Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Seniornettet

 God plastikkirurg søges - sjælland
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 10:18

Hej HN ænder,


Jeg søger kontakt til en god plastik kirurg. Jeg har fået nogle pigment ændringer i huden i ansigtet efter en gang epilering - PAS PÅ hvis i kaster jer ud i det.


Jeg har navn på en super dygtig en i Lyngby men der er 5 mdr s ventetid bare til en konsultation.


Hvis der er en dygtig en du kan anbefale vil jeg meget gerne jøre om det.


Kh MetteH :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Behøver det at være en sådan
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 10:22

Skal du ikke "bare have en syre peel" AVAV har jeg hørt, gys.


For så ved jeg om en der er dygtig.




Illum


Topmålet af diplomati er at bede nogen om at gå ad H til på en måde så de glæder sig til turen.


Og jeg er IKKE diplomat !!

0
0
Svar på denne tråd
 
 hmmm
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 11:45

Nu er jeg jo temmelig forfængelig og ømskindet så tør ikke "bare" gøre noget uden jeg finder en virkelig kompetent rådgiver som er 100% sikker på hvad der helt nøjagtigt skal gøres ved mit problem.


Jeg er skrevet op hos hende i Lyngby men synes der er laaang tid til januar :-(


Mon ikke de kan bruge laser ??


Nå det bliver helt sikkert spændende.


Kh MetteH

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hvad bliver resultatet???
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 13:15

Jeg har også pigmentforandringer på kinderne (p.g.a. solskoldning for nogle år siden), de bliver meget mørkere end resten af huden, når jeg får sol.


Jeg har overvejet hvad der kan gøres ved det - men hvad er konsekvensen så??? At huden aldrig mere må udsættes for solens stråler?


Hvad gør en plastickirurg ved huden???



Jannie

www.nokke.dk
[ webdesign og grafisk arbejde ]


Min hest har selvfølgelig sit eget website

www.cherocco.nokke.dk

7 ÅRS SUPER DRESSURVALLAK SÆLGES - SE PRÆSENTATION

0
0
Svar på denne tråd
 
 Han er hudlæge
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 13:46

Så han ved hvad han gør.


Ikke kun laser kan bruges, men også kemisk peel, den findes i flere styrker så alt efter hvor dybt forandringerne sidder vælges den der vil virke bedst.


Illum


Topmålet af diplomati er at bede nogen om at gå ad H til på en måde så de glæder sig til turen.


Og jeg er IKKE diplomat !!

0
0
Svar på denne tråd
 
 Dygtig hudlæge
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 14:33

"Min" hudlæge hedder:

Hudlæge Lene Vesterager - tlf: 45 87 56 90


Speciallæge i hud- og kønssygdomme.


Kender du hende?


Venlig hilsen

Nina

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jannie..
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 14:34

Netop fordi jeg vil have den bedste rådgivning og kun den (klog af skade) vælger jeg en plastik kirurg - jeg gider bare ikke ende med en Jørgen Ege type :-( (han var da et værre klamt fjols ik´?) har siddet ved siden af ham i et fly til Frankfurt.


Jeg skal prøve at huske at ligge en tråd ind når jeg får svar på hvilken behandling der skal vælges.


Jeg håber bare at man bliver godt bedøvet !!!


Kh MetteH

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hudlæge
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 14:37

Jeg har været ved en hudlæge og hun anbefalede ikke at man gjorde noget ved det, da huden jo tager skade af kemiske og lign. behandlinger.


Jeg gør det at jeg bruger en solcreme med faktor 60 på mine "pletter" og det gør, at solen ikke trænger igennem. Jeg må godt nok indrømme, jeg ved ikke liiige om jeg turde lade dem fjerne - af frygt for huden er ødelagt.


Lad mig høre hvad du beslutter dig for - og hvad de gør ved dig ;-)



Jannie

www.nokke.dk
[ webdesign og grafisk arbejde ]


Min hest har selvfølgelig sit eget website

www.cherocco.nokke.dk

7 ÅRS SUPER DRESSURVALLAK SÆLGES - SE PRÆSENTATION

0
0
Svar på denne tråd
 
 NinaL...
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 15:49

Hej Nina,


Nej hende kender jeg ikke til.


Er hun også kirurg ?


Jannie: En alm hudlæge der ikke er kirurg tør oftest ikke behandle i ansigtet da de ikke er dygtige nok og derfor ofte får klager bagefter.


Kh MetteH :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hudlægen
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 16:14

Hudlægen ville ikke anbefale at jeg fik noget lavet ved pigmentforandringerne, hverken af hende eller nogen anden.


Hvad er det helt præcist en kirurg går ind og gør?



Jannie

www.nokke.dk
[ webdesign og grafisk arbejde ]


Min hest har selvfølgelig sit eget website

www.cherocco.nokke.dk

7 ÅRS SUPER DRESSURVALLAK SÆLGES - SE PRÆSENTATION

0
0
Svar på denne tråd
 
 Pigmentforandringer
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 22:03

Hej Mette H.


Jeg bliver dig svar skyldig, om hun også er kirurg - men jeg ved, at hun er een af de dygtigste hudspecialister på sjælland.


Hun har en klinik på Buddingevej, hvor hun selv har specialiseret sig i laserbehandling.


Jeg vil da gerne fortælle om mit kendskab til hende - og det er, at jeg lider af en hudsygdom, som hedder Rosacea.


Det er en latent betændelsesreaktion i ansigtet, som fremkalder en hypersensitiv hud og skiftevis trækker hudens små blodkar sammen - og dernæst udvider dem.


Resultat:

Et rødblussende fjæs - især ved kulde- og varmepåvirkninger, for meget sol og (*fnys* - alkohol).


Du kan se "resultatet" på et billede på min præsentation, hvor jeg har været udsat for hele 3 påvirkninger:

Sol, varme - og alkohol ...


But never mind ... Jeg er sat på denne jord for at LEVE - ikke? ;-)


Men for at vende tilbage til spørgsmålet - så behandler min hudlæge altså mange forskellige lidelser - og hun er nok et besøg værd. :-)


Personligt ville jeg nok tøve en kende med at få lavet nogle skappe "kure" med min hud, når/hvis den allerede er skadet af tidligere behandlinger.


Nu kan du jo selvfølgelig frit tænke over det - og indtil da - så HAR jeg faktisk en "blidere løsning", som jeg selv bruger:


Kig lige på linket her - for omtalte middel hjælper! faktisk også mod pigmentforandringer ... Jeg bruger det selv til min Rosacea og begrænser skadeomfanget med det - og en af mine relaterede har brugt midlet i 3 uger nu - og har stort set ingen pigmentpletter tilbage ..

Men nu til linket: ;-)

www.sundcentret.dk/hyb...neolie.htm


Venlig hilsen

Nina



0
0
Svar på denne tråd
 
 Hybenkerneolie
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 22:13

Det lyder næsten for godt til at være sandt, så det må da prøves ;-)


TAK for rådet (y)



Jannie

www.nokke.dk
[ webdesign og grafisk arbejde ]


Min hest har selvfølgelig sit eget website

www.cherocco.nokke.dk

7 ÅRS SUPER DRESSURVALLAK SÆLGES - SE PRÆSENTATION

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hybenkerneolie
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 22:27

Hej Jannie.


Og jeg skylder måske lige at nævne, at jeg ikke selv er forhandler af produktet - får ingen andel ud af et evt. salg - og derfor bare er en glad bruger af produktet. :-)


Venlig hilsen

Nina


PS. Personligt er det noget af det dyreste, jeg endnu har købt - men det er drøjt i brug og som sidegevinst kan jeg nævne, at min gemal oggså bruger det (med succes) til sine tørre hænder. :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hvor meget bruger du?
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 23:09
Er det kun få dråber man bruger på det pågældende sted?


Jannie

www.nokke.dk
[ webdesign og grafisk arbejde ]


Min hest har selvfølgelig sit eget website

www.cherocco.nokke.dk

7 ÅRS SUPER DRESSURVALLAK SÆLGES - SE PRÆSENTATION

0
0
Svar på denne tråd
 
 Nu er jeg jo bedre
Forfatter: 
Dato:  04-09-2006 23:27

.. til at råde andre - end at selv følge "budskabet". *s*

(Sådan er det vist tit?). ;-)


Men primært gælder det om at indgnide olien på de plagsomme steder - og massere olien ind.


Når jeg selv husker at følge anvisningerne, får jeg en mærkbar forandring (y).


MIN "tilgang" til produktet skyldtes i sin tid en afmagt mht. mine egne problemer - og da jeg så efter mange forsøg på "vidundermidler" endelig "stødte" på hybenkerneolien - så kunne jeg decideret mærke en underlig "ro" på mine problemområder.


Jeg fortalte så mine kolleger og andre relaterede venner og bekendtskaber om mine gode erfaringer - og der er nu 8 af de "betroede", der bruger produktet til flere forskellige lidelser - så som sprukken hud, tørhed, kløe, hudslaphed, pigmentforandringer og finere synker ...


Jeg er selv forbløffet over tilbagemeldingerne!


Hmm ... Måske BURDE jeg tage lidt for mine anbefalinger? ;-)


Hæhæ ... Lige nu blev jeg "afbrudt" af min bedre halvdel, der spurgte, hvad jeg lavede ...

Jeg svarede, at jeg var ved at fortælle om hybenkerneolien - hvorpå han svarede:

"Jamen ... det er jo også godt". ;-)

(Han bruger det til tør hud i ansigt og hænder).


Venlig hilsen

Nina - "Reklamesøjle?" - *HOPE NOT!*


PS. Laserbehandlingen hos Lene Vesterager har hjulpet ekstremt godt - for jeg var VIRKELIG hårdt ramt - og var nærmest blålilla i ansigtet, inden jeg startede hos hende! :-(


Men da der skal gå mindst 8 uger mellem behandlingerne - så kan jeg jo indimellem bruge hybenkerneolien. :-)



0
0
Svar på denne tråd
 
 super ...
Forfatter: 
Dato:  05-09-2006 10:01

Hej NinaL.


Tusind tak for rådet !!!


Jeg vil betemt forsøge med olien først. Kunne jeg slippe for indgreb ville jeg blive lykkelig.


Hvor længe skal du selv behandles for din sygdom og går det nogensinde væk - ligger den i blodet ?


Kh MetteH

0
0
Svar på denne tråd
 
 Rosacea
Forfatter: 
Dato:  06-09-2006 00:13

Hej MetteH. :-)


Tjaa .. hvor længe skal jeg behandles - og går det nogensinde væk? ...


Mine behandlinger går ud på, at jeg får laserbehandling for mine skadede blodkar.


Og hvad er så skadede blodkar?


Det er bittesmå blodsprængninger, som kommer af min huds hyperaktivitet - der igen skyldes blodkarsammentrækninger og dernæst -udvidelser inden for en kort periode.


Dét efterlader disse små blodsprængninger, der viser sig som røde plamager og igen "tillader" for meget blod til de yderligt liggende små hårkar.


Problemet er primært centreret omkring kinder, næse og hage - en såkaldt "sommerfugle-tegning".


Jeg gik jo i mange år og troede, at det var en allergisk reaktion - og jeg magtede ikke at skulle underkaste mig en masse tests - som erfaringsmæssigt ikke giver en reel diagnose - men så blev det for slemt! - og jeg kontaktede min læge ...


Denne sendte mig videre til en hudspecialist - som nærmest INDEN jeg havde sat mig i stolen - sagde: "Rosacea"!


Laserbehandlingen stopper så de utilsigtede blodkarbristninger - men samtidig har jeg fået ordineret en penicillinsalve, som jeg skal bruge "efter behov" ... (Men hvad ER behov?). (?)


Jeg har det svært med penicillin - da jeg er klar over, at det ikke ligefrem gør "underværker" for organismen - og desuden tørrer cremen ud. :-(


Derfor søgte jeg med lys og lygte efter en alternativ måde til at bremse min "hyperaktivitet" - og så fandt jeg endelig hybenkerneolien. :-)


Dén udtørrer ikke! - tværtimod! - den tilfører fugt, lindrer og dæmper min hud. (y)


Nu er det jo ikke altid, at jeg ser ud - som jeg gør på mit billede på præsentationen ... dér havde jeg jo også fået en god del sol - og hvis man kigger lidt efter - så er jeg også rød på brystet, hvilket ikke skyldes Rosacea'en. ;-)

(Rosacea "angriber" kun ansigtet i den "sommerfugletegning", jeg har beskrevet ovenover).


Nu - hvor jeg ER i gang med at "udlevere" mig selv - så må jeg måske også nævne, at jeg ellers aldrig har brugt hudplejemidler eller anden form for "midler" til min hud.


Det har ganske simpelt ikke interesseret mig - og derfor har jeg også lidt svært ved at huske på at bruge hybenkerneolien - men jeg kan tydeligt mærke forskel, når jeg tager mig sammen og bruger den. :-)


By the way - så nærmer jeg mig de 50 år - og på trods af mine hudskavanker og mangel på hudplejemidler - så har jeg faktisk en udmærket hud - uden nævneværdige rynker. :-)


MÅ da lige remse lidt godt op også - ikke? ;-)


Venlig hilsen

Nina







0
0
Svar på denne tråd
 
 NinaL...
Forfatter: 
Dato:  06-09-2006 10:28

Hej igen,


Du skal da huske at rose dig selv - fu.. janteloven.


Jeg har set på dit billede og jeg synes ikke det er så slemt. Me det er nok noget du skal blive ved med (det lyder ihvertefald sådan).


Jeg bestilte hybenkerneolien i går så nu må vi se hvornår det dukker op. I mellemtiden har jeg købt en dækkende foundation og det hjælper - omend jeg er meget naturlig og normalt ikke bruger andet end min gudsbenådede gode Ole Henriksen dagcreme og øjen creme - det er super godt.


Nu bliver jeg så til en make-up pige og det er jo også ok - nu nærmer jeg mig med hastige skridt 35 år :-)


Igen - tak for at du delte eraringer med os andre.


Kh MetteH

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider