|
|
| Hvor KUNNE hun? (Potter - Rowling) |
| Forfatter:  |
klara |
| Dato:  |
04-09-2005 20:07 |
|
Ja, jeg er nok ikke den eneste læsehest i dette forum. Så nu spørger jeg - hvor kunne hun gøre det?? Rowling-damen forståes, hvor kunne hun tillade sig, at skrive noget så frygteligt??
Jeg har skrevet speciale om genren - fantasy og det fantastiske. Og jeg VED jo godt, hvilken "kontrakt" jeg indgår, når jeg leger med i forfatterens fantasi og forestiller mig, at denne fiktive verden er ægte og der er de og de spilleregler. Jeg ved også, at det SKAL være skidt, før det bliver godt. Jeg VED, at vi skal derud, hvor der kun er det mindste blege håb tilbage - inden det kan vende. Vi så det i "Mio, min Mio", vi så det i "Ringenes Herre" vi så det i "Shamran" - og vi har set det i hvert eneste Potter-bind indtil nu. Eukatastrofen (den lykke, der griber een, når det gode sejre trods alle odds) ER bare indbygget i genren - og det er godt, for det er jo der, man røres og frydes.
MEN - hvordan filan får hun sig skrevet tilbage nu?
Sirius er død
Snape er afsløret som dobbeltagent, der i virkeligheden er i Voldemorts tjeneste
Dumbledor er død
Malfoy er afsløret som Death Eater
Samtlige Death Eaters er på fri fod og de har alle tænkelige insider informationer om "de gode".
Jeg kan simpelthen ikke se, hvordan skuden skal kunne vendes!!
Er det muligt, at Rowling vil genskabe genren? Ikke vil give os eukatastrofen, men ende 7. og sidste bind med ordene "Thus perrished Harry Potter"?
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| øv øv øv |
|
|
Ih hvor fedt for os der endnu ikke har læst bogen at få afsløret de ting 
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Ja nu kan |
| Forfatter:  |
Illum |
| Dato:  |
04-09-2005 20:36 |
|
Vi nøjes med at læse den sidste som ikke er skrevet endnu .
Illum
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| klara.... |
| Forfatter:  |
Sanne, Helmut & Pjevs |
| Dato:  |
04-09-2005 20:45 |
|
skriver jo i sin overskrift hvad det handler om, så man kunne vel bare lade være med at kigge
Hilsen
Sanne
bøger til læreruddannelsen sælges. Kontakt mig for infocpi scooter sælges. 1 år gl, 3000 km.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| hvaba? |
|
|
Nu kan den overskrift jo dække over temmelig meget mere end vitale afsløringer af bogens handling.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Jeg ville nu som et minimum |
|
|
med den overskrift forvente at få at vide hvem der døde i bogen. Ærlig talt - med den overskrift er det da det mindste man kan forvente!
Jeg var i øvrigt sikker på at Dumbledore ville være den næste i rækken af ofre men det forhindrede mig nu ikke at nyde HELE bogen - fordi Rowling skriver så pokkers medrivende. Faktisk har jeg allerede nu læst den 2 gange - første gang skulle nemlig gå stærkt så jeg læste reelt kun det halve. 2. gang nød jeg det hele, læste for at få alle detaljerne med
/Trine T=)
What We Do in Life Echoes in Eternity
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| kan man få |
|
|
Harry Potter som lydbøger? har et prob med min hukommelse så jeg får intet ud af at læse disse lange bøger.. noget som ved det?
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| ja undskyld... |
| Forfatter:  |
klara |
| Dato:  |
04-09-2005 23:53 |
|
jeg mente også, at det var tydeligt ud fra min overskrift, at jeg ville samtale om bogen og dens handling. Undskyld, hvis jeg har ødelagt fornøjelsen for nogen - det var IKKE meningen.
Trine - hvordan filan regnede du den ud?? Jeg har netop genlæst Goblet of Fire - og sad faktisk lidt og ventede på at Sirius ville lave "Gandalf tricket" og mirakuløst vende tilbage, efter at vi troede ham død. Der er sådan noget lidt usagt og mystisk ved hans død og det forhæng med de hviskende stemmer bag - så mens jeg sad og troede, at nu ville han komme igen og save the day - bang så slår hun Dumbledore ihjel. Hvad gav dig det hint? Hvad var det, jeg har overset?
Travfreak - ja, du kan få dem på lydbog. Stephen Fry (som er helt fantastisk og har vundet mange priser for sine læsninger) læser dem på engelsk. Jesper - åh, hvad er det nu han hedder? Christensen? Ham, som spiller Kaj i "Bænken" og Nanas far i "Nana" læser dem på dansk. Jeg har hørt den første, og det gør han også godt. Jeg tror i hvert fald, du kan få de første tre bind på lydbog/CD - men det kan også være, de er så hurtige, at du kan få de første fem. Det er en fin fin historie - garanteret god oplevelse, også selv om du kender lidt af handlingen - hvis du ellers har læst tråden her.
Igen - har jeg ødelagt noget for nogen, så undskyld - jeg troede, det fremgik tydeligt, hvad indlægget handler om.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| uhhhmmm |
|
|
Uhm Sirius Black, mmm
Roskildes nye langbenede rytter søger hest til udlejning (Ridestøvler til salg - Se profil) "Den som ikke reagere - acceptere!"
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
|
|
| Klara.. |
|
|
Jeg syntes du skal kigge ind på læsehest forummet, der er dette emne diskuteret en masse.
og vi er en del der ikke mener Snape er ond.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| ja jeg lavede jo |
|
|
.... i sin tid en tråd om samme emne på hyggen, men den blev slettet fordi der var et andet forum = læsehesten til den slags. Det var så rigtig nok, der er ikke mindre end tre tråde om emnet derinde
- Og til jer der ikke har fået læst 6´eren: kom så igang! Den er ikke svær at læse på engelsk.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Øv da :(... |
| Forfatter:  |
Lisab.(Juul) |
| Dato:  |
05-09-2005 10:19 |
|
Nu behøver jeg da ikke læse den bog alligevel  Ud fra din overskrift kunne det ligeså godt lyde som om det er fordi hun ikke vil skrive flere bøger ...
.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| selvom der |
|
|
... er kommet nogle spoilers ovenfor syntes jeg nu at I skal læse 6´eren alligevel.
Der sker mange spændende ting i bogen som I endnu ikke har hørt om - og stadig mangler I jo at få at vide hvorfor tingene sker.
Så bare kom igang
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Jeg tudede |
|
|
da Dumbledore døde, midt i toget fra Vendig mod Rom
jeg havde nu hele tiden forventet at Dumbledore ville dø, hvordan skal Potter eller blive headmaster på Hogwards?
Jeg har en lille bitte anelse om at den kære Malfoy ikke er så ond som man skulle tro - han er jo bare en lille blød, misforstået og miljøskadet dreng  jeg kan selvfølgelig tage gruelig fejl.
Gad vide hvem der dør i næste bog? Ron er vel den mest undværlige i deres lille trio...
Klara, tak fordi du afslørede dele af handlingen, nu kan jeg endelig komme ud med lidt af mine gemte tanker.
Kæresten har ikke læst den færdig endnu, så jeg har ingen at diskutere bogen med.
Some people knows how to appreciate irony...
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Potter |
|
|
Er det ikke børnebøger, Harry Potter?
Jeg har set nogle af filmene, og synes at de er virkelig gode!!
Men jeg vidste ikke at det var voksenbøger??
Har jeg overset en guldgrube af underholdning, uvidende som jeg er
Få dig nogle æsler, du vil ælske dem
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Hvilken regel... |
| Forfatter:  |
99E |
| Dato:  |
05-09-2005 13:20 |
|
...siger, voksne ikke må læse børnebøger???
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| ih....... |
| Forfatter:  |
Idenion |
| Dato:  |
05-09-2005 13:28 |
|
og jeg der glædede mig så meget tiil at læse bogen
Jeg troede hun havde stoppet den sidste roman eller lignende.
Klara jeg ved det ikke er bevidst - men vil du ikk næste gang fx skrive "handlingen i harry potter 6 - hvad synes du"?
Eller sådan noget så man idet mindste var forberedt og ku lade være 
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Ja tak for |
|
|
kaffe siger jeg bare. Jeg som glædede sig som en vanvittig til at læse dne bog, øv.
Jeg troede nu også det omhandlede en af de tidligere bøger, din overskrift siger jo ikke noget om, at det er den nye, og nej vi alle er ikke så kloge, at vi kunne tænke os til det
Jeg lukker øjnene, og håber på det bliver glemt, ligeså stille som det blev læst...
Sasser 
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Hold da helt sommerferie |
| Forfatter:  |
Diane Ellefsen |
| Dato:  |
05-09-2005 14:37 |
|
Jeg læser åbenbart ikke bøger som de fleste andre, for jeg kan da ærlig talt ikke se problemet i at få nogle oplysninger selvom man ikke har læst bogen. Historien er vel forhåbentlig meget andet end "den og den er død og så er ham her ond".
I så fald, så ville jeg da gerne vide hvad der står på alle de andre sider i de der kæmpe moppedrenge, med ordnene "Harry Potter" på forsiden...
hilsner /Diane Ytringsfrihed er ikke det samme som ytringspligt
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Tak til Klara |
| Forfatter:  |
Helle - Mimi |
| Dato:  |
05-09-2005 16:23 |
|
Så fik jeg da endelig opklaret hvem det er der dør i bogen. Min datter og svigersøn har begge læst den, men de ville ikke ud hvem det var.
Så ingen brok fra mig
Gunilla: Du er i hvert fald gået glip ag noget. Se de bare at komme i gang med læsningen.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Er det virkelig.... |
|
|
...forbigået nogen, at Rowlings ville aflive en af bøgernes betydningsfulde personer i The Half-blood Prince?
Jeg har hverken læst eller set en eneste Harry Potter bog eller film, og selv jeg vidste det.
Når Klara så skriver "Hvor KUNNE hun?" (og derefter med en henvisning til at det her drejer sig om Potter-Rowling), troede I vel ikke at der var tale om at hun havde myrdet spædbørn eller var kommet skandaløse udtalelser om sine fans?
Eller?
Tsk tsk...
kh
minski
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| minski... |
| Forfatter:  |
Idenion |
| Dato:  |
05-09-2005 20:35 |
|
nej men nu er det jo ikke SÅ længe bogen er kommet på gaden, så man kunne måske lade være at give detaljeret forklaring 
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Længe siden |
|
|
Idenion:
Det er da ved at være 1½ måned siden jeg læste den...
Men det er måske bare fordi jeg var så heldig at være i England på udgivelsesdagen ? Ved ikke hvor længe siden den kom herhjemme.
Camilla
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| tak miniski... |
| Forfatter:  |
klara |
| Dato:  |
05-09-2005 22:09 |
|
jeg er ked af, hvis jeg har ødelagt spændingen for nogen, derfor har jeg jo også sagt undskyld.
På den anden side - vi ved bogen er kommet. Hvis jeg skal se en video-optaget fodboldkamp og ikke vil kende udfaldet, så læser jeg jo også henover artikler med overskrifter som "Braget i parken".
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Spoilers... |
|
|
Hm. Nej, det er lidt synd, klara ikke tænkte på det med spoilers; men ah, mon ikke I kan finde ud af at nyde bogen alligevel? Den er fantastisk, selv med de informationer givet på forhånd.
I fandommen har vi streng spoilerpolitik omkring udgivelsen af de nye bøger, heldigvis.
Nå. Mht. hvordan JK vil redde sig ud af det her, så sætter jeg min lid til hendes originalitet. Kærlighed kommer til at spille en rolle til slut i de her bøger, det er da stensikkert; så med det i tankerne, er det næppe usandsynligt, at hun nok skal finde frem til glæden igen; om Potter så dør eller ej.
-+- Zip.
I will not strike a bargain with a demonic being then attempt to double-cross it simply because I feel like being contrary (The Evil Overlord List, rule 54)
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Hvordan jeg gættede det? |
|
|
Når man læser bogen synes jeg helt bestemt at handlingen leder op til det. Desuden har der jo været meget polemik omkring det dødsfald - hvor en af de store online-spillesteder lukkede for væddemål på at det var Dumbledore der måtte af med livet fordi der i byen hvor bogen blev trykt var MANGE og store væddemål på at det blev ham.
Men igen - hold lige hestene De damer! Hvis I tror I nu ikke behøver at læse bogen fordi I ved alt hvad der er værd at vide i den ja så.... Fx. finder jeg slutningen både interessant og den giver et rigtigt godt afsæt til videre handling i bog nr. 7. Jeg føler ikke at Rowling behøver at "redde" handlingen på mirakuløs vis for at skabe en fed nummer 7 - jeg mener at slutningen på nummer 6 giver alle de muligheder hun skal bruge  Jeg ser frem til nummer 7 - og til at genlæse hele serien - igen og igen og igen!
/Trine T=)
What We Do in Life Echoes in Eternity
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| genskaber hun genren? |
| Forfatter:  |
klara |
| Dato:  |
05-09-2005 22:44 |
|
hvad mener I andre Potter-kyndige? Får vi eukatastrofen, hvor det gode sejrer trods alle odds? Eller skal vi have en ulykkelig slutning? Det kunne et eller andet sted være "sjovt" - det ville give en ny genre-definition.
Travfreak - ved ikke hvor du kan købe lydbøgerne, men du kan låne dem på biblioteket - gratis og igen og igen !
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Utroligt |
|
|
At en serie børnebøger kan få en flok voksne (seniorer!) op af stolen, pga. nogle afsløringer!!
Jeg må virkelig se at komme igang med de Potter bøger, de må være noget ganske særligt!
Få dig nogle æsler, du vil ælske dem
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Ja Gunilla |
|
|
... det er en fejl i din opdragelse, at du endnu ikke har læst dem
Men gør det når du har god tid. Ellers kommer alle andre gøremål til at virke så forstyrrende i dit liv
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| klara tak!! |
|
|
hmmm der må ski da være et sted hvor de kan erhverves tænke tænke!! hmm ringer til min lokale boglade idag tror jeg
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Travfreak |
|
|
Lydbøger koster fra 3.000 kr stykket, så jeg vil anbefale dig at låne dem på biblo i stedet.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Lydbøger |
|
|
Jeg låner ofte lydbøger på Biblo. selv om jeg læser udmærket. Jeg kan lide at høre historie (mest om vinteren) i stedet for at se TV. Så kan jeg strikke, tegne, male eller bare sidde og lytte i en lænestol med tæppe på, og en kop de-caf. eller the  Det er råhygge!!
Så jeg vil gå igang med Potter her til vinter. De første af dem er sikkert ikke så efterspurgte mere? (Jeg får dårlig samvittighed, hvis jeg låner alt det nye, så dem der virkelig ikke kan læse, skal vente på grund af mig)
Få dig nogle æsler, du vil ælske dem
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Gamle afsløringer |
| Forfatter:  |
Lotte_Rafinell |
| Dato:  |
06-09-2005 12:12 |
|
Bare lige for at fritage Klare for lidt af ævlet - så blev de fleste af de afsløringer givet allerede på udgivelsesdagen af P3 (i radioen).
Selv er jeg kun i gang med bog nr. 2 - forsøger at tæske igennem på engelsk. Jeg var så træt af, at jeg er så langsom til at læse på engelsk, så jeg mente det var en god ide at læse noget spændende letlæseligt, og det virker faktisk.
Gunilla - tag du bare fat hvis du kan lide eventyr, de er spændende.
Lotte
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Jo Harry |
|
|
... er stadig efterspurgt på lydbog, i hvert fald her i Århus. Jeg forsøgte at få fat i den til min kæreste, men der var no go  så det må vente lidt.
I øvrigt er det ikke alle steder at lydbøger koster det som Pia skriver. Derhjemme har jeg et link til en side hvor man kan købe lydbøger til samme pris som for en almindelig bog. Det sætter jeg lige ind når jeg kommer hjem.
Jeg tror bare ikke at de sælger Harry Potter
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Gunilla: |
|
|
Haha! Du skulle se, hvor mange voksne der kan komme op at toppes over de underligste ting indenfor HP.  Hvem er kærester med hvem, hvorfor opfører personen sig sådan og sådan... O_o! Nogle gange er det næsten ynkeligt.
Jeg tror, en ny top blev nået for nyligt, da nogle mennesker i fandommen gik HELT grasat, fordi deres yndlingspar ikke blev en realitet i bog 6. Så de sendte hadebreve, skrev alt om, hvor latterlig JK er, siden hun ikke engang kender sine egne bøger  , samt besluttede sig for at omskrive hele serien?!
...
Åh ja. Det er et ret stort fænomen, det der HP. Held og lykke med at læse/lytte til bøgerne.
-+- Zip.
I will not strike a bargain with a demonic being then attempt to double-cross it simply because I feel like being contrary (The Evil Overlord List, rule 54)
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
|
|
| Zippeline: |
|
|
I Guder! Jeg er målløs!!!
Kan voksne mennesker virkelig hidse sig sådan op over nogle BØGER?? Endda nogle BØRNEBØGER?
Utroligt
Få dig nogle æsler, du vil ælske dem
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| jo da det |
|
|
... kan de da  Prøv at tage et kig på Rowlings egen hjemmeside og kig lidt i brevkassen. Det er de sygeste ting folk spørger om.
Men sådan er det jo også med Ringenes Herre. Kan huske at Elijah Wood udtalte, at det værste han havde oplevet var at folk flokkedes om ham, og talte til ham som om han virkelig var en hobbit.
Det er nok det farlige ved fantasy-genren. Nogle mennesker tager det lidt for seriøst.
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Louise |
|
|
Har set lidt på hjemmesiden, dog ikke så meget på brevene. Men hold op en flot hjemmeside!! Fedest
Få dig nogle æsler, du vil ælske dem
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Mit bud på en 7'er |
| Forfatter:  |
Neslo |
| Dato:  |
07-09-2005 22:47 |
|
...vil være en lang og spændende jagt på de sidste rester af Voldemorts 'sjæl' + det endelige opgør med samme, en passende (eller upassende) kæreste - Ginny igen eller måske Luna? - og endelig Harry som headmaster på Hogwarts i vanlig opposition til ministeriet. Sandsynligvis skal der jo også være en eller flere tab undervejs, men helt klart en rimelig happy ending.
Nåja, man har jo lov at gætte - og glæde sig til at læse alle de overraskende små finurligheder Rowling nok skal finde på!
- Lotte
*Between minds we weave our mesh a blanket to warm the soul*
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Argh ja |
|
|
jeg ved heller ikke helt hvordan hun skal vende skuden...
En ting er ihf sikkert... 7'eren bliver en ordentlig mastodont...
Jeg må sige at jeg frygtede at det var den kære Dumbledore der skulle lade livet i HBP... Men øv...
Jeg læste den i Juli på ferie med kæresten og var til hans store irritation ikke særlig selskabelig omkring en dags tid mens jeg slugte den...
Min søster har en klippefast tro på at Snape stadig har noget godt i sig... at den eneste grund til han gjorde som han gjorde var for at rede sit eget skind som sandsynligvis er ham mere kært end noget andet...
Hvem ved, måske havde han handlet anderledes hvis han havde vist at Harry stod stupefied i hjørnet og overvågede hans handlinger... Havde Harry ikke været der, var Snape jo ikke nødvendigvis afsløret... Snape slog jo heller ikke nogle af de andre fra Ordnen ihjel selvom han havde muligheden...
Plus han stak af med Malfoy (som jeg også tror på kan nå at vende tilbage til den gode side) istedet for at lade sig hylde af Death Eatersne...
Hvem mener i i øvrigt at RAB eller hvad pokker nu forkortelsen er på ham der havde fjernet kæden er??
Hilsen en anden potter fan
-Matilde og Shalu -
Medlem af SAK & DÅHM
Uvidenhed står ikke i vejen for fremskridt, illusionen om viden gør
SE! næste Århus Træf 9/9
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| snape er |
|
|
ikke ond. Et dumt svin måske. Men ikke ond.
Det tror jeg simpelthen ikke på.
Så Rowling kan godt se at få fingeren ud og få skrevet bog nr. 7 så jeg kan få ret
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
| Harry Potter |
|
|
Jeg kaster mig til bekendelse... Jeg har ikke læst en eneste Harry Potter bog 
|
| Svar på denne tråd |
|
|
|
|
|
|
|