Heii
Hvad siger din hest til nytårsaften, når det går løs?
Hvad gør du for at undgå at den bliver bange?
Hvad gør du hvis den er bange?
Jeg har nemlig det store problem med Snerle. Hun er bare så bange for det. Hun er ikke bange når hun går ude på marken om dagen.
Men når hun kommer ind på stald går det galt hvis der er nogle der skyder af.
Det er ikke bragene eller lysnene, men den susen raketterne giver.
Vi sætter skodder for vinduerne, lyset er tændt og har musik derude. Hun får plegicil( berolinge) , men da det jo ikk kan købes mere har jeg kun til i år så jeg frygter hvad der kan ske næste år.
Det hun gør er at hun stejler inde i boksen og forsøger på at hoppe over boks lågen eller over boks kanten. Hun vil gøre alt for at komme væk fra det.
Vi har prøvet at lukke vores lille pony ind til hende ( hendes boks er meget stor), men det gik ikk. Hun sparkede ham og tålte ikk at han var der.
Kl. 12 står min mor i stalden og holder hende og snakker med hende. Hun bliver der indtil det er slut.
Min mor står uden for boksen, Snerle er i boksen.Det kan være for farligt at være inde ved hende.
Det er så synd for Snerle at hun skal ha det sådan. Er der nogle der har nogle gode råd.