Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Juniornettet

 Bozze, EN springpony?? (Min dag)
Forfatter: 
Dato:  31-01-2003 20:58
HejSa!

Ja i dag skulle jeg jo så ud at springe på Bozze, for første gang i over 4 måneder - pga. han jo har været skadet! Okay hele dagen startede med i morges hvor min far vækkede mig, og jeg tog i skole. Kl. 11:15 havde jeg fri, og tog hjem, fik så godt med overtøj på tog vovsen i en snor og gik så ud på rideskolen og lukke ponyer ud. Da jeg så skulle lukke Amigo ud, gik vi lige så stille og lige pludselig havde jeg altså bare den her lille pony i nakken, kunne bare mærke dens tænder. Jeg ved ikke om det var ondt elelr om den blev bange, men jeg skældte den altså ud, og var mega forskrækket.
Ogs' lige pludselig var hunden væk, så måtte jeg bevæge mig på en lang gå tur for at finde den her hund, så da jeg kommer til bage til hovedindgangen igen, hvem sidder så der? HUBERT 8-)

Jeg går så hjem, for noget at spise og læser Ridehesten hippologisk, tager ridetøj på og cykler så ud til hypperne igen. For lukket ind og sadlet Bozze op til springtimen, han var rigtig lækker at springe på - virkelig dejlig og min veninde sagde at det så rigtig godt ud, det ved jeg så ikke lige, for jeg kunne ikke lige følge med altid!
Derefter da jeg var færdig med ham, så fik jeg varm cacao, og gik så ned for at lege spring med Trine, Emma, Nanna, Linette og Sine, lige inden vi gik ind skøjtede vi på vandgraven - @!#$ den var glat, og jeg skvattede ogs' jeg tror det må have set over mega skægt ud for de grinte alle sammen (følte mig ret klodset).

Men vi gik så ind for det var herre koldt, så varmede jeg lasagne og drak cola, og kiggede i Hooks kataloget sammen med de andre. Så gik jeg ned i stalden for at hjælpe Michala med at sadle Casimo af, vi gav ham så lunket vand, og så sprøjtede han det ud over os - så vi var plask våde! Så pudsede vi sammen med æhm Nanna, Cecilie, Sara, Sine, Mia, Cathrine, Charlotte, Camilla, Julie, Isabella og ikke flere tror jeg ikke.

Så trak jeg med Raffe, ogs' kom min far, og nu sidder jeg her.

Men i løbet af weekenden, for jeg taget nogle hygge billeder af Bozze og jeg - forhåbenligt i sneen, håber i vil se dem??
Men vi cs, i må ha' en rigtig go'weekend!!

QNUZ

~ Jannie & Bozze ~
0
0
Svar på denne tråd
 
 Re: Bozze, EN springpony?? (Min dag)
Forfatter: 
Dato:  31-01-2003 21:25
Det lyder til at din lille Bozze er et naturtalent hvad angår sprining!! ;-D ;-D
Du har haft en hyggelig da var?? :-D
Bortset fra den der slemme pony der bed dig!! 8-)
Jeg fik undervisning på Fellen idag og han var ski` go` på venste volte, men på højre volte var han en sand djævel :-* :-*
Han ville ikke bøje sig, men stivede sig af.. og ville ikke ned med hoved!!!
Men jeg kan ikke blive sur på den skøre hyp :-P :-P :-P

Nå, men kan i alle få en hyggelig Wekeend??
Knuzz fra......


*MeFeNiRo*

-og Felix, Nikki og Robin

Rigtige piger rider Pony
0
0
Svar på denne tråd
 
 Re: Bozze, EN springpony?? (Min dag)
Forfatter: 
Dato:  01-02-2003 20:35
Heysa ;D
Det lyder som om du har haft en rigtig hygsom dag :-) - Altså bortset fra de der tænder i nakken *ahem* ;-)






*KnuZar*

Når du kigger på dine fødder, behøver du bare
at beslutte dig for hvilken som er den højre, så kan du være sikker på, at den anden er den venstre.
Citat: Peter Plys 8-)


ICQ: 175483598
0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider