Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Opslag, billeder og video

 Emne til genetik opgave
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 14:14

Hej HN'er!


Jeg skal lave et oplæg i genetik på ca. 10 min. Det skal være noget om nedarvning (fx sygdomme der er bundet til et x kromosom), kromosomfejl, genteknologi eller kloning, da det er det vi har haft om indtil videre.

Jeg vil gerne fortælle om noget med heste, men er helt tom for idéeer. Så ku godt bruge nogle gode forslag til emner :D

Der er allerede nogle der fortæller om kloning af heste, nedarvning af farver hos fjordheste og indavl ved heste/ponyer.


Mvh Pia

Nu med den dejligste part Sille :)


Jeg støtter nyt-hesteliv!

http://www.nyt-hesteliv.dk

0
0
Svar på denne tråd
 
 hvad....
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 14:46

Hvad med nedarving af OCD? Selvom de godt nok siger, det både er foder, miljø (fold, løsdrift), og arv.


0
0
Svar på denne tråd
 
 Et godt emne
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 14:54

er altid farvelavl, fx palomino avl, når nu det skal være så kort, synes jeg det er svært at komme omkring sygdomme på en god måde.


Sagde Janne

Sælges:

Lædergjord med maveplade - 110 cm

- Send PB for info -




0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 14:57

Tak for jeres svar! :)


Jeg er faktisk gået i gang med at læse om OCD. Men kan ikke rigtig finde noget om hvordan det præcist bliver nedarvet? Altså om det er bundet til noget bestemt kromosom, om det er en kønsbunden nedarvning eller hvordan?

Nogen der kan hjælpe her med et evt. link?


Mvh Pia

Nu med den dejligste part Sille :)


Jeg støtter nyt-hesteliv!

http://www.nyt-hesteliv.dk

0
0
Svar på denne tråd
 
 der er masser
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 15:03

her HYPP, Herda, PSSM og OLW (overo Leatheal White)


Se mere her:


www.horsetesting.com/Equine.asp



Tina



På skabelsens dag, sagde Gud: "Der skal være lys!"

og der blev lys, for da havde vi allerede lagt alle kabler ud.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ataksi
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 15:56

Et emne kunne også være Ataksi hos Fjordhestene, som var et stort problem på et tidspunkt men ved stram avlspolitik er det blevet avlet ud igen.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Arvelige sygdomme
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 16:24

OCD er en polygen nedarvet sygdom (sygdommen nedarves i gener, men påvirkes også af miljøet), det er ret svært at kortlægge polygene sygdomme, men du kan jo så komme ind på avlindex og heritabilitetstal, og betydningen af polygen nedarvede sygdomme.


Derudover er en anden spændende nedarvet sygdom "Lethal White Foel Syndrome", som er interessant da det er en sygdom som afhænger af farven på føllet. Det er nemt at finde noget om denne sygdom, og den er ligetil da den er monogen.


Hvis det ikke behøver at handle om heste, og direkte en sygdom, kan du se på Calico farvede katte (orange, sort, hvid). Kort fortalt er sort og orange farve hos katte bundet til X-kromosomet, og derfor er det kun hun-katte der kan have denne sjove farve. Der er jo undtagelser, for der findes hankatte med den farve, men så har en en kromosomfejl, da de har et X-kromosom for meget, disse katte lever ofte ikke så lang tid, de er sterile, og har en vanskelig adfærd (det er vist ikke helt videnskabeligt bevist på katte, men man kæder ofte det ekstra X-kromosom sammen med temperamentsfulde mænd)


Heldig ejer af Chateau W

0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 17:57

Tusind tak for jeres gode svar! :)


Jeg endte med at skrive om OCD, da jeg synes det er en rigtig interessant lidelse, selvom der ikke er megen viden at finde om den.


Så især tak til dig magi, for dit svar!


Mvh Pia

Nu med den dejligste part Sille :)


Jeg støtter nyt-hesteliv!

http://www.nyt-hesteliv.dk

0
0
Svar på denne tråd
 
 Selv tak
Forfatter: 
Dato:  09-03-2011 18:36

Det var så lidt, det er altid dejligt at hjælpe og når man så kan bruge noget af det man lære i sin uddannelse er det bare ekstra godt


Heldig ejer af Chateau W

0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  10-03-2011 09:19

Ja helt sikkert, det er skønt! :D


Mvh Pia

Nu med den dejligste part Sille :)


Jeg støtter nyt-hesteliv!

http://www.nyt-hesteliv.dk

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider