Hun er da vanvittig lækker !!
Og jo hun holder sig rigtig rigtig godt!
Hvor er det sjovt at se hendes type, du skriver "gammeldags" er det så fordi det er sådan de oprindeligt blev avlet, og man idag har andre avlsmål? Nok dumt spørgsmål for jeg har set andre friesere der ser helt anerledes ud, men er man gået helt væk fra hendes type?
Jeg kan virkelig godt lide hende, og jeg synes især at halsen er "sat godt på" om jeg så må sige, ligeledes kan jeg godt lide den lidt robuste/barokke krop. Nu er jeg jo rytter, og som rytter ønsker jeg at halsen ikke bæres overdrevet højt fordi det kan gøre ridningen lidt vanskelig (bag lod og sænket ryg), derfor er jeg helt vild med hende i forhold til mange andre Friesere set udfra et ridemæssigt synspunkt (uanset hvad er de bare super smukke alle sammen!).
Der er en anden tråd kørende med en F hoppe der skal sælges, hun har også den samme gode hals, så det var lidt sjovt at se to af den (umiddelbart og nogenlunde) samme type 