Det er en super sød hest du har.
Jeg synes overordnet at i klarer det flot. Som du selv siger, så skal han lære at slappe lidt bedre af, det hele kommer til at virke lidt hektisk.
I 80 cm klassen synes jeg du er god til at blive tilbage, selvom afstanden ikke lige passer.
Det er ærgeligt at det lige glipper på den ene oxer, en god ide er at få redet på igen med det samme - så får man ikke så mange tidsfejl (ikke at det er vigtigt) og man holder hesten i gang. Jeg synes det er en smule for sløvt 
Når du er færdig efter sidste spring, virker det lidt som om du tænker, yes jeg er færdig og så glemmer du lidt at ride. Rid færdig og galoper en volte, også efter sidste spring. Det er en utrolig dårlig vane at få, når man bare læner sig frem og slipper tøjlen. Især på de unge 
I 90 cm synes jeg, at din hest virker lidt mere stresset.
Bommen han får i kombinationen er rigtig ærgelig, men en kombination hører heller ikke hjemme i en LD! 
Et godt råd, som jeg selv bruger meget, er at lede med invendig tøjle og trykke med indvendig ben når du skal dreje. På denne måde finder hesten sit indvendig bagben og får meget bedre balance. Kan se at du også har tendensen til at holde lidt fast i udvendig tøjle når du skal dreje.
Det er noget jeg selv arbejder meget med 
Det var bare lige lidt tanker jeg fik, da jeg så din ridning. Håber det er noget du kan bruge 