Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Opslag, billeder og video

 Min veninde kom på ferie vol. 1.
Forfatter: 
Dato:  22-08-2009 19:13

Hvis du ikke gider læse om rejseberetninger og se en hulens masse billeder, så må du nok hellere hoppe ud af tråden igen ;) Jeg har uploadet lidt over 100 billeder på min Picasa-konto, men jeg skal nok prøve at begrænse mig, men jeg er sådan ca lige så dårlig til at vælge billeder, som jeg er til vælge hvad jeg skal have at spise på en restaurent (det er jeg sikker på at flere der kender mig, godt kan skrive under på!!).


Jer der stadig hænger på, læn jer godt tilbage med matadormix og et krus frisk kaffe.


Min søde veninde Helle har lige været på ferie hos mig her i Spanien, og sikke en uge vi har haft. Fuld knald på lige fra hun ankom i lufthavnen fredag den 14. august, til hun tog hjem i går, fredag den 21. august.

Fredag d. 14. august - Rio Chillar

Allerede da jeg og Twingo havde hentet Helle i lufthavnen, satte vi kurs stik modsat min lejlighed, mod Nerja og Rio Chillar (en flod som skulle have nogle virkelig smukke vandfald). Floden fandt vi, men den var var knas tør :( Efter at have drønet rundt i Nerja, og blevet guidet rundt af nogle Spaniere og et enkelt par brittere, som alle var ret uenige om hvordan vi kom op til vandfaldene, opgav vi, og kørte tilgengæld en dejlig tur i bjergene. Helle nægtede det pureste at styre Twingoen rundt på de små kringlede bjergveje, så det var kun hende der fik taget lidt billeder, af den faktisk yderst smukke udsigt. Men de billeder har jeg desværre ikke set endnu.

Om aftenen tog vi til Fuengirola Strand for at spise. Vi ente på et sted der hedder Don Q der har buffet med alt mulig lækker mad.. jeg tror vi kunne trille hjem pyyyh!

Lørdag d. 15 august -Selwo Marina

Allerede bestilt lang tid i forvejen, skulle Helle og jeg ud og svømme med søløver (i ental!). Vi kom et par timer inden svømmeturen, for vi skulle lige have taget billeder sammen med delfinerne også! Billederne skulle også forudbestilles ved indgang og vi skulle mødes med 2 af delfintrænerne et stykke tid inden billederne skulle tages. Her blev vi delt op mellem spansk og engelsktalende. 2 franskmænd følte sig vist lidt udenfor :S

Den engelsktalende træner fortalte at de har 4 delfiner, 3 hanner og en hun (stakkelt tøs!! Her tænker jeg især på at jeg engang har hørt at delfiner som de eneste dyr udover mennesker og aber har 6 for sjov ), og så fortalte hun ellers lidt generelt om delfiner, med at de kan springe op til 5 m op ad vandet og at de kan svømme op til 45 km/t. Ikke mindst, totalt fantastiske dyr :)

Decificering af hænder og fødder, og vi fik lov at gå ud i vandet til lige knap knæhøjde, og så gå på knæ og så fik vi lov at røre!!!! delfinerne, og nøj hvor er de bløde :):):)

Ja man kan ikke andet end at storsmile i nærheden af de her fantastiske dyr (jeg ønsker mig sådan en i julegave!!)


Efter fotograferingen skulle vi vente ca 20 min og så blev vi lukket ind til søløvebassinet, hvor vi skiftede til vores respektive bikinier, gik i bad og blev pakket ind i redningsveste, og igen hånd og fod decificering. Vi fik en del instrukser om at holde hænderne ved halsen af redningsvesten, da de kommunikerer med dyrene med håndtegn (total hip-hopper-stil yo! ).

Og så blev Giti præsenteret!!

Ikke mindre end en ENORM han-søløve (jeg mindes at huske noget med 250 kg!!!!!) @!#$ den var stor, og for første gang begyndte jeg at overveje om det nu også var helt trygt at gå i vandet med den. Jeg er sikker på at Helle tænkte det samme!


Men et kram og et smækkys, både med fiskeånde og pusten i øret, fik blødt mig op :) Nøj Giti var bare for SØD!!! (sådan en ønsker jeg mig også i julegave)


I vandet som en anden korkprop, og Giti der med næsen på min hånd svømmede mig rundt i bitte små cirkler.


Og til sidste blev vi skubbet afsted på ryggen med Giti's næse på fødderne (total cool vandtransport)

(Ps. Vidste i forresten at søløver har negle på lufferne?).

 

Efter svømmeturen stod den på div. søløve, delfin og eksotiske fugleshows, men da jeg allerede har vist en stak der fra, henviser jeg til min gamle tråd om Selwo Marina (www.heste-nettet.dk/forum/14/863968/ 863968/).


Efter 10 timer i Selwo Marina, og et helt fantastisk aftenshow kl 22 med både delfiner og søløver, kørte vi glade og trætte hjem.


Søndag 16. august - Safari i Selwo Aventura

Tidligt op på en søndag er bare slet slet ikke min stil! Men når nu der er noget spændene der lokker, så som en safari (og et krus kaffe der venter i stuen tak Helle), er lysten til at komme ud af fjerene meget meget større


En god køretur til Estepona (Helle kan nu lokkes til at køre, så længe vi kører på "ordentlige" veje!), en hysterisk GPS-dame (hun skal snart døbes "Hulkende-Hulda") der overhovedet ikke var enig med Selwo Aventura om hvor deres parkeringsplads er, lykkedes det at komme frem. Spanierne er heldigvis super lade søndag formiddag, så trafik var der ikke meget af.


Vi startede med at mødes med verdens mest nuttede røde panda...


...der piller næse med tungen og tværer klatterne af i træet YDRKS!


Og så tog vi ellers bussen/lastbilen op i bjergene blandt vilde dyr i ren Knutheborg Safari stil. Men chaufføren, der ellers talte fint engelsk når vi spurgte ham om noget, nægtede at fortælle om dyrene på andet end spansk :( I øvrigt var det meste af terrænet rigtig trist og tørt (det er sikkert flot vinter/ forår).


Men 3 bus ture senere nåede vi toppen, og så GIK vi ellers det meste af vejen ned, over bla. hængebroer


Selve den nederste park var rigtig flot med en stor sø og vandfald i midten.


Et fugleshow var der også, desværre ikke særlig godt. og der blev KUN fortalt på spansk. Men jeg fik hilst på Hedvig :P


Om aftenen kørte vi til Mijas Pueblo for at spise og hygge :)


Mandag d. 17 august

Jeg er jo så "heldig" at sidde at sidde i et veltempereret klima på arbejde, mens Helle bliver plasket til med saltvand og ALT for meget sol... naaahaaaj jeg er slet slet ikke misundelig!!!

Aftenens tur gik til Fuengirola Zoo (Helle skal jo naturligvis underholdes ahem). Jeg linker lige til den tråd jeg har oprettet der fra tidligere, så i bliver sparet for ca en milliard billeder (www.heste-nettet.dk/forum/14/858614/ 858614/)


Men hvad jeg ikke tidligere havde opdaget var at man rent faktik kunne komme ind til lemurerne!!!!


Orv Helle, prøv lige at at se her, den bliver liggende, hvor sejt altså!


Lemuren: Konen må være gal, jeg har da set masser af mennesker, og dét er der da ikke noget fantastisk i!


Helle som naturfotograf :)


Vi så også et par shows med dyrene


Jeg ville altså gerne være et nuttet lille barn igen, der får lov til sådan noget ;)

__


Forsættelse følger når jeg har fået ladet computerbatteriet op og kommer i centeret igen, højst sandsynligt i morgen ;)


MVH Trine


Un cruzado con genio y corazon

En krydsning med hjerte og karakter


www.bricksite.com/romero


Bosat i Mijas Costa fra den 21. juni 2009


0
0
Svar på denne tråd
 
 Manglende billeder
Forfatter: 
Dato:  22-08-2009 21:12

jeg har lige talt med Trine, som beklager de manglende billeder. Vi har forsøgt at få dem lagt ind (hun dirigerede mig pr. telefon) men enten har jeg lavet noget galt, eller også er det Picasa der driller. Jeg håber på det sidste!!!! Trine vil kigge på det når hun igen kommer på nettet, og håber så det vil lykkes for hende. Så hav tålmodighed, tak, for jeg har set billederne og der er nogle ret fantastiske imellem.



"Romeros passer"

Og stolt ejer af en af de små "gule"

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider