Som i hørte sidst så havde menneskerne klippet min pels af så jeg var fin til Internationalt show, her i weekenden.
Det var en meget lang og varm tur vi var på i den der kasse som ruller. Da vi var ca. halvvejs så stoppede vi. Menneskerne hentede noget McD mad og vi fik mash, vand og mere hø. Dejligt.
Det var også dejligt med lidt mere luft. Selvom vinduerne var åbne var der alligevel god varme. Menneskerne sagde at det var noget der hedder 32 grader.
Vi ankom til pladsen og så skulle vi strække ben. Det var noget jeg kunne bruge. Jeg hoppede rundt og blærede mig. Dog synes jeg ikke helt om alle de fremmede mennesker i starten. De var dog vilde med mig og jeg fik MANGE flotte bemærkninger. Mine mennesker blev vidst lidt stolte, da det var dygtige miniature heste avlere der gav komblimenterne!
De mente alle at jeg bliver en super god kørerhest, noget jeg ikke vidste hvad var før om lørdagen.
Da vi havde strukket ben, fik vi mad og kom igen i traileren, der skulle vi overnatte, der er også god plads til min mor og jeg.
Lørdag fik vi tidlig morgenmad. Min mor skulle i ringen to gange i løbet af formiddagen. Her fik jeg lov til at komme med i ringen og være tæt ved hende. Hun fik to røde båndting. Som menneskerne siger er anden præmier. Den ene præmie var de ret stolte over. Det var min piges mor der viste hest frem til sådan et show for første gang.
Så var der pause med mere mash
<3
Efter dette var det min ene pige der skulle vise min mor. Her var det meget meget mærkeligt. For jeg fik ikke lov til at gå med ind. Nøj hvor var jeg sur!!! Stejlede op ad damen, bukkede og vrinskede efter min mor. Øv altså.
Min mor var inde i mange klasser, UDEN mig. Strengt. Hun vandt mange røde bånd, et par gule og så sådan en roset ting, som pigen blev meget overrasket over at få. Det var en første plads 
Jeg så så det jeg engang bliver. Kørerheste. De var meget fasicinerende. Og jeg ville meget gerne lærer dem at kende, det måtte jeg dog ikke.
Da dagen var ved at være slut var det min tur. Jeg vandt et rødt bånd og min pige og min dame var meget glade! Jeg synes bare det var sjovt at bide i båndet.
Der blev taget lidt billeder på dagen. Men dem har vi ikke fået endnu. Dem får i en anden gang.
Søndag skulle min mor til kørerkursus. Men dagen startede med at vi fik pigen og damen tog billeder af os.
Jeg viser stolt mit røde bånd frem, sammen med min mor og hendes præmier.
Meeen det er nu mig der er flottest.
Synes i ikke?
Ej min mor stjal lige billedet. Nå ok. Hun er nu også smuk!
Samlet igen.
Min mor.
Søndag gik turen så igen hjem i kassen på hjul.
Igen stoppede vi på halvvejen og fik mash. Både min mor og jeg ELSKER mash, især med meget vand i. Men vi bliver altså lidt snaskede. Jeg forstår ikke hvorfor pigen ikke vil kysse på os.
Mums. I kan heldigvis ikke se at jeg har mash helt op til øret
Det var alt for mig. Meget tekst og ikke så mange billeder. Det må jeg gøre om. For på lørdag siger de at jeg skal til show igen. Hvor jeg skal vises løs også. Spændende.