Så kom vi endelig afsted på en ordentlig tur med hestene - og endda med et lille kamera i lommen
....
Vi har jo fået en transporter, så er begyndt at lede efter nye ture længere væk - og ikke nødvendigvis i bjergene. Vi skal ride lidt over en time fra hvor vi er hvis vi skal væk fra bakket terræn, så dejligt bare at kunne proppe dem ind i bilen og så afsted.
I får lige fra begyndelsen - de blev gjort fine og så rene som det tidsmæssigt var muligt - fem stks som alle vidste at de skulle på tur
.

Først kære Zazu - han er bare så nem at putte ind

Barizja var ikke helt sikke om hun havde lyst i dag....

Pioggia er altid klar - lille Lisa stod bagved og der blev holdt godt fast. De får altid en lille godbid når de kommer ind - så Lisa er SÅ ivrig efter at komme ind i bilen.

Første damen Zurina, skulle lige sige farvel til de to tilbageblevne drenge - Pippo og Dukakis

For derefter roligt og elegant at stige ind. Man er jo en dame!

Så det var her vi skulle hen - pandekage flat område som strækker sig milevidt. Det er et fugle reservat, men med fri adgang.

Faktisk kunne vi slet ikke parkere hvor vi havde planlagt - militæret var ude på øvelse, med faldskærms udspring og masser af soldater. Så store dele af området var lukket. Vi fandt et andet sted og parkerede.
Pigerne havde været der før - men det var første gang Zazu var med og han var totalt betaget af stedet ..... eller var det noget andet ??????

Hvad pokker mon det var for nogle fugle så han ud til at tænke - han var fuldstændig væk....

Pigerne havde andre prioriteter - gården bag os trængte til en meget kærlig hånd....

Zazu fik sadel på - stadig totalt væk

og lige det sidste inden vi skulle afsted.

Det klassiske tur billede
.

Så vil jeg lige pointere, at tage billeder med et lille kamera, uden briller, med sol i øjnene og på en hest i bevægelse -> det resulterede i mange af denne slags billeder

Så selvom det var andet end skridt - er billederne ikke helt så interesante at kigge på.
De blev, som kan ses, ved med at smide hinanden ud af flyvemaskinerne .....

Et enkel trav billede

og et par små hop over de mindste grøfter

op over masser af broer - stadig flere udspringere....
Vi blev enige om (os piger....) at det egentlig ikke var helt dårligt sådan at ride rundt mens man blev overdænget med unge, toptrænede fyre .....

men man kan ikke sige andet end området var smukt. Stadig lidt for tidligt for det store fugle liv; forskellige hejre var der, tonsvis af ænder, rovfugle som jeg ikke kender navnet på på dansk
osv...

Sådan ser et fugle billede ud når man er til hest 

vi tager normalt turen på et par timer, men på grund af soldaternes øvelser og alle deres afspærringer, blev det til en tur på lidt over 4 timer.

Spise / tisse pause

og så afsted igen

lidt sjov skal man jo have 

Lille Lisa blev dog lidt træt - hun har slet ikke samme erfaring som de store damer

er der noget bedre her midt i Februar, end en lang tur på sin dejlige hest mens solen skinner og man kan fornemme at foråret er lige om hjørnet .... jeg nød det i hvertilfælde.

tilbage igen - og alle ud

Lille Lisa skulle lige hilse på de to drenge og sikkert fortælle en hel masse ....

home sweet home - efter en dejlig dag. Så noget at spise og måske en lille lur .....

.........og dog - ikke for Zazu.
Hans kære ven Pippo havde sparet en masse energi op som skulle bruges NU.

Så skal der lige lidt mere øvelse i at tage nogle ordentlige billeder fra hesteryg - men havde i det mindste husket kameraet dennegang
.
Tak for at I kiggede med -
hejsa
Tine