Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Opslag, billeder og video

 Ny "gammel" hest
Forfatter: 
Dato:  16-02-2012 10:08

Hej HN'er

 

Jeg er så lykkelig lige i tiden. Ligger syg med feber, ondt i halsen snot i hele fjæset og alligevel er jeg bare så over lykkelig.

 

Jeg skal have ny hest :-)

 

Det vil sige at jeg skal have min gamle hest igen. Jeg solgte ham for tre år siden, til den sødeste dame. Jeg havde to heste, en som var min sjæleven, og en som kunne løbe væddeløb, jeg var dengang ret bange for hvad andre mennekser ville tænke om mig hvis jeg beholdte den der ikke kunne løbe. Så jeg solgte min dejlige dreng.

 

Jeg har haft det lidt underligt med det, for den bedste beslutning i mit liv har helt klar været at jeg valgte at sælge ham til hende, hun har været ligeså glad for ham som jeg har og han har haft det som blommen i et æg. Samtidig har jeg aldrig fortrudt noget så meget i hele mit liv, som at jeg valgte at sælge ham. Har savnet ham hver dag i de sidste tre år.

 

Så her for en måned siden ringede hun til mig og spurgte om jeg ville købe ham tilbage, fordi hun ikke selv havde mulighed for at have ham længere. Det var også lidt blandede følelser jeg havde i det, for jeg blev jo så lykkelig over at jeg kunne få min dejlige dreng tilbage men samtidig var jeg også ked af det på hendes vegne, for jeg ved jo hvor lidt sjovt det er.

 

Nå, men i hvert fald skal jeg hente ham den første weekend i marts og jeg glæder mig utrolig meget.

 

Og så lige lidt billeder af drengen (som er blevet vist 100 gange før)

 

Billede

 

Billede

 

Billede

 

Billede

 

Det bliver så dejligt endelig at kunne ride en tur i skoven på ham igen, og hygge på staldgangen :-) Ihh altså det er bare så meget det rigtige jeg har gjort :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Kære Freja!!!!!
Forfatter: 
Dato:  16-02-2012 10:47

Først vil jeg ønske dig rigtig god bedring. Det er dog herlig læsning, at selvom du er syg, er du overglad.

Dernæst tillykke med at du får din gamle dreng hjem igen. Han er lækker på de billeder, du viser. Det er en skøn historie om et trist salg, men til den rette og nu tilbage til dig. Selvom det nu er trist for den nye ejer, er hun garanteret glad for, at han skal tilbage til dig. Alt mulig held og lykke i fremtiden!!!!!

0
0
Svar på denne tråd
 
 123456789
Forfatter: 
Dato:  17-02-2012 15:13

Så vil jeg bare sige mange tak :-)

 

Jeg glæder mig rigtig meget til at ride ture og hygge med min dreng igen :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Dit heldige asen...
Forfatter: 
Dato:  17-02-2012 19:14

...ja, det er du Men hvor er jeg glad på dine vegne. Håber du rider et smut forbi Bryggergården så man kan se ham "live" (Læs: Du skal! )


 

Emile

The lovelist horse ever borne

1997 - 2011

You will never be forgotten

0
0
Svar på denne tråd
 
 Solveig
Forfatter: 
Dato:  18-02-2012 14:24

Det kan du tro jeg gør ;-) Mange gange højst sandsynligt ;-) hehe.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Vi er flere der glæder os. :)
Forfatter: 
Dato:  18-02-2012 16:56

Hvor bliver det dejligt når du får ham hjem.. :)

 

Heldigvis er der ikke ret lang tid til nu..

 

Er sikker på at Zalsa også glæder sig til at få en god ven. :)

0
0
Svar på denne tråd
 
 123456789
Forfatter: 
Dato:  18-02-2012 17:32

Det bliver bare SÅ godt at stå samme sted :-) Nøj med ture vi skal ride til sommer :-D Kan næsten ikke vente.

 

Tror også hun glæder sig, hun bliver helt forelsket når hun ser ham ;-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Flotte fyr
Forfatter: 
Dato:  18-02-2012 21:55

Det tror jeg bestemt også at hun gør. :) Det virker ligeså godt som en kunstig brunstsprøjte. :)

0
0
Svar på denne tråd
 
 123456789
Forfatter: 
Dato:  19-02-2012 08:35

Haha, lige præcis ;-)

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider