Dancemussen er kommet til skade.
Igår morges på et eller andet tidspunkt, har hun på en eller anden måde enten slået sig eller er blevet sparket over det højre øje. Ikke noget voldsomt, selvfølgelig ser det altid voldsomt ud, når hun er skimmel, så blodet træder jo voldsomt frem. Men jeg fik vasket hende ren og fandt et lille sår ca. 5-6 cm oppe over hendes øje.
Hun var lidt øm, men ikke så jeg ikke kunne komme til hende eller noget i den stil. Hun kan ellers godt være lidt sippet. Men da hun skulle have aftenhø kl. 23. fandt jeg en pony der var hævet. Jeg fik fat på dyrlægen, som sagde at vi skulle ringe igen i morgen tidlig, hvis det var hævet mere.
Det var det så
.
Imorges så hun sådan her ud.

Føj for f*****, fik fat på dr. dyr, som kom ud og gav hende noget antibiotika og smertestillende. Også skal hun blive inde, så hun ikke ruller sig ude på folden og får jord eller andet i øjet. Ikke noget der passer en danceprinsesse.
Det er det her lille sår der er grund til dette her kæmpe øje. Her er det lige blevet vasket med sterilt vand, så mangler vi bare selve øjet. Men hun er ikke meget for at vi kommer i nærheden af det nu. Og det kan man selvfølgelig godt forstå.

Vi skal kontakte dr. dyr igen lørdag aften, hvis det ikke er faldet, så kommer han igen søndag.
Så nu står den på vask, vask og vask med det sterile vand, også ellers en ekstra stor portion kærlighed og gulerødder/æbler
.
Håber at hun snart er hel igen, uden mén.
Håber i vil sende hende en masse varme og helbredende tanker. Det har hun ihvertfald behov for.