Jeg har et barnebarn af Leandro, så ved ikke om det gælder. Det er en hoppe efter Blue Hors Leredo. Hun bliver 5 i år, hun er 1,65 høj (moderen var 1,60 og Leredo er 1,72). Hun er først kommet ordentligt igang i sidste efterår, altså som 4,5 års. Hun bliver, lige pt, kun brugt til dressur, men det er nu mest et spørgsmål om hendes temperament, som er meget specielt.
Hun er en hoppe som man bestemt ikke skal slås med - hun har sine egne meninger om alt, og hvis der er noget som ikke passer hende bliver hun stiktosset, og ser ikke hvad der sker omkring hende. For eksempel kan man ikke rykke man på hende - der skal hun bedøves, hvis man prøver så slår hun med hovedet, vil absolut ikke stå stille og sparker ud. For nogle uger siden havde hun et sår på forben som skulle undersøges af dyrlægen - det ville hun ikke være med til. Det endte med at der var to personer som måtte holde hende, men en tredje person gav hende bedøvelse. Til gengæld siger hun absolut ikke noget til at blive klippet - du kan klippe hende på hele kroppen uden hun gør noget som helst.
Mht. ridning. Hvis du prøver at ride hende ude i dårligt vejr (regn eller blæst) bliver hun også rigtig sur. Jeg var engang ude og trække med hende i blæsevejr og så begyndte det at regne. Hun ville så ikke gå mere, og hvis jeg trak hende videre så kunne hun finde på at bukke eller stejle.
Yderligere så hvis den får øje på noget under ridning, så er det klogest at lade den kigge, for hvis jeg presser hende til at arbejde videre, så kan hun ikke rumme det, og så kaster den hovedet fra side til side, vil kun gå der hen hvor hun selv har lyst, og hvis man her skælder hende så kan hun finde på at små stejle. Hun har altid været ret dum i munden uanset bid, og hvis der er noget der generer den så er den ikke til at have med at gøre. Når hun ikke har været redet i nogle dage, så kan den godt være urolig på staldgangen forstået på den måde, at hun står og småtripper, løfter bagben osv. På de fleste dage longerer jeg hende lige inden jeg hopper op, just in case.
Generelt er hun meget vågen og dette kombineret med ovenstående gør, at hun ikke er jordens nemmeste hest, for når hun bliver hys (hvilket hun gør hurtigt), så glemmer hun lidt, hvis hun har rytter på, eller personen som trækker hende.
Nu til det positive. Hun er utrolig kælen og hun er altid sød og nem med andre heste, og hvis man giver hende den tid hun skal bruge og der ikke sker for mange ting omkring hende, så er hun meget lyttende for personen omkring hende.
Alligevel, jeg skal aldrig have et andet Leandro/Leredo afkom.
Der ligger nogle gamle billeder på min profil.