sidder og bliver lidt nostalgisk 
Jeg kan da godt af og til savne "gamle dage" , turene på vejene og gennem byer... Bare for 4-5 år siden var der meget mere tid og plads til ture hvor vi mødtes en flok og red med til en byfest eller tog til andre arrangementer hvor hestene også skulle være rimeligt cool for at kunne deltage.
Vi havde nogle år med byfester, her i Glumsø bl.a. Det ved jeg at flere herinde har været med til. Det var rigtig hyggeligt. Hvem andre end westernryttere kan finde på at line deres heste op ved baren midt på torvet blandt et stort menneskemylder og så sidde på ryggen af kræet og nyde en stooor fadøl
og det kunne da lade sig gøre uden at spilde ret meget
for hestene tog det så cool..
Charlotte hartvig havde også noget fest oppe i kokkedal i et lækkert område, og med et amfibieteater midt i det hele. Det var en scene som lå i "et hul i jorden" med tilskuerpladser oppe på siderne. Hestene skulle ned gennem tilskurerpladserne og op igen samme vej fordi der var spærret den anden vej.. Så skulle vi ellers ride / stå dernede foran et par gigantiske høltajere mens stenløse linedancere gav opvisning.. Ikke´én hest skabte sig.
Men der kom et tidspunkt hvor vi begyndte at sige "nej tak" til at fare rundt til alle de arrangementer... Set i bakspejlet var det nu alligevel rigtig hyggeligt...og god træning i sig selv.
Kram Lone