Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Bidt af en gal..
Forfatter: 
Dato:  14-01-2006 20:54
bidt af en gal hund, er der nogen der ser dette program?

Jeg tror da aldrig i mit liv, jeg har oplevet noget så latterligt. De to fyre, der skændes over et aller andet ligegyldigt, og den ene ikke vil aflevere kræet til den anden, så politiet bliver indblandet?? Hvad sker der?

DRAMAQUEEN..Det var godt de fik fat i politiet, for det var da afsindigt som det var ved at udvikle sig til noget rigtig farligt..NOT


Det program(eller den smule jeg så af det), det styrkede lige min aversion mod hundeejere.

Så venligst, forklar mig, hvad der får folk til at opføre sig sådan? For det er vel ikke alle, hundetrænere/avlere osv. der opfører sig sådan?






0
0
Svar på denne tråd
 
 Ser det også..
Forfatter: 
Dato:  14-01-2006 21:17

Altså jeg glædede mig sådan sidste lørdag, da det første afsnit kom- og hvor blev jeg skuffet!!

Jeg troede, at programmet var mere fagligt, men det eneste der vises, er hvor neurotiske ejerne er!!


Jeg elsker hunde, men jeg opfører mig bestemt ikke som disse hundeejere- de er vist valgt til programmet pga. de er så specielle.. Og producenterne sørger også for, at klippe, så de bliver vist lige som producenterne gerne vil have det.. Men selvfølgelig kan de ikke "opdigte".


F.eks ligger de meget vægt på, at hende der har 4 australien shepherds- ikke burde have et barn og at hun går kun op i sine hunde.. Det er åbenbart, hvad producenterne gerne vil have frem ved hende..

De 2 bøsser bliver fremstillet(og er måske også sådan ) som 3årige børn, der tuder, når de ikke får deres vilje..


Osv osv.. Og det er jo sat sådan op, netop for at vi foran skærmen skal forarges..

Men ud fra hvad jeg ser i programmet, vil jeg da helt klart også mene, at disse mennesker er "ekstreme" hundeejere


mvh






Nuuni



Nu medlem af DÅHM. Vi rider med sadel, bid, sko, gamacher, lammeskind, pisk, sporer og hjælpetøjler ;-D


0
0
Svar på denne tråd
 
 123456
Forfatter: 
Dato:  14-01-2006 22:56

Det lyder godtnok utroligt. Ikke at jeg er overrasket - altså over at de kunne finde på at lave sådan et dumt program. Det er en af grundene til at jeg ikke ser fjernsyn. Hvrfor synes så mange at det er så sjovt at sidde og se på sådan en omgang fis? For der må da være nogen der kan lide det, ellers ville de vel ikke lave sådan noget.

Nå, de fleste af dem jeg kender har hund (kan desværre ikke selv holde en pga. pladsmangel), og der er altså ikke nogen der opfører sig så åndsvagt som du der beskriver! Men det er vel ikke anderledes end med heste; de fleste er helt almindelige mennesker, som behandler deres heste ordentligt, men man kan altid finde nogle mærkelige individer.

-Rie
0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider