Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Løn og arbejde som ejd.mægler trainee
Forfatter: 
Dato:  05-01-2006 10:26

Jeg overvejer at søge nogle stillinger som ejendommægler trainee.

Er der nogle herinde som har haft sådan en stilling?

Hvordan er det?

Hvad mht løn. Nogle der ved hvad minimumslønnen er på? Især når man er over 25 år (det er min anden uddannelse).


Ellers vil jeg generelt gerne høre lidt om faget, da jeg kun har mødt den rent teoretiske indgang.

0
0
Svar på denne tråd
 
 trainee
Forfatter: 
Dato:  05-01-2006 12:32

hvis jeg var dig, så ville jeg gå langt uden om trainee uddannelserne, da de ikke er nogen anerkendt udd, og i praksis kan du ikke bruge dem til en skid!


"trainee" er egentlig bare en måde for virksomheder mm at skaffe sig noget arbejdskraft og du kan ende med at gå og lave en piccolines arbejde.


hvis du skal søge noget lign. så er det som elev!


Jeg er selv blevet stærk advaret mod det gennem min fagforening (HK) da de har stået med flere eksembler på folk der har spildt deres tid på noget de troede kunne få dem videre.




MVH. Betina

Min hjemmeside: Belles side
0
0
Svar på denne tråd
 
 Tak for dit svar
Forfatter: 
Dato:  05-01-2006 12:36

men i de opslag jeg har set, tilbyder de at betale uddannelsen ved siden af.

For at blive ejendomsmægler skal man enten den vej, eller tage en kontorass. uddannelse og bygge oven på den.

Så vil jeg helst lave piccoline arbejde i det fag, jeg gerne vil ende med

0
0
Svar på denne tråd
 
 trainee
Forfatter: 
Dato:  05-01-2006 12:41

Jeg kender mange der har taget en trainee plads med stor held - jeg har selv været indkøbstrainee i forbindelse med min uddannelse, det var super godt, da man på den måde forener teori med praksis - ofte vil jeg faktisk sige at der er bedre end en elevuddannelse. Min erfaring er at du for lov til mere end en elev. Men det er selvfølgelig vigtigt at spørge det sted hvor du overvejer at søge, hvad der er med i uddannelsen, og hvad de forventer at du kan når du er færdig.

Jeg kunne forstille mig at de store ejendomsmægler kæder har et godt og gennemtænkt trainee forløb.


Med venlig hilsen

Christina

Skulle I have et dejligt DV hoppeføl/plag til salg - så send mig endelig billeder og et ord eller to :-)

0
0
Svar på denne tråd
 
 ncswshgvwjh.
Forfatter: 
Dato:  05-01-2006 13:09

Jeg har sendt dig en besked over bedskedcentret.


/Malene

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider