Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Hvordan kommer jeg i gang igen?
Forfatter: 
Dato:  17-12-2005 13:56

Ja, den 30 april i år døde den bedste hest jeg nogensinde kendt. Men jeg savner hende stadig utrolig meget, og jeg han ikke rigtig komme i gang med at ride igen.


Siden år 2000 har jeg passet, redet og tilredet nogle virkelig dejlige heste hos Stald Dejrupgaard, og har fået stort set frie tøjler hvad angår hestene. Jeg har redet, hvor jeg ville, når jeg ville, og har nydt næsten hvert sekundt af det!


Men efter Saphir's død har jeg ikke kunnet komme i gang igen. Jeg har redet 2 gange siden, og har ikke rigtig nydt det, for det var ikke det samme. Saphir's datter Emily og hendes halvbror Elvis står i stalden, klar til at blive tilredet, men jeg kan ikke få taget mig sammen. Jeg elsker stadig at være sammen med hestene, og jeg er ikke klar til at give det op, men det er som om jeg ikke tør at sætte mig op på en ny hest.


Er der nogen der har prøvet det samme, eller evt. har nogle råd til mig?



Hilsen Kathrine

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ikke helt...
Forfatter: 
Dato:  17-12-2005 14:24

Men var overbevist om, at da min gamle-gamle parthest blev solgt, at jeg aldrig ville ride igen.. Stoppede helt med ridningen i 4 år, men for ca. 1 års tid siden begyndte jeg at savne heste mere og mere, og jeg endte med at søge parthest igen og fandt en. Nu forstår jeg ikke, hvorfor jeg lod heste være i så lang tid, for det er jo helt vidunderligt... Men tror alligevel, det var en god ting, lige at tage et pusterum fra hobbyen.

Måske du bare skal koncentrerer dig om arbejdet fra jorden, indtil du selv føler dig klar. Der kan gå 1 måned, ½ år, 1 år eller længere, det bestemmer du helt selv. Og lade en anden tilride hestene, hvis dette kan lade sig gøre.




I ved ikke hvad i har, før i mister det - Pas godt på jeres dyr :-)

Jeg elsker ikke folk, fordi de er smukke" Jeg synes de er smukke, fordi jeg elsker dem!
0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg har aflivet
Forfatter: 
Dato:  17-12-2005 14:37

Og jeg har haft et meget grimt styrt , men aldrig ventet mere end 1 år før jeg klar til at finde HESTEN igen .


Sidste gang gik der godt nok 3 år før jeg fandt ham og det der grimme styrt gjorde at jeg IKKE måtte ride et stykke tid .


Jeg tror måske at jeg ikke er så styret af følelser , men mere af praktisk sans .


Efter styrtet måtte jeg ikke ,men havde INGEN problemer med at sætte mig op igen .

Fint nok .


Og efter aflivningen tja jeg havde gjort hvad jeg kunne for 1. Smukke Ganger og ugen efter red jeg staldens hingst i skoven .


Så det er nok meget forskelligt hvornår man er klar igen .



Illum

0
0
Svar på denne tråd
 
 lyst til at ride
Forfatter: 
Dato:  17-12-2005 14:48

Jeg midstede min dejlige hest i september, jeg havde heller ikke meget lyst til at ride igen, eller til at komme i stalden efter det!

Men jeg var jo nød til det efter-som jeg har en pony, der savnede mig og dens døde ven!

Jeg savner, stadig min hest meget, men jeg må huske min Pony.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Du skal ikke !
Forfatter: 
Dato:  17-12-2005 21:17

Hold en pause, og bliv "sulten" igen.


Da jeg mistede min gamle traver, skulle jeg ALDRIG have hest mere. Da der var gået 2 måneder begyndte jeg at smugkigge. Efter 4 måneder tog jeg ud og kiggede seriøst. Og 6 måneder efter stod min nye drømmehest i stalden.


Så giv dig selv tid, og lad være med at tvinge dig selv.

Held og lykke.



OLDENBORG KAN OG VIL(tror jeg)
Og nu med pintmoor-stutteri.
Det der er perfekt for dig, er ikke nødvendigvis rigtigt for andre.
0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider