Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Søskendekærlighed... eller?!
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 12:35

Ja, kender i ikke det?


Søskende er da helt klart kun blevet produceret for, at man har nogen man kan drille (...og som kan drive en til vanvid?) ;-D :-P


Jeg er da overbevist om at min lillesøster udelukkende eksisterer, for at være prøveklud for min Skøre) påfund. Jeg mener, hvem skulle ellers??! ;-D


Så kom frem med historierne om de ting i "har gjort ved" jeres søskende ;-D :-P


Jeg kan da give lidt eksempler - helt slem har jeg nu ikke været mod hende den lille, men nogle ting skulle jo afprøves ;-D


Situation 1: Mon hun er dum nok til at kigge efter hvor vandet bliver af, når det pludselig holder op med at komme ud af vandslangens ende?

JA! Det var hun! Og Damn, hvor blev hun våd i grøderen! :-P


Situation 2: Mon sneen fra granen, havner i hovedet af hende, hvis hun står under neden når jeg skubber til træet?

JA! Det gjorde hun, og sikke et sjovt fjæs hun kom med :-P



Sikke flink jeg har været ved hende :-) Det hele skal jo ikke nævnes.

Og hun har slet ikke gjort gengæld... eller?! JO! Men det handler tråden jo ikke om ;-D


Så kom med jeres historier om søskendekærlighed :-)








Farvel min Du Da
Vent på mig ved Regnbuebroen, til vi ses igen
0
0
Svar på denne tråd
 
 Min lillebror
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 12:44

Var offer for mine make up/kosmeteolog tendenser.
Så han har fået plukket øjenbryn, farvet dagcreme og alt muligt andet på hans hud, når jeg skulle øve mig.

Han har fået lagt masker, blevet plejet og renset da jeg ville være kosmeteolog som bijob.
Han har fået ordnet negle og lakeret dem.

Og han fik scoret sig de lækreste piger fordi han altid var så velplejet.

Men han tilgir mig nok aldrig for den dag han fik vokset sine velbehårede ben. *skraldgriner*

Ellers så er der hugormen i soveposen (vi var spejdere på samme tid) og frøen ned af ryggen.

Jo, der er blevet gjort gengæld.

0
0
Svar på denne tråd
 
 søskendekærlihhed :O)
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 12:45

Hos os er det mest min bror der står for skud, han er jo den mindste og den der er mest naiv. Min søster og jeg kan få ham til det meste, den med vandslangen er også prøvet her.

Men min mor hun var streng mod sin lillesøster da hun var lille, der er ti år imellem dem. Hun har både bundet hende til et skrivebordsben og lukket hende inde i det gitter der var rundt om skraldespandende udendørs. Min moster har stået på skud med en ældre søster og to ældre brødre


:-) Myss fra Trine :-)
  • bedre kendt som Neger med Reje
Fighting for peace, is like f*cking for virginity...

Hesteprofiler Freja & Tika
0
0
Svar på denne tråd
 
 Mine ulykker..
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 12:52

Ja jeg har vidst ogsaa vaeret lidt slem. En dag da mig og min 2 aar yngre s'ster legede i haven fandt jeg pludselig paa at hente vandslangen, stoppe den ned i min lilles'sters jakke og derefter aabne for vandet... ! jep... og min s'ster stod bare der og fandt sig i det.. Jeg gemte mig nede i haven saa min mor ikke kunne finde mig! Sleeemme mig. Min s'ster var vidst kun 3 aar tror jeg og det var en kold dag !

Jeg kunne blive ved med at fortaelle historier om mig og min s'sters paafund...

bl.a har jeg ogsaa kylet en mega stor bog ned paa min s'sters fod en dag vi var uvenner.. da var jeg vel 7 eller 8 aar altsaa..



Pæne kvalitets gulerødder leveres billigt - se min hjemmeside


Min Hjemmeside
0
0
Svar på denne tråd
 
 Min søster
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 13:28

Fik ALDRIG lov til at holde hunden, når vi gik tur.


Det kan jeg blive noget så ked af stadigvæk...


Gitte

0
0
Svar på denne tråd
 
 søskende
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 13:42

jeg kan ikke mindes at jeg har været sådan rigtig grov overfor mine mindre søskende


Til gengæld har min storebror godt nok været ond mod mig

lige et par eksempler:

- Den gang min far havde bygget en hule oppe i træet til thomas, og vi skulle lege bamse og kylling. Da jeg ikke turde kravle op i "bamses hule" blev jeg jo nød til at være kylling...og bo i tjørnekrattet under træet

- Hvis vi legede med playmobil og jeg lige skulle ud og tisse, kunne jeg være sikker på at jeg var færdig i legen. "jamen katrine, der var krig mens du var væk". selvfølgelig var det kun mit hus som var blevet bombarderet og bestjålet.

- Når vi skulle lege "hund og dens ejer" skulle jeg altid være hunden. Hundens fornemmeste job var at hente slik til sin ejer. når den havde hentet ca 20 stk kunne den være heldig at få ét.

- Vi havde fanget en mariehøne, og thomas ville absolut finde ud af om man kunne skyde den med en hundeprop-pistol. vi puttede den ind i et køkkenrulle-paprør for at den ikke skulle løbe væk. Da det var thomas' pistol skulle han jo skyde, og jeg skulle så holde for i den anden ende så mariehønen ikke slap væk. AV min hånd! (mariehønen overlevede)

...og jeg kunne blive ved


På trods af alt han har udsat mig for har vi altid været de bedste venner, og mange har misundet os for vores tætte venskab


katrine
0
0
Svar på denne tråd
 
 HA! den
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 13:52

HA! Den med mariehønen er da for SEJ! ;-D





Farvel min Du Da
Vent på mig ved Regnbuebroen, til vi ses igen
0
0
Svar på denne tråd
 
 Katrine
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 14:00

*LOOOL* griner højlydt af din beretning...


Zamangah

Welsh hoppeføl

sælges

0
0
Svar på denne tråd
 
 Sladrehank..:p
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 14:11

Chriiis du er strid nogengange... Skal jeg også fortællle noget om dig nu?

Hende der ikke vil have lys på bilen i skræk for at kunne se hvis hun rammer en frø :-P


Og desuden var jeg ikke så gammel i to situationer du nævner :-D Eller ok, den sidste var jeg vel :-P


Men jeg kan jo ikke selv nævne noget jeg har gjort ved dig, for er jo en total ønske-søster som ikke kunne finde på at gøre dig noget ;-D (måske af skræk for at du altid gi'r 100 gange så slemt tilbage? :-P)


~*Mvh. Erika*~
***
Mit liv, mine regler, mine konsekvenser
Citat af Niarn
0
0
Svar på denne tråd
 
 Erika.
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 14:13

Nej hør nu - de små søskende er altså BANDLYSTE fra denne tråd!

Så kan du SÅ komme ud! Din lille *gnmfmoievuduu*


Og ja - PAS PÅ - husk på vi 2 er helt alene i mindst 1½ time på lørdag! Og igen søndag...


Muuhahahahhahahhahhahaaa*


Og alder!? Det har da overhovedet ikke noget at skulle have sagt ;-D

Selvom man ér lillesøster må man jo gerne tænke sig om (tænker på vandslangen) "ØØØh, hvor blev det af??" ;-D :-P



Kh BIG'søs - som allerede lægger skumle planer *gnæk gnæk* Glædelig Jul ;-D






Farvel min Du Da
Vent på mig ved Regnbuebroen, til vi ses igen
0
0
Svar på denne tråd
 
 Chris-...
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 14:22

Er jeg den eneste der ikke kan se "skiltet" : "Søskende bandlyste fra denne tråd" ? :-P = Blander mig hvis jeg vil ;-D haha


Chris du skal jo koncentrere dig om at kører så du kan slet ikke gøre mig noget :-P

Og tvivler på du vil gøre noge i hooks :-P


Og det med vandslangen, altså.. at jeg var "dum" nok til det, vise bare at jeg dengang stolede på dig :-D Ville jo aaaldrig ske igen sådan noget ;-D


~*Mvh. Erika*~
***
Mit liv, mine regler, mine konsekvenser
Citat af Niarn
0
0
Svar på denne tråd
 
 Katrine du får også
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 14:27

et stort grin frem her


Min bor og jeg har virkelig været hund og kat, og har stadig ikke et specielt familiært forhold.

Det var vist egentlig bare mig der var en kæmpestrid, dominerende og adfærdsvanskelig møgunge...

Bare et par ud af mange eks.:


-Han havde en masse øreproblemer da han var lille og havde derfor dræn i begge ører, og en dag fik vi lov til at tage et karbad sammen, hvis jeg lovede at sørge for at hans hoved ikke kom under vand. Da vi blev alene ude på badeværelset fyldte jeg så en engangssprøjte med vand og sprøjtede direkte ind i øret på ham. Hans skrig kan jeg stadig høre for mig den dag i dag, og straffen mindes jeg vist også (udover en gang hvor jeg "kom til" at stille min pony, natten over, i vores garage sammen med min fars spritnye bil, er det faktisk den eneste gang hvor jeg er blevet snuppet i ballade, uden at kunne forklare mig ud af det)


-Da jeg fik et helt nyt værelse med nye møbler, havde min bror lige lært at skrive sit navn. Jeg fandt så nogle tusser og skrev, i hans højde og med hans skrift (self. efter en del øvelse), hans navn på mine nye reoler, vægge, ja alt. Da det var gjort gemte jeg tudserne på hans værelse og strøg indtil vores forældre og hylede op om hvad han havde gjort.

Han fik verdens største røvfuld og stuearrest i en uge

Den dag idag ved de stadig ikke at det er mig der gjorde det.


Jeg gjorde tit ting for at min lillebror skulle have skældud, smæk og stuearrest. Det var nærmest mit mål med livet indtil jeg blev 10 - 11 år gammel.

Ja, hvis jeg havde brugt alt min onde energi på andet end min stakkels bror, tror jeg snildt at jeg ville have kunne overtaget verdensherredømmet.


Flove hilsner

Nana

0
0
Svar på denne tråd
 
 hehe...
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 14:56

Det er godt Erika! Er også en lillesøster, men for engangs skyld er jeg ikke ofret... Har nemlig altid. og vil altid, være ufattelig strid overfor både min storesøster og min storbror. Men, "Vi får jo kun det sjov, som vi selv kan finde på"



0
0
Svar på denne tråd
 
 hehe...
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 15:00

Det er godt Erika! Er også en lillesøster, men for engangs skyld er jeg ikke ofret... Har nemlig altid. og vil altid, være ufattelig strid overfor både min storesøster og min storbror. Men, "Vi får jo kun det sjov, som vi selv kan finde på"



0
0
Svar på denne tråd
 
 Min storebror...
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 15:06

...var "altid" efter mig, og da han er 5 år ældre turde jeg næsten aldrig gøre gengæld, når han drillede mig da jeg var lille (jeg er dog ved at få indhentet det nu ).


Men jeg kan huske engang, hvor min mor kom ind og gav mig den største skideballe og jeg fik stuearrest i laaang tid. Og jeg forstod ikke hvorfor Det viste sig så, at hun havde fundet en TOM æske chokolade i min skraldespand på værelset og det var åbenbart noget meget fin og dyr chokolade.


Først maaange år efter indrømmede min storebror at det var ham der havde spist chokoladen og lagt den tomme æske i min skraldespand


I dag griner vi stadig af historien

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg vil altså også være med
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 16:16

selv om jeg er "den lille"...


Mine søskende er henholdsvis 5½ og 7 år ældre end jeg er, så jeg har altid været den forkælede efternøler. Og møg-irriterende sikkert, hvis man spørger mine søskende.


De har lavet mange ting ved mig i tidens løb, men den der i familien huskes bedst var dengang, hvor jeg absolut ville være med i legen "politi og røvere". Jeg blev selvfølgelig straks udnævnt til at være røver, fanget og bundet til flagstangen.


Her stod "lille Line" på 5 år så bundet, mens de andre desværre blev optaget af noget andet og glemte alt om stakkels mig.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg har stadig
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 19:13

dårlig samvittighed over ikke at ville have min bror med i min
spejder-gruppe til et weekendtræf da vi var små - alene af den
grund at vi så ikke ville vinde de af konkurrencerne hvor alder/
størrelse spillede ind. Hvor dum (ond?) kan man være? Suk ...





Jeg keeeder mig.
0
0
Svar på denne tråd
 
 1234565
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 19:32
mig og min bror har altid være noget stride mod hinanden... eller han har altid være ond ved mig. der er 3 år i mellem os og han er den største.
da vi var mindre kunne vi skændes om alt...!!! alt.og den endte næsten aaltid med vi skulle sloges. og da han er 3 år aldre er han også stærkere end mig, og min mor holdt altid med ham når jeg beklagede mig over det gjorde ondt...den dag idag skændes vi stadig (om alt) når vi ses, derfor er det ikke så tit... vi er 22 og 25 år nu. det bliver nok aldrig helt godt mellem os.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Vi er som hund og kat
Forfatter: 
Dato:  24-11-2005 19:58

Jeg har en lille bror (11), og en store bror (18).


Mig og min storebror har altid været som hund og kat.


Vi kom/kommer altid op og slås. 8-)


Dengang vi var mindre, kom vi en dag op og slogs, pga. jeg ahvde taget nogle batterier inde fra hans værelse, så da han var stærkest, bandt han mig ude ved kaninerne, og klippede min ene fletning af, og lod mig sidde et par timer. :@


Jeg gjorde så gengæld, ved en dag, at proppe mel i håret mens han sov, så da han skulle i bad om morgen, blev det helt, fedtet, og grødet. ;D


Men det jeg husker bedst, var en dag vi var i sommerhus, sammen med et vennepar, de havde en dreng på 11 og en dreng på samme alder som mig (var dengang 13 og min bror 15).


Vores forældre gik i byen, og satte os 3 store til at se en film , mens de små blev æagt i seng.


Vi sad i badetøj, da vi lige havde været i poolen, mens de to drenge sad og begyndte at kaste pinoco kugler på mig, hold op det gør nas!


Så løb jeg ud på terassen, hvor de lukkede mig ude i 2 timer (i badetøj, og natten! :@ ) Nøj jeg frøs!!!


Dagen efter tog jeg revance nede ved stranden, hvor vi kom op og slås nede ved stranden, ude i vandet, hvor jeg på en eller anden måde fik lirket brors badebukser af, også løb jeg ellers hjem til sommerhuset, og ingen af os havde håndklæder med. ;D


Osv. selv om vi i dag er 16 og 18 slås vi stadig væk. ;D Nu er det bare for sjov, sårn om fjernbetjeningen, og den lille @!#$, går det også ud over engang i mellem.







Rikke + Farinelli for altid!
Holder sammen i tykt og tyndt!



Min hjemmeside: tør du?
0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider