Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 bomuldshund - coton de tulear
Forfatter: 
Dato:  02-11-2005 15:09
Jeg overvejer at anskaffe en hund af overennævnt race. Valget er faldet på den, da sønnen lider af astma og dennne hund skulle være anbefalet af astma og allegi forbundet, som en god muliged i tilfælde af allegi. Jeg savner dog at vide mere. Er der nogen af jer der har erfaring med denne race? Nogen som ved hvor den kan skaffes - jo helst her og nu... Vi behøver ikke en meget fin udgave, den skal hverken bruges til avl eller udstilling, men som familie hund. Egentelig er jeg til lidt større hunde, men det er ikke en mulighed pga. sønnen. En af mine betænkeligheder ved at anskaffe en lille hund er kan den tåle al den motion som jeg ønsker at en hund skal følge mig i.(Daglige løbe og gå ture på ml 4-10 km) - og kan man opdrage sådan noget kravl :-) så det er til at holde ud at have hund i huset - altså det er mig der bestemmer og du hund går i din kurv når jeg siger det, kommer når jeg kalder og holder dig af mine møbler.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Aner intet i praksis
Forfatter: 
Dato:  02-11-2005 15:16
men har selv læst lidt op på racen en gang da jeg overvejede forskellige racer. Jeg har også set hvalpe af racen og må sige at det er en race der umiddelbart tiltaler. Jeg gik efter en middelsporty hund som gerne ville bevæge sig uden af være arbejdsnarkoman og som var middelstor, rimeligt intelligent og nogenlunde fornuftig at dressere. Coton de Tulear var en af de få racer der ramte rigtigt i flest mulige ønsker. Men bedste måde hvis du vil undersøge sagen nærmere er at dukke op til en stor DKK udstilling, nærme dig racens ring i langsomt tempo og se hvordan folk og fæ opfører sig. Da jeg shoppede racer gjorde jeg netop dette og fik valgt nogen racer fra som ellers var med på "grovsorteringslisten" pga deres voldsomme uro/gøen/bløde nerver/bygning osv når man så så dem i virkeligheden. Blandt andet så jeg to pivede kelpier og hørte den ene ejer sige til den anden "Domemren var meget rolig og forsigtig ved min hund - hun må kende racen"...så var den ligesom sorteret fra :-))) Kan du lide dem på afstand så skal du bare snakke til folk. Alle elsker at promovere deres hunde-/hesterace og du kan sikkert også få lov at besøge nogen opdrættere og se hundene i deres naturlige miljø. Det kan også være enormt lærerigt ! Mvh Tina
0
0
Svar på denne tråd
 
 ***
Forfatter: 
Dato:  02-11-2005 20:18
Det var også en race som tiltalte mig da jeg for 6 år siden skulle finde nye veje (havde hele "livet" haft schæfer), men jeg fandt ud af at racen er meget svær at få fat på. I stedet for faldt valget på en pudel, og det har jeg aldrig fortrudt for: 1. Den er yderst allergi venlig, jeg har aldrig et hundehår i hjemmet. 2. Den er let at opdrage og meget alsidig. 3. Fåes i forskellige farver og størrelser. Pudlen er desværre en meget misforstået hund, folk tror de er aggresive og gøende små tæpprtissere og folks kommentarer når de høre min hund er en pudel er altid forbavselse og måben over hvor velopdragen og venlig han er. Jeg dyrker agillity og han vinder altid med mindre jeg glemmer banen, han er god med både børn, hunde og heste, aktiv når jeg har tid og ellers stille og rolig. Så finder du ikke en "bomuldshund" kan jeg varmt anbefale en pudel. Det eneste minus er hvis du ikke kan eller gider klippe selv, så koster det en del at få det gjort på salon, men pudelklubben arrangerer kurser i klipning så på den måde kan man sagtens lære at gøre det selv.


Venlig hilsen

Kida
0
0
Svar på denne tråd
 
 andre allergi venlige hunde
Forfatter: 
Dato:  03-11-2005 20:03
Tak for svarene.
Er der andre bud på egnede allergi venlige hunde hører jeg gerne om det. Jeg er endnu kun på info indsamlings nivaeu.
0
0
Svar på denne tråd
 
 puddeel
Forfatter: 
Dato:  03-11-2005 20:29
Hejsa!
Min venindes far er multidyreallegi, så slemt at hvis de har ridetøj på i bilen, kan de godt støvsuge den bagefter for ellers kan han umulig sætte sig ind.
De har har anskaffet sig sådan en hund og han har overhovedet ingen reaktion haft. I øvrigt har jeg selv puddel og den må også være god mod allegi, vi har ihvertfald aldrig hår liggende
0
0
Svar på denne tråd
 
 Min hunds
Forfatter: 
Dato:  04-11-2005 13:43
mor er en coton...men tror godt du kan opgive at få én her og nu. Folk er skrevet op til dem lang tid i forvejen, og prisene er ret højt oppe.

Det er en dejligt hund. Den fælder ikke, og larmer ikke særlig meget (da har min hund så arvet farmands gøen (yorki) hihi)
0
0
Svar på denne tråd
 
 de er da for kære... :) :)
Forfatter: 
Dato:  04-11-2005 13:50














Mkh.
Else.




Man lugter ikke af hest, man dufter.. :) :)




HUSK: Altid kontrakt, ALTID, andet er for dumt.. !!




Skype:
0
0
Svar på denne tråd
 
 lige et påpej
Forfatter: 
Dato:  04-11-2005 13:57
det er ikke hårene som sådan der gør man ikke kan tåle en hund det er deres skel... fortalt lige i dag en astma-specialist-læge, mig, da Emil skulle tjekkes idag!

troede egentlig det var selve hårene eller hvad man skal sige...



knus sanne

0
0
Svar på denne tråd
 
 udstilling
Forfatter: 
Dato:  04-11-2005 16:10

Hej Mbr


Nu ved jeg jo ikke hvor du bor men 27 november er der udstilling i nyborg. Det afholdes af Klubben for små selskabshunde (KSS) hvor cotonen hører til.

Deres hjemmeside er
http://www.canis-minor.dk

Hvis du vil vide mere kan du sende en privat besked så skal jeg give dig kontakt til nogel avlere.

Og ja små hunde kan opdrages og trænes med lige som alle andre hunde. Det er kun størrelsen til forskel.

Lotte

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider