Vi har ude på et ellers stille og fredeligt opstaldningssted lige uden for Ganløse i Nordsjælland været udsat for en meget ubehagelig oplevelse i dag ved 18-tiden.
Vi har haft besøg af to tyve som ved højlys dag på vores parkeringsplads brød ind i en af mine medpensionærers bil der holdt parkeret.
Tyvene er kørt ned ad en næsten 1 km lang privat grusvej og ind på vores p-plads hvor de har slået en rude ind i førerdøren på den pågældende bil og nåede at stjæle en pung.
Heldigvis gik bilalarmen i gang og tyvene har nok fået travlt med at komme væk, da ingen af de andre biler nåede at blive udsat for indbrud.
Ejeren af bilen havde hørt bilalarmen da hun var på vej videre ned ad grusvejen på sin hest for at ride en tur i skoven, vendte om, så sin smadrede bilrude, og nåede at se tyvene holde parkeret længere oppe ad vejen hos vores genbo som har et stort islændersted.
Hun fik hevet telefonen op ad lommen for at ville ride derhen og tage et billede af bil og nummerplade, men tyvene nåede desværre at opdage hende og kørte afsted med fuld fart.
Desværre nåede hun ikke at få taget et billede, og tyvene havde forinden nået at smadre ruderne på to biler der holdt parkeret på genboens p-plads inden de blev opdaget.
Det er naturligvis meldt til politiet, men pga at det hele gik så hurtigt har de kun kunnet få et meget sparsomt signalement.
Der er tale om to mænd, alder uvist, men yngre mænd, den ene lyshåret, den anden med en grå hætte trukket op om hovedet. De var kørende i en mørkeblå eller sort Toyota Avensis med danske nummerplader (og ja, som sikkert også er stjålet!).
Der kan kun opfordres til at I alle ude på hestestederne er opmærksomme på folk I ikke kender, men som kører ind og tilsyneladende ser ud som om de "hører til" for det var præcis fremgangsmåden hos os.
Det er da så afsindig frækt at køre ind på en privat p-plads ved højlys dag på et hestested, hvor der tydeligt er en hel del mennesker, og så bryde ind i folks biler på den måde!
Vores p-plads ligger bag den ene ende af ridehuset ud mod vores grusvej, og med en genbo skråt overfor!! Risikoen for at blive opdaget er umådelig stor, så det kræver da godt nok en temmelig stor portion frækhed!!
Og at de så ikke lader sig stoppe af en bilalarm, men lige forsøger at bryde ind i 2 biler mere længere oppe ad vejen, det er sat'me mere end frækt!!
Og man skal altså vide at de to ridesteder ligger der, for det er ikke noget der reklameres med nogle steder, og især vores sted kan man ikke lige se oppe fra hovedvejen.
Jeg kan ikke lade være at tænke, at tyvene måske på et tidligere tidspunkt har kørt forbi ude på vores grusvej for at orientere sig på forhånd.
Så hold øje derude og vær ekstra årvågne.
Ude hos os bliver der nu fremover holdt mere end ekstra godt øje med ukendte biler og mennesker!