... er nok noget, du skal lære dig 
De fleste af os går bare rundt og "er", og det er kun i ganske særlige tilfælde, at tanken "NU lever jeg" løber gennem hovedet på os - men vi lever jo hele tiden.
Jeg tror at du, hvis du vænner dig til at "mærke efter", vil opleve at du bliver gladere og bedre tilpas.
Man behøver jo ikke nødvendigvis at kaste penge efter livet - det kan være noget så enkelt som en solstråle i ansigtet, eller en fugl der kvidrer, eller et godt stykke brød med yndlingspålægget, eller dagens første kop kaffe, eller ..., eller... - find selv på mere.
Den følelse, du skriver om, kommer helt af sig selv til mig, når jeg suser afsted på hestevognen, eller galopperer afsted i terrænet - men den findes også i de små ting, såsom hestene der gumler strå, eller den førnævnte kop kaffe etc. Her skal jeg bare selv mærke efter, fordi følelsen ikke er så "stor" og påtrængende, men bare en lille boble indeni.
Hilsen Sif