Jeg tror bestemt ikke det er "normalt", at låner skal have en procentdel ved salg, med mindre det er en hest der er i decideret ridning. Den aftale ville jeg som sælger da ihvertfald aldrig skrive under på i en situation som denne...!!!
- lejer har jo fået overdraget en "gratis" hest i en periode, evt. fordi de ikke selv har råd til at købe en.
Men jeg tror der er lige så mange forskelligt udformede lejekontrakter, som der er udlån - og som jeg har skrevet før, så vil aftalen lyde på, hvad man kan blive enige om.
Og igen - stod jeg som køber til hesten, så ville jeg lynhurtigt se mig om efter en anden, hvis jeg skulle vente 2 uger på besked om jeg overhovedet måtte få lov at købe den, fordi lejer har "betænkningstid" - der er jo heste og ponyer nok til salg, så mon ikke der ville være en anden der levede op til mine krav og forventninger.
Ideen om at dække - eller evt. dele - opstaldningsudgifterne, hvis den pludselig bliver solgt til en anden, synes jeg lyder som en fair aftale.