Har den fedtfri.
Jeg har købt det en eneste gang. Og fy for GRÆSK. Hvor det smager. Så heller den ægte vare- og en "fartstribe" i ny og næ.
Det er ligesom de "klejner" fra DDV, der laves på skummetmælkspulver og fedtfattig majo- her ophørte min hjerne med at virke af flooding- men rædslen skulle bages i ovn. Klejne?
Så vil jeg hellere købe en bagerklejne og spise den. Den smager godt! Fy for GRÆSK- "klejner" på majonæse. AD. Bare tanken!
Kvalitet! Mad skal smage godt. Læser man indgredienslisten på sådanne "fedtfri" ting (og pulver"bernaise")- så minder det svært om noget fra en kemisk fabrik.
Orla Zinck skriver: Er indgredienslisten væsentlig længere og anderledes fra en opskrift, du vil bruge i dit eget køkken- er det ikke værd at spise.
Det er ikke svært at røre en mayonnaise/remoulade. Og det er sikkert bedre og sundere. Man skal ikke LEVE af det. Men det giver smag på livet.
Fy for GRÆSK- fedtfri. Det smager værre end tungen ud af vinduet i regnvejr.