Mht. bolig, - så bor vi i en Domea bolig, og det er udemærket.
- Ellers er det lidt nemmere når man finder ud af hvilket område man skal bo i, så man kan checke lokalaviser, hænge sedler om i nærområdet i butikkerne osv.
Mht. dyrepasser med zoo i speciale, - så er det DRØNsvært at få en elevplads, og man skal dælme være realistisk om det på forhånd! Det er et meget lille antal elever de på årsplan tager ind, og jeg vil tro man skal være noget særligt, forstået på den måde at jeg kunne forestille mig at det vil være en fordel hvis du fx har været i udlandet og passe dyr frivilligt - ved det ikke, er bare en idé jeg har, i og med der er ret mange som søger elevpladser indenfor zoos.
Næstved Zoo tilbyder elevpladser, - men der skal man betale 49.500kr, og dét synes jeg er lidt, mystisk.
- Men det kan da være det så er nemmere at få en elevplads der, hvis man synes om zoo'en og lige har 50k at smide efter sådan noget.
Jeg har nemlig undersøgt det med zoo, - var også en drøm jeg havde
Nu kaster jeg mig så over dyrepasser med dyrehandel, og der er jeg også på forhånd bekymret for om det er til at finde en elevplads! 