Ja jeg er den heldige som lige har fået arbejde, godt nok kun som kasseassistent i en Brugs, men hva fa'en! 
Nå men, første arbejdsdag er jo altid spændende. Jeg havde især tænkt meget over hvordan mine medarbejder var, stedet og det hele.
Da jeg ankom var alle utrolig flinke og virkede meget rare. Jeg blev hurtigt oplært ved kassen da der stod en på samme alder som mig bag kassen og holdte øje med om jeg gjorde det hele rigtigt.
Så da pausen kaldte på os begge, gik vi udenfor og snakkede. Der blev snakket om lidt af hvert skal det lige hilses at sige, senere kom der endnu en medarbejder ud og snakkede med.
Snakken går, og så var det at det sjove skete...
Hende som havde oplært mig, begyndte at snakke om at hun var forkølet. Hvilket var virkelig træls for hende, fordi hun mente at snot jo var hjernevæske, så det var hun trist over at miste en masse af nu. Vi to andre flækkede af grin mens vi prøvede at forklare hende at snot ikke er hjernevæske!? 
Efter dette bragte hun et andet emne på banen. Hun havde været hos lægen og havde fået taget nogle blodprøver, for at finde ud af om hun manglede noget i blodet. Lægen svarede at hun havde rigeligt af jern i blodet, og sagde videre ment i en joke at det nok var fordi at hun havde den tunge piercing. Hun hoppede jo straks i med begge ben, først om aftenen hvor hun snakkede med sine forældre fandt hun ud af at det var en joke.
Hæhæ, kom ikke og sig at jeg ikke har det sjovt til tider på mit nye arbejde! 