Mht. at dømme højt eller lavt i dressur, så er det jo en helhedsvurdering af en konkret situation, så det er lidt svært at skrive.
Jeg lægger dog vægt på harmonisk, uforceret og korrekt ridning, men det er jo også svært at demonstrere på skrift. Jeg understreger ofte i LC klasserne, at hesten skal gå i en afslappet holdning med næsen foran lod, hvilket står beskrevet i formålet på kritikken.
Hvis du vil vide, hvad vi ser efter, så læs formålet på kritikken (øverst) og de sidste 4 karakterer. Der er også en udemærket definition i reglementet i starten af dressurafsnittet.
Mht. diskvalifikation i spring pga. brug af pisk så har jeg tidligere diskvalifiseret en ekvipage og uddelt adskillige reprimander, dog er det primært til ponyryttere.
Kristina