Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Ved du, hvem din hest er efter?
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:39

Hvis man f.eks. kigger på hestegalleri, hvor der jo er et afsnit hvori man skriver, hvem hesten er efter, står der rigtig, rigtig tit; "kan jeg ikke lige huske" - disse heste er ofte angivet som værende DV, holstener, hannevoraner, trakhener etc.


Jeg regner med, at mange af hestene ikke er den angivede race/i det angivende forbund, men ved de der i virkeligheden er, tænker jeg; "ved de slet ikke det/kan de slet ikke huske det"?


Altså man behøver jo ikke gå op i forældre/stamtavler og sådan, det gør jeg da ikke, men jeg ved da alligevel, hvem hestene er efter (som et minimum i de førsteled).


Det står nærmest bare printet i hjernen hos mig; Lobster/Gefion og Leandro/Gefion.


Hvad med jer, ved I hvem jeres heste er efter?





Hilsen tidl. *$uper Tino* og Darren Hayes
- besøg Labs' hjemmeside
Darren & Labs, I love you!
I don't believe in God - I believe in Darren Hayes
Bliv min ven på MySpace
Min elskede far, du er i mit hjerte til evig tid!
0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:41

Jep det ved jeg :)


(At jeg så ikke går rundt og husker på det, er en anden sag. Men behøver nu heller ikke gå og huske på det, da det står ganske fint på hendes stamtavle :P)




0
0
Svar på denne tråd
 
 ved det ikke
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:41

nej det gør jeg ikke men kan finde ud af det hvis jeg ville da forrige ejer købte hende hos avler men ved ikke hvad jeg skal bruge det til på en skovtur :)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja, det ved jeg
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:45

Jeg ved, hvem begge mine heste er efter.. Min hoppe har jeg fuld stamtavle på, mens jeg på min vallak kun ved, hvem mor og far er..


Men det sidder da fast indprentet i mit hoved , man bliver jo af og til spurgt, hvem hesten er efter, så skal man da kunne svare



MONICA & ROSSO
nu også med Sussi Solskin

{>

0
0
Svar på denne tråd
 
 blabla.....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:48

ja, hun er efter michellino /pelé Ll. evagård :) Men det er også fordi min mor har tegnet musses stamtavle op i så mange led, hun kunne finde, og hængt den op bag på døren.. og den har hun så tegnet på indtil, der ikke kunne være mere


- Katten


♡ Musse ♡

mors dygtige lille hest basse :)


0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja.....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:48

Ja jeg kan huske de 2 første led på stamtavlen både på mor og far siden af min hyp. Men det er nu ikke noget jeg render rundt og tænker på, andet end når jeg lige kommer forbi den mappe stamtavlen er i.


Sagde Anne Mette



Livet er en fest, når man sidder på en Fjordhest!!

Tænk ikke for andre, deres hjerner skrumper, og din eksploderer

0
0
Svar på denne tråd
 
 næsten
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:51

Jeg ved hvem Lucky, Chivas og Nikoline er efter. Savoux er jeg lidt i tvivl om, for umiddelbart har den hest der står som faren på slutsedlen, aldrig lavet føl


Hannibal ved jeg ikke hvem der er forældre.



R.I.P Mispige. 14 april 2005- 17 august 2008


If you don't know me, don't judge me


Heidi


Savoux - Chivas Regal - Nikoline - Lucky Breddam - Hannibal

0
0
Svar på denne tråd
 
 jeps min
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 21:55

Jeps, min hest:


Navn: Amigo OX 1759


Far: Pacific OX +205

Mor: Amanda OX 96


Derudover er de andre hingste på fars side:
Arax, Naplyv, Amurath Sahib, Priboj, Pomeranets og Kosak.

Og andre hingste på mors side:
Exelsjor, Aliban, Aquinor, Comet, Hilal og Crystal Fire.


Sååå, jo jeg har stamtavle (og tjek på) min hests forældre og forfædre :P






Tell that someone that you love
Just what you're thinking of
If tomorrow never comes

***

~Ronan Keating~

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jo-jo ....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:01

Far er Laban af Kloster og mor er Lykke Risbjerg, morfar er Julius Hjortelund - god solid oldenborgafstamning.


Sys




Living is - knowing which bridges to cross - and which to burn !!


0
0
Svar på denne tråd
 
 jeppsi pepsi
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:02

Har full oversigt over hvem min hest er efter, kan dog kun huske de 2 første ledd, men tavlen hans går langt tilbage.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Altså.....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:06

Plettens forældre vides - og det ved og husker jeg :)


Tulles vides ikke, så det aner jeg intet om.




Tine & Tulle
Det klinger! :D


...og Plethesten selvfølgelig!

Så er dullernes og mit nye hjem vist fundet...








0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja da....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:08

3 ud af vores 4 heste har stamtavler, så ja jeg ved udemærket hvem deres forældre er. Den ene af dem er netop købt, fordi han er efter en bestemt hingst...


Vores lille welsh mountain ved vi desværre ikke hvem er efter, da han er købt hos en hestehandler for en meget billig pris, så der hørte absolut ingen oplysninger med om ham.....


Pernille


Team CoDa OX, distanceridning.




0
0
Svar på denne tråd
 
 stamtavle
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:08

Jeps, det ved jeg.


Chanell (oprindeligt Soleime) har Sacket Østervang som far og Sally(som der ikke er stamtavle på) som mor. Jeg kan kun huske første led i hovedet, men har jo stamtavlen liggende, så jeg altid kan gå ind og se de ældre led.




Med Venlig Hilsen
Karina Both Andersen


De bedste kys kommer fra en varm mule

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja og nej
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:11

Jeg kan svare både ja og nej.


Min ældste hoppe, Flicka, ved jeg ikke, hvem er efter. Jeg har ingen papirer på hende og da jeg forsøgte at finde tilbage til afstamningen via tidligere ejere, måtte jeg opgive, da jeg nåede tilbage til hendes tredje ejer før mig. Det var en hestehandler, som havde haft hende i 14 dage, han kunne huske hende, men ikke hvem, han havde købt hende af, så der endte sporet og dermed chancen for at finde hendes forfædre.

Så nej Flickas forfædre kender jeg intet til. Jeg har købt hende, som værende en haflinger, hvilket hun også viser alle tydelige kendetegn på at være. Men jeg kan intet bevise uden papirer, så jeg kan heller ikke garantere, at hun er 100% ren haflinger, men jeg beskriver hende altid som haflinger.


Min yngste hoppe, Friggs, fortid kan jeg til gengæld beskrive 1. led med 100% sikkerhed og dernæst faderens forfædre langt tilbage. Hun er nemlig af egen avl, så Flicka er hendes mor og faderen er haflingerhingsten Wiking HAH16, farfar er Wikinger.


Hilsen fra Tine

og hafferne

Flicka & Frigg


Når krybben er tom

...ja så er Jesus gået!


Dressursadel sælges, 300 kr.

Se min præsentation for nærmere oplysninger



0
0
Svar på denne tråd
 
 Tralala
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:11

Mange af dem på hestegalleri er mindre årige og de sidder nok ikke lige med hestepasset. Det er nok noget mor og far gemmer. Eller også har de ikke styr på hvad et hestepas er.


By the way. Ja jeg ved hvem min hest er efter .Han har fuldstamtavle..




Tjek annoncer for billigt let brugt udstyr



Horse Balance - Træning på hesten præmisser



0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja det ved jeg
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:20

Eller, det vil sige, jeg ved hvem Kanoa's forældre, bedste og oldeforældre er og jeg har set faderen og kendt den moderen godt.


Maddys står på hendes stamtavle som er lang og imponerende, ligsom Kanoas. Jeg kan dog ikke huske navnene på hendes forældre.

Bally og noget.....



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
Albert Einstein.



0
0
Svar på denne tråd
 
 ja......
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:23

ja det ved jeg dog mest pintoen da han skulle til kårin som hingst

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja selvfølgelig
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:45

Cargo er efter Carpaccio og en hoppe der hedder Demiera som er efter Lantaan. Det ved jeg bare, selvom det ikke har nogen praktisk værdi.


/lene




Elskede Basse, 15/09/08.


When a loved one becomes memory, memory becomes treasure.



Cargo B

Du er min styrke og mine vinger.

0
0
Svar på denne tråd
 
 ja da....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 22:46

Ja da - jeg både ved det og kan huske det



Hun er efter Davignong/Bolero og altså ren hannoveraner, hvilket hun ligeledes er brændemrk. (og har papir på).


Jeg har godt undret mig over samme tendens.


Xoco

stud.theol


Nu med Davina i udlån

Davina you'll be in my heart - Always.


Undervisning Spr./dr.(evt ridning) tilbydes til rimelig pris

Skriv PB eller præs for info


0
0
Svar på denne tråd
 
 stamtavler
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 23:20

Jeg ved udemærket, hvem vores heste er efter, for alle 15 har fuld stamtavle! Og jeg kan oftest remse hele stamtavlen op på fingrene helt tilbage til diverse tipoldeforældre.

At jeg så ikke gider, fordi mere end de første led er unødvendigt, er jo en anden sag.


Desuden er jeg af den mening, at hvis man vil avle, så bør man avle på heste med en ordentlig stamtavle.



Salg af avls- og sportsheste med holsteinerafstamning!

Heste skal på fold - hver eneste dag!


0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja alle hver og en...
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 23:35

Hulda - Ofeigur frá Saudarkróki

Gullbrá - Hugi frá Hafstainsstödum

Svala - Pristur frá Fet

Stilla - Segull frá Reykjakoti

Lif - Nattprymur frá ArnÞórsholti

Lilja - Står her lidt endnu Nökkvi frá Kjarlandi


Fridmar - Ljósvaki frá Akureyri

Bjartur - Ljósvaki frá Akureyri

Napoleón - Kellir frá Midsitjú

Kafteinn - Gustur frá Grund

Lillebror - Nagli frá Púfu


Dette er egne heste vi har dog andre salgsheste og ungheste hvor vi også kender alle afstamninger...


Venlig Hilsen

Line K. Jeppesen

Stuttri
Salg/kommision/Træning
www.123hjemmeside.dk/Nordhus
www.123hjemmeside.dk/Bjartur

0
0
Svar på denne tråd
 
 ja, da.... selvfølgelig ved jeg det...
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 23:44

Junker: F Pikant Halsnæs, MF Greiing, født 16/5 1997

Vita : F Fjordens Markus, MF Fløtrar, født 16/5 2006

Laika : F Fjordens Markus, MF Svejk, født 27/4 2006


Mvh. Ulla


0
0
Svar på denne tråd
 
 Jo jo jo jo
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 23:48

Det er ligesom med med nummerplader og telefonnumre: De sidder der bare, af en eller anden spøjs grund.








Føl efter Esteban XX/Romancier/Agent Medio april.


RIP:

Bedstemor 27/09-28--06/11-08

Far 05/09-47--08/11-08



0
0
Svar på denne tråd
 
 stamtavle.
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 23:50

Jeg kan huske de 4 af fellponyernes stamtavle,de to nye fellponyer kan jeg ikke lige huske i hovedet.Alle 6 har dog stamtavle.


Fellponyvallak til salg se min hjemmeside:

www.fellpony.eu


www.fellponyfan.dk


0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja det ved jeg....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 23:55

Ja det ved jeg, men der er ikke lavet stamtavle pågrund af de forrige ejer/avler vist ikke har interesseret sig for det, ved det ikke.. Der ligger et indbetalingskort til tyskland med alle de papirer jeg har fået med ham og det er vist noget med er de betalt bliver papirene lavet, men jeg har ikke en snus forstand på det......


In Fighter er efter Mor: Intercity Firfod og far : Zardin Firfod. Og hvad der så ligger i ledene efter er ikke noget jeg kender videre til da jeg ikke rigtigt er inden i alt det der...




Mvh. Dina Weibull nu med ny hest.

Glædelig jul og godt nytår til alle!


0
0
Svar på denne tråd
 
 Jo da .....
Forfatter: 
Dato:  23-12-2008 23:55

Selvfølgelig ved jeg da hvem min hest er efter. Maradonas far er Matador og hans mor er efter.... øh det kan jeg ikke lige huske Nej, ærlig talt det går jeg ikke meget op i, jeg købte min hest efter temperement og ikke efter stamtavlen. Men det gør da ikke noget at hans far er sådan en lækkermås...



Det er ikke vindene der styrer din sejllads,

men måden hvorpå du sætter dine sejl...


(Kinesisk ordsprog)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jepper...
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 00:17

...ja, de sidder printet - ikke mindst fordi jeg avler, så sker det altså RET tit at folk lige skal høre afstamning og kåring på forfædrene.


Faxa (Fado du Chatillon/Dorpas/Radautz), både mor og mormor blev udtaget til Eliteskuet og er DH-kåret, i hoppestammen er der ikke mindre end 3 kårede hingste (Krake Ask, Connery, Hector).


God Send Me F (Godsend du Reverdy/Fado du Chatillon/Dorpas), mor, mormor og oldemor alle kåret i DH, mor fløjhoppe, mormor og oldemor udtaget til Eliteskuet.


Min gamle dressurhest som blev aflivet helt tilbage i 1996 var efter Diamond/Gefion/Goldfinger.


Herudover har jeg sygeligt mange heste indprentet som jeg bare har redet i salgsstalde eller konkurrencestalde - hvem sagde Rainman?


Trine (Faxa)

0
0
Svar på denne tråd
 
 hvem er hesten efter
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 00:24

nogle af vores er tit efter kattene når de kommer ind i foldene...


Vores heste har stamtavler så vi kender til alle hestes oprindelse.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja, selvom min desværre ikke har
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 01:18

stemplet i måsen har jeg hele hans forældre baggrund i 4 led.




Mvh Gitte - mor til Tera og Lian
Ejer af Jack D (pintohingst), hans søn Joker
samt smukke knabstrupper Makron
:-)
Glædelig jul til dig og dine kære

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja det ved man godt
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 01:55

Eller ser det sku da lidt for underligt...


Heartbreakers Great girl er er en BH Hertug / Grandeur


Losander er en Cascavelle / mentor


Og aston er ukendt Vides kun at det er blanding mellem Welsh sek. A og B.... Kommer fra hestehandler.


Men undre mig selv når man sidder og læser på folksprofiler..


Hvis jeg har kigget på en hest så kan jeg også afstamningen 1 mdr efter.


Måske er det bare mig der husker mange skøre ting...

Kan nemlig huske alle 21 heste der var i stalden i 2001 da jeg passede galopheste... Både kælenavn og rigtige navn... Det er nok bare mig der er underlig....


Men synes stadig at det lyder mærkeligt at man ikke kan sin egen hests afstamning.


Og nej jeg rider hverken på papir eller afstamning men på mine super dejlige heste Grethe og Gråmand.... Men derfor er det ingen skam hvis man kan huske det...


Bettina Schmidt


Ejer af:


Heartbreakers Great Girl


Og


Westergaards Aston


Og


Losander

0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 01:59

jep jeg er fuldt ud klar over hvem min hest er efter. hun er endda også på hestegalleri med hele stamtavlen hehe


Far: ræveskiftes jack in the box

Mor: gribsvads neice

Morfar: twyfodd major.


Resten står på hendes profil på heste galleri bare søg stampebakkens nosey hehe




En gang Nosey altid Nosey


Welsh mountain= super pony




Undervisning tilbydes læs mere på præsentation




0
0
Svar på denne tråd
 
 Min er efter
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 03:03

Min er efter de 3 andre på folden, hvis de forsøger at tage hans hø..


Ei, spøg til side...

Der er stamtavle på 3 af dem.

På Karoline-shetlænder har jeg blot en håndskreven note med navne/farve på far og mor plus nogle andre forfædre...


Bag den brede trakehnerpande gemmes megen klogskab og mange unoder

Trakehner = Tragedie; Taipan

DSP = De Satans Ponyer; Tai Wahine

DV = Diverse Varianter; Fan Gogh

Karoline er en shetlænder, og ikke en ko

0
0
Svar på denne tråd
 
 jo det gør jeg næsten....
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 03:34

Oxalia... Buster Kærgård/Jumbo

Oxygen... GormHauge af Dybendal/Buster Kærgård

Pleasure.. Den var værre.... "Lady"/shetlænder...

Plutonium ... Roksi af Fæbæk/shetlænder...








Sælges ;

Oldenborghingst født 12/5-06....Gorm Hauge af Dybendal/Buster kærgård.Sort(brun) med aftegn. Forv.stang 170.

0
0
Svar på denne tråd
 
 123456
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 06:26

ja da, selvfølgelig kender jeg afstamningen.

det er vel det mest normale hvis man har tænkt sig at avle på dyret.


men hun er efter

sahib ox 1684 (yalek ox x salukah ox).

og

avensis xx 2021.


Mf: final appearance xx.



kristina.


Søger tidligere ejere til collage Ox.

rød hoppe med blis og 3 sokker, stg; 145 cm.


0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeps...
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 06:36

De har alle 3 stamtavle

0
0
Svar på denne tråd
 
 ja det gør jeg..
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 07:17

Jeg har jo tre stks i stalden, som er hjemmeavlet. De to af dem er anden generation af hjemmeavl og den sidste er 1 generation af hjemmeavl og mor til de to første. Har haft både mor og mormor, samt kendt bedste mor. Har også kendet fædrene i 3 generationer tilbage.

Den sidste i stalden er ikke hjemme avle, men med stamtavle.


MOBBEN IMC.


ØNSKER JER ALLE EN


GLÆDELIG JUL

0
0
Svar på denne tråd
 
 stamtavle
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 07:23

Selvom Ronaldo ikke har en officiel stamtavle, kender jeg alligevel hans aner:

Far: Woernitz

Mor:Fanta Karmisholt.


Cirkelines er ukendte.



Annette



Hubertus sadel og trenser, bl.a. Stubben, sælges.

0
0
Svar på denne tråd
 
 jeg kender ikke afstamning
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 07:23

på min DV vallak. Han er iøvrigt også købt som værende oldenborg. Men i sommers kunne jeg se at han er brændemærket DV, så han må jo være registreret som sådan. Desværre kan jeg ikke spore ham tilbage til tidligere ejere og da jeg ikke kender hverken navn eller præcis alder og kun har de sidste 3 numre 398 af hans registreringsnummer er det lidt svært at finde frem til afstamning. Det betyder nu heller ikke så meget selvom jeg nogen gange godt kan blive nysgerrig efter hvor gammel han egentlig er.


Har lige købt en Shire hoppe. Hendes stamtavle kender jeg, men kan ikke huske navnene endnu


Så hvis der tilfældigvis sidder nogen her på heste nettet som kender en sort DV vallak m. hvid stjerne og 2 hvide sokker på bagben som efter sigende har været ejet og redet af en ældre mand og solgt til hestehandler Jan fra Tarm, vil jeg meget gerne i kontakt m. tidligere ejer.


Man kan godt lære at ride, selvom man er fyldt 30

0
0
Svar på denne tråd
 
 Selvfølgelig
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 08:44

Nu er jeg jo avler, så jeg kan på stående fod remse afstamningen op i flere led på mine heste. På et par stykker af dem har jeg også ejet/avlet i op til 6 generationer.


Mvh.
Charlotte
***
Züchten heißt: Denken in Generationen!

TIL SALG

Ædelt DV-hoppeføl af dressurafstamning

Ædelt DV-hingsteføl - et muligt militaryemne

Welsh Mountainhoppeplag eller -hoppeføl

***

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja jeg ved hvem
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 09:03

Den røde er efter- men ikke Freja- dog står hun osse under anden særlig race/bla. af racer.



Nu som storesøster til jordens dejligste lillebror!!!


www.123hjemmeside.dk/qantico

0
0
Svar på denne tråd
 
 jjjjjjjjjjjjj
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 09:19

Nogle af mine ponyers stamtavle husker jeg bedre end andre. Men jeg kan da huske hvem begge forældre er på den alle.


Venlig Hilsen

Anni og Sava!!

og de andre knabstrupper.

Nu med kat.1 knabstrupper avlshingst.

Bedækning tilbydes.

Se mere på:

Dunkans knabstrupper


0
0
Svar på denne tråd
 
 selvfølgelig
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 09:55

Min hoppe har Churchill som far, Gabriola til mor, Goldfinger til morfar. Derudover cor de la bryere, ramiro z, Ladykiller xx, Weinbrand, Abglanz-sohn osv.


The past is a ghost, the future is a dream and all we ever have is now

0
0
Svar på denne tråd
 
 Helt klart
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 10:05

Kan de fleste af mine hestes stamtavler ud i 3.-4.-5. led.

Men jeg går også op i det og avler rimeligt seriøst. Så jeg kan også de vigtigste af forfædrenes resultater, deres bedste afkom osv osv.

Måske en smule nørd på det område :-)

Men jeg synes det er sjovt og der er efterhånden flere og flere der bruger mig som opslagsværk..



Mvh Tina


Quality doesn't cost - it pays !


Flere gode Quarter Horses til salg.

Alle med gode afstamninger. Primært af egen avl.

2½ års hoppe

Åringsvallak

2 hoppeføl

http://www.alby-horses.com/


0
0
Svar på denne tråd
 
 ja....
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 11:25

selvfølgelig ved jeg det, dog ved jeg ikke hvem vores shetlænder er efter ;-)


Marlborough Hill

Far: Mayhill (fuldblod fra new zealand redet af militaryrytteren Mark Todd).

Mor: Cleopatra


Cavall

Far: Pascal

Mor: Capriola

Morfar: Dragon


Teglvangs Wladimir

Far: Willemoes

Mor: Primula

Morfar: Lando


M.V.H Natasja

Military Ridningens Formel 1

GINSBORG

0
0
Svar på denne tråd
 
 xxxxxxxxx
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 11:37

Yep min den ene har stamtavle til bage til 1635 den anden 1840 - alt er kendt


God jul til alle


Heidi



Part søges til lipizzanervallak i Smørum


Pluto - Siglavy - Viktor



Nihil intentanum

Felix vi ses igen min skat

0
0
Svar på denne tråd
 
 Nej, det ved jeg ikke...
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 11:46

.. Baloo er af ganske ukendt afstamning.




£isbeth & Baloo

All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.
(Walt Disney)


Se smukke unikke smykker til salg

0
0
Svar på denne tråd
 
 min smukke welsh
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 12:03

Jo min Bugsy kender jeg både mor og far og helt tilbage til 1600 tallet...


Far Synod Grouse

Mor Megan


www.allbreedpedigree.com/bugsy2


Min anden Niels the Killer


har jeg set både mor og far der er shetlænder begge to, men igen stamtavle


Sirid

*Heima á Sölvabakka...

*Min hjemmeside: www.123hjemmeside.dk/sirid

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeps, de er efter
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 13:27

Splitau/Allegro


Horsemosens Sandro/Silverlea Buckskin


Poseidon Hippios/Horsemosens Sandro


Men så jeg en lækker hest med de rigtige talenter, så købte jeg den med eller uden papirer. Jeg skal alligevel ikke ride på papirerne.




Mod dumhed, kæmper selv guderne forgæves.


0
0
Svar på denne tråd
 
 Jep Smukke Ganger
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 13:28

Var efter Tango, vist lidt til den skøre side ( med garanti misforstået i daglig dagen) men han blev altså afkåret efter nogle år.


Granada var hoppen.





Illum

*

Nej ikke alle får svar, nogle er ikke svar værdig...

0
0
Svar på denne tråd
 
 stamtavle
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 13:51

Jeg synes det er rigtig interessant med afstamning og kan ikke forstå at nogle ikke kan huske far og morfaren til deres heste.

Min DV'er er efter Le Mont-H e. Leandro, og hans morfar er Aspirant e. Argentan.


Vores jydeblanding har vi ikke papire på, han er bare en dejlig "rundkørsel".


0
0
Svar på denne tråd
 
 jep....
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 17:31

de lille er efter crelido-come back 2-landau

den store efter loudine-waldstern


Mvh Susanne

Pari-lida og Waldini.

0
0
Svar på denne tråd
 
 123456
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 17:45

Nej ;-D Men det finder jeg højest sandsynligt heller aldrig ud af eller jeg ved at hans mor hedder Shadow og faren er ukendt! Men min gamle hoppe (DV) ved jeg hvem var efter : Newtime og Sammi Bækkelund



AnnaKrab


..Der er ingen hemmeligheder så tætte som dem mellem hest og rytter..


0
0
Svar på denne tråd
 
 123456
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 20:14

Ja jeg ved godt hvem min pony er efter(:
Har nemmelig fuld stamtavle, og brocure med billeder o.l ;P


Vh. Nanna

- Ejer af den smukkeste DSP <3


.....

0
0
Svar på denne tråd
 
 ja det vd jeg
Forfatter: 
Dato:  24-12-2008 22:35

har fuld stammen på min med pas




cheer up babe..


0
0
Svar på denne tråd
 
 ups ups
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 14:11

Jeg ved faren er storebroren og moren gået på fløjen. Han kom fra avleren




Hilsen Søde Julia,


Ups min *Guld-Pony*, jeg elsker dig




www.picasaweb.google.dk/jvvasnel


0
0
Svar på denne tråd
 
 selvom vi
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 17:22

ejer 14 shetlændere med stamtavler så husker jeg faktisk så godt som alles mor, far og morfar faren husker jeg som minimum ved dem alle



Mvh Linda



Avl af shetlandsponyer!!


To avlshingste står til rådighed:


*Earlsdon Golden Sovereign, palomino hingst godkendt til avl i England.


*Skovlundens Kevin, rød hingst, kåret i 1 klasse!

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja det gør
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 17:26

jeg det står på hends stamtavle sååh




Yrja


1 Løsdrift plads ledig i Hobro


Medlem af Huginn & Muninn


0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja da.....
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 17:44

Min har fuld stamtavle, men bliver jeg fanget på sengen er det kun far og morfar der sidder fast på hukommelsen. :)

Men ellers er det jo bare at hitte passet frem!


Min er efter Walt Disney I, med Splitau som morfar. :)




Camilla Jaller
- Nu med Winzerkind :)
"Livet er fedt, men vi lever for lidt"


0
0
Svar på denne tråd
 
 lallala
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 17:54

Selvfølgelig ved jeg da hvem min hest er efter, blue hors leredo / blue hors don schufro .. så kan jeg til gengæld heller ik huske specielt meget mere :b


MiaMarie

*Maloba's Kenzo*






0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja, på Flika kan jeg
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 18:24

Calerux Black prince

Valhallas Bardot

Merlyn Welsh Diamond.


Hun har en lang tavle.


Mistral har jeg ikke papirene på endnu

0
0
Svar på denne tråd
 
 tavle...
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 19:29

jeg har ikke papire på Tyran da han er fjord/NF blanding, men moren hedder Julie, morfaren jux fjordlyst, og faren hedder paw


mini yrfa har ingen papirer, og jeg ved hværken præcis alder eller andet.. kun at hun er shetlændertype, mellem 80-90/stg. og sød.




mvh. Gitte og Tyran


islænderplag u/p sælges

www.dba.dk/asp/soegning/ detail.asp?annonceid=57751890

M. Blesa frá Neðra Ási (blup 104)
MF.Viðar frá Viðvik
F. Sæmi fra Grøftekanten (blup 97)
FF. Áll frá Húsatóftum

0
0
Svar på denne tråd
 
 Bubbibjørnen Björk
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 19:48

Ja selvfølgelig da :)
Björk er efter NattÞrymur frá ArnÞórsholti og Piroq er efter Søborggårds Piaf





Amanda&Björk

Team Korshøje

Nu også den heldige rytter af militarytalentet

Søborggårds Piroq


0
0
Svar på denne tråd
 
 Det gør jeg helt bestemt
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 21:46

Alle dens aner siden "ruder konge var knægt" og så op til i dag


Har frederiksborger.



Jette K












"Hvis moral er godt, er dobbeltmoral så dobbelt så godt?

0
0
Svar på denne tråd
 
 *******
Forfatter: 
Dato:  25-12-2008 22:05

Ja, det er rigtigt nok.


Jeg selv ved godt hvem de heste jeg har haft stående derinde i tidens løb er efter. Godt nok er mine ikke dv men fjordheste.:


Frej Strødam

Mor: Freja Toft

Far: Pelle Halsnæs

Morfar: Aser


Fea Strødam

Mor: Freja Toft

Far: Golf Gudenå

Morfar: Aser


Lyrik Godthaab

Mor: Lajla Godthaab

Far: Idon Busklund

Morfar: Pelle Halsnæs


Mvh Charlotte

Frej Strødam

- The Day I Will Stop Lovin You, Is The Day When I Close My Eyes Forever

©©©

!OBS! RYTTER SØGES TIL SØD FJORDVALLAK !OBS!

- skriv for mere info

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja....
Forfatter: 
Dato:  26-12-2008 09:42

Stald Kiels Wiconess er efter Blue Hors Worldclass og Kawango.


Lady er efter Landgraf og Ladykiller....hendes stamtavle kan jeg også føre tilbage til 1635....Wiggos til 1700..


vh Helle

0
0
Svar på denne tråd
 
 Min Glen er efter disse her
Forfatter: 
Dato:  26-12-2008 22:18



GLENTROWAN CRUAN G, HIGHLAND PONY, 1996

Color: dun
Height: 1,48M

(CLOSE)
GLENTROWAN CRUAN
dun 1,48M 1996
HIGHLAND PONY GLENTROWAN HEAMISH
HIGHLAND PONY TROWAN DOUGAL
1974
HIGHLAND PONY DOUGALDENE*
gr 1970
HIGHLAND PONY
MERLIN OF DERCULICH*
1962 IAIN OF DERCULICH* 1948 MALLOW OF DERCULICH 1955 GLENEARN BEAUTILITY
1960 GLENAVON 1948 GLENEARN BEAUTY 1955 TROWAN GOLD LEAF
1970
HIGHLAND PONY GLENTROMIE TROOPER
1962 DRAMBUIE gr 1952 GLORY OF ARDUAINE 1951 TROWAN MARIGOLD
1955
GLEN AFFRIC 1944 LADY JEAN V
1938 TROWAN HEATHER LASS
1976
HIGHLAND PONY TROWAN BLUE BOY
1965
HIGHLAND PONY DONALD OF KEIR
dun 1959 GLENGARRY III* gr 1947 PAM OF KEIR 1951 TROWAN BLUEBELL
1959 ROB ROY VI 1954 LADY JEAN V
1938 TROWAN HEATHER
1963
HIGHLAND PONY BEN CLEUCH
gr 1953 BEN CALLUM dun 1949 MAY ROSE OF KNOCKNAGAEL 1944 BETSY OF NOTTINGHAM
gr 1957
STRATHNAVER
1951 HILLHEAD DUCHESS 1943 GLENTROWAN MAYDEW II
1992
HIGHLAND PONY DARROCHDENE
grul 1987
HIGHLAND PONY DOUGALDENE*
gr 1970
HIGHLAND PONY
MERLIN OF DERCULICH*
1962 IAIN OF DERCULICH* 1948 MALLOW OF DERCULICH 1955 GLENEARN BEAUTILITY
1960 GLENAVON 1948 GLENEARN BEAUTY 1955 EMERALDDENE
1977
HIGHLAND PONY GLENAYLMER*
gr 1972 TROWAN BLUEPRINT 1968 MHAIRI OF TOWER 1969 LESLEYDENE
1969 SWANNIEDENE 1965 SARAH OF KINMONTH 1959 TROWAN MAYDEW II
1977
HIGHLAND PONY TROWAN HALLMARK
1965
HIGHLAND PONY STRATHSPEY
1955 STRATHNAVER
1951 MOUNTAIN MAID OF KNOCKNAGAEL 1942 TROWAN MARIGOLD
1955
GLEN AFFRIC 1944 LADY JEAN V
1938 TROWAN JUNE
1962
HIGHLAND PONY KNOCKNAGAEL MARKSMAN
1934 FENDER LADDIE 1918 MORAG OF KNOCKNAGAEL 1928 BETSY OF NOTTINGHAM
gr 1957
STRATHNAVER
1951 HILLHEAD DUCHESS 1943
* - Photo Available

The Highland Pony Society.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Afstamning
Forfatter: 
Dato:  26-12-2008 23:10

Jeg har ikke papirer på min, men ved hvem begge forældre er.

Faderen er en ukåret hingst ved navn Maradona.

Moderen er en RDH hoppe, Damgårdens Cinderella, B-hest i dressur, bronzemedalje. Morfar er Corlando, mor morfar er Avanti.


Linda.



At vide hvad man ikke ved er også en slags klogskab!
***

Freja - verdens smukkeste pige

***

Mosegaards El Diablo


0
0
Svar på denne tråd
 
 niksen
Forfatter: 
Dato:  26-12-2008 23:41

Min hest har ingen papirer, jeg ved kun faren og farfaren andet ved jeg ikke.. '


Så nej, jeg ved ikke hvem min hest er efter og jeg behøver heller ikke at vide det,da det er en vallak og derfor intet har at bruge det til.. :)


Skrev Camilla :)


Henri De Rival Dressursadel til salg

Se anonnce

www.heste-nettet.dk/markedspladsen/ read.php4?f=9&i=273883...y=desc&e=0



0
0
Svar på denne tråd
 
 ja...da...
Forfatter: 
Dato:  27-12-2008 14:19

Selvfølgelig kan jeg huske Camelinas afstamning. Det var jo en af årsagerne til , at jeg købte hende.

Jeg er lidt en stamtavle nørd. Kan bare huske afstamninger. Jeg er også af den mening, at avl ikke har noget med tilfældigheder, at gøre, og jeg finder avl dybt interessant.


Min Camelina Kilen er på far-siden efter: Blue Hors Cavan/ Dorpas X/ Royal Z 1/ Allegro/ Lohengrin/ Condor.

På morsiden hedder de: Gaia Kilen RDH/ Glamour Kilen EDH/ Lorina EDH/ Gulnare EDH/ Liselotte OL.

Og......nej jeg har ikke luret i stamtavlen, for at skrive dette her. Jeg har dog set 4 ud af 6 af hingstene. Og kendt alle hopperne undtagen 1.


MVH Britt


med dressurhesten "Camelina Kilen" :)

0
0
Svar på denne tråd
 
 afstamning
Forfatter: 
Dato:  27-12-2008 23:27

Jo selvfølgelig på de heste jeg har haft med papir.


Navn: Lise f. 1989 Far: svejk, Mor: Cheri (solgt)

Navn: Buffalo f. 1995 Far: lindon vinstrup, Mor: lise (solgt)

Navn: Schirona ukendt afstamining købt af kurt høyer i daugård (død)

Navn: Høbakkens Quickli f.1993 Far: kimmi af nørhalne, Mor: tuberosa (død)

Navn: Suontaka Bossanova f.1993 Far: Rotschild J Mor: Biona (solgt)

Navn: Cosmo ukendt afstamning købt af kim henriksen i horsens (død)

Navn: Pariwiset f.1998 Far: Willemoes Mor:Parisette i fol med Épinard pal 51 termin Maj 09 ;o)


0
0
Svar på denne tråd
 
 ja det gør jeg
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 17:11

jeg har en ox vallak ( KR Markomir ox) efter Makao ox og hans mor er Meksikana ox og så har jeg en Shetlandspony hoppe

( Løkkeholms Chillipop) efter Winner Von Ellernbrook og mor er Arlingtonshoe- Croft Clover.


så hos den stor betyder det ikke så meget, da han jo er vallak, men det er da sjovt at kunne følge lidt med i hans fammile. Hos den lille vil jeg gerne have hende kåret og få et par føl efter hende



men selv om den store ikke havde haft papri, så var jeg faldet for ham aligevel med den lille gik jeg efter gode papir..




Alice, Marco og Chili

0
0
Svar på denne tråd
 
 ja det ved jeg
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 17:21

har fulde papir på min Norske Varmblod

Far: Starlight Farfar: Sandro Hit

Mor: Romantique MorFar: Rolex


min har en 4 leddet stamme.


Han er købt på baggrund af hans papir og med henblik på kåring og fordi han bare er verdens dejligste hingstebamse



Havde min krav været en helt alm ridehest enten spring el dressur var papirene ikke det vigtigste for mig man kan nu en gang ikke ride rundt på et stykke papir ;-)






cheer up babe..


0
0
Svar på denne tråd
 
 6 tegn
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 20:11

Jeps, min hoppe er efter Loudini med Aspirant/Absatz på morsiden



Dina





Smil og verden smiler igen


0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja selvfølgelig
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 20:56

ved jeg det.


Jeg ved også hvem min fars tre og min søsters to er efter. Og hvem mine tre tidligere heste er efter. I flere led tilbage


Min nuværende hest er en haflinger efter Alexander/Mikado.


Mine tidl. heste var/er efter hhv. Hof-Junge/Hofgard, Mikado/Hof-Junge og Wiking/Hof-Junge.


Alle haflingere.


Og jeg FORSTÅR ikke folk der ikke kan huske deres hestes stamtavler - det er simpelthen det første der klistrer sig fast i min hjerne ved en ny hest




Vinterhilsner fra Sine



~A horse is poetry in motion~


Who am I?

www.freewebs.com/sinehn/

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeps...
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 21:42

Loran/May Sherif, Casir Ask/Loran, Esteban xx/Akinos og Fanal Prydsholm/May Sherif.



Mvh



Julie

0
0
Svar på denne tråd
 
 Yes yes
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 22:22

kender alle mine tidligere og nuværende hestes papire.


Mine 2 piger på halvanden år er efter.


Petunia Byager: Tysk Oldenburger


Dimaggio/Münchhausen


Dortheasmindes Yazmin: New Forest


Champiz/Posseidon Hippios


Derudover har jeg i år mistet en vallak efter Akinos/Resident og en hoppe efter Allegaardens Dident/Lancier


Kh


Mette





Team Lodberg Riders Coaching

tlf. 20924205

BLIV EN DEL AF TEAMET


Team Lodberg ønsker alle Kunder, Samarbejdspartnere og Ryttere en rigtig glædelig jul samt et godt og lykkebringende nytår.

VI SES I 2009

0
0
Svar på denne tråd
 
 stamtavler
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 22:54

Jeps, Pila er efter Blakkur fra Rynkeby


M.V.H

Cecilie

Hypperne <3

Linse&islænderne<3


0
0
Svar på denne tråd
 
 hejhej
Forfatter: 
Dato:  28-12-2008 23:31

Min hedder Store Mads Kirk


Og hans far: Abel Stanstorp

hans mor:
Cirkeline

hans morfar: Orion Halsnæs


Hilsen
Annecathrine


0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider