Måske kunne du starte med at tage kontakt til foreningen for pårørende. Jeg er ret sikker på, at der er en forening for efterladte efter selvmord. De kan garanteret hjælpe dig med at finde ud af, hvem du videre kan prøve at henvende dig til.
Det er ikke for at tage modet fra dig, men min fornemmelse er, at der bliver skrevet en del af efterladte/pårørende til mennesker med mange forskellige sygdomme og måske er det det samme med selvmord (og måske ikke). Derfor skal bogen nok enten være rigtig god og med en ny vinkel, eller også skal den især henvende sig til folk i samme situation, og så er det, at den der forening nok kan hjælpe.
Psykiatrifonden har også et forlag, hvis det er.
Hvis du ikke har mulighed for at tage til bogforum, så kan du i hvert fald se en liste over repræsenterede forlag på bogforums hjemmeside. Der kunne jo være nogle spændende derimellem og de fleste har en fin hjemmeside, hvor man kan se, hvad de modtager af manuskripter.
I hvert fald lyder det som et spændende (og vigtigt) projekt, som du må have held og lykke med!
Mvh.
Anna