Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Spild af avlshoppe???
Forfatter: 
Dato:  19-12-2007 19:52

Jeg overvejer at sætte min tinkerhoppe til salg.


Jeg er meget glad for hende; men jeg får hende ikke redet så meget. Og lige pt er jeg heller ikke interesseret i at lave flere føl, da jeg simpelthen ikke har tid til at bruge den tid et føl skal have så det kan få en god start på kontakten med mennesker.


Jeg er inkarneret skovtursrytter; men her om vinteren bliver det selvsagt ikke til så meget.


Hoppen er 9 år og har hos mig lavet 2 rigtig gode (efter min egen mening ;-)) føl. Et hoppeføl og et hingsteføl. De har begge et super temperament og begge de nye ejere er meget glade for dem og de tegner til at blive gode brugsheste.


Grunden til at jeg overvejer at sælge hende er, at jeg ikke ved at jeg ikke får lavet flere føl de næste år og hun er jo i sin bedste alder. Og ridemæssigt - ja der vil som sagt "kun" blive skovture selvom hun har potentiale mere - hun har gået dressur tidligere og er super i terræn osv...


Så derfor tænker jeg lidt, at det er spild af god avlshoppe at have hende gående bare som skovturshest - og at jeg derfor bør sælge hende til nogen, der evt vil udnytte hendes egenskaber bedre eller avle på hende. Der er jo så mange andre rare skovtursheste, der vil have det fint med at gå her på mine folde og hygge sig med shetterne.


Andre siger så, at det jo er ligemeget, hvis det er HESTEN for mig, og hun trives jo fint nok med at gå og hygge sig med shetterne her og komme i skoven, når vi kan nå det.




Hvad er Jeres mening?


Er det spild af god avlshoppe, at hun går her og er skovturshest?


Eller er det "mine egne behov" jeg skal tænke på og beholde den hest, der gør mig glad??


Håber på råd og erfaringer...


Tanja


Se min smukke tinker på min præsentation....

Og nu også med shetlænderne: Sandfords Hjalte, Sandfords Ilja,Tracy Bomlund, Tulle og Maggie i stalden.


0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg ville
Forfatter: 
Dato:  19-12-2007 19:57

beholde den, hvis jeg var dig.


Den har leveret to gode føl som du siger. Så hvis du tænker i de baner, så har den jo ikke været helt spildt.


Der findes så mange andre hopper der også laver gode føl, så hvorfor ikke bare beholde den, og lade de andre om at lave føl. Så længe du er glad for hesten og den trives med at være skovturshest, så ser jeg ingen grund, til at du skal skille dig af med den.







De Rige Har Mange Glæder, De Fattige Har Mange Heste...


Jeg Har Begge Dele...


Forhåbentlig Snart Med Hestene I Baghaven!!


0
0
Svar på denne tråd
 
 Er hoppen
Forfatter: 
Dato:  19-12-2007 20:03

ligeglad kan du vel også være det.


Står hun derimod hele vinteren og hænger fordi hun vil på tur eller løber gennem hegnet for at komme til føllene ville jeg nok sælge hende.


Det er da alt andet lige sjovere at ride en god hest og er den lige god fordi den har mere eller mindre fri hver vinter, ja så ville jeg da beholde den.


Den absolut lykkelige ejer af overhovedet ingen tvangsmidler,

bortset fra grimer, træktove, bid og hovrensere



højsgaard hestecenter

0
0
Svar på denne tråd
 
 selvfølgelig
Forfatter: 
Dato:  19-12-2007 20:07

skal du da beholde hende hvis hun er hesten for dig


jeg vil tværtom sige det er spild af en god brugshest hvis ikke hun bliver brugt, alt for mange avlshopper går jo bare og passer sig selv desværre.




Mvh Berit

Se vores smukke tinkere

Hingste/Hopper

&

Afkom

www.jlt-tinkere.dk


0
0
Svar på denne tråd
 
 hesteavl
Forfatter: 
Dato:  19-12-2007 20:08

Bare fordi man KAN formere sig, behøver man jo ikke konstant at gøre det. Dyr eller menneske.


Der er jo så meget andet man kan foretage sig.


Og hesten er nok ligeglad med sit potentiale.


:Pia




*

købes:

sort pandebånd 42 cm uden bling - haster!


billig "lammefætter" (sadel) str. PONY

0
0
Svar på denne tråd
 
 Mange tak
Forfatter: 
Dato:  19-12-2007 20:23

For jeres svar :-)


Det var vist lidt de svar, jeg havde håbet på, for jeg føler en dejlig lettelse i maven nu.


Har sådan været lidt småtrist i omgangen med hende; men tænkte egentlig at det mest kom fra min dårlige samvittighed over, at hun kun bliver brugt i weekenderne pt. Men det har nok nærmere været dårlig samvittighed over mine tanker om, at hun skulle sælges..



Så mange mange tak...


Og ja - enig - alt for mange avlshopper går bare og tuller rundt og får ikke lov til at bevise deres værd udover det... :-)



Tanja





Se min smukke tinker på min præsentation....

Og nu også med shetlænderne: Sandfords Hjalte, Sandfords Ilja,Tracy Bomlund, Tulle og Maggie i stalden.


0
0
Svar på denne tråd
 
 Men Tanja
Forfatter: 
Dato:  19-12-2007 20:45

Du kan da sende hende her ned til hendes søn..

Ham skal i da lige se ikke..???

Han er god og sød og pæn osv.osv


Hej fra Annette





0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider