Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Så træt af at have dyr!
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 21:19

Ja, jeg ved det godt! Jeg har taget et ansvar og skal leve op til det


Men for hulen hvor er jeg træt af at have husdyr!!!


Tre katte og en hund!


Jeg er så træt af tapet der er sønderrevet, katte der ikke kan finde ud af at bruge bakken, kattepoter på køkkenbordet, lange sorte hundehår, og bare for at sætte prikken over I´et: En af kattene strinter op af komfuret!

For faen jeg er træt af at vaske under, på og neden i komfurskuffen!


Alle tre hunkatte er steriliserede. Den ældste og mor til de to andre har levet som altankat de første år af sit liv. Hun var ikke ret tam da vi fik hende men har accepteret mennesker. Kælekat er hun aldrig blevet men kommer og går som det passer hende. Det er så hende der pisser op af komfuret og nu kommer hun så vidt muligt ikke ind længere. Maden bliver serveret udenfor.


Kat nr 2 pisser konsekvent under hjørnebordet. Der er vasket og poleret og bakken er altid ren! Alligevel vælger hun at sætte sig der.


Og jeg er SÅ træt af det!

Lige nu så jeg helst at jeg kunne skille mig af med alle tre katte. De er egentlig bare logerende der kommer og får et godt måltid og en varm seng. Hvorfor skulle jeg dog lægge hjem til det med den tak?!

Det er ret mange penge jeg går og bruger på at de kan komme og æde og gå deres vej.


Hunden er "heldigvis" en ældre dame efterhånden og lever nok ikke mange år endnu.


Og hvor er det bare SLUT når alle dyrene er borte!


Ja, bare lidt brok fra mig...




Nu med Høffedyret i en ny og forbedret udgave!

----------




0
0
Svar på denne tråd
 
 Kender det..
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 21:22

jeg er så træt af mine heste lige nu.. Den ene har nu i to uger gået uden den ene forsko, smeden mener ikke han behøver komme, selvom han har lovet det.. Hvorfor kan min hest ikke bare beholde sine sko på??


Den anden stod i dag med to kæmpe hævede bagben, dyrlægen bliver sikkert glad for de ekstra penge..


Jeg har en masse andet brok om alt muligt andet, men de to overstående passer nok bedst i dette indlæg..






Krone og Bølge - En selvfølge

og de Sorte Perler

Frieserføl sælges - www.heste-nettet.dk/lodge/19305/ hest/165470/

0
0
Svar på denne tråd
 
 en af de gode ting
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 21:24

Ja det er jo en af de gode ting ved heste. Man har dem ikke med ind i stuen.

Jeg kan kun give dig ret. Den ene af vores katte har lige skidt på vores nye gulvtæppe.


Vi havde nu engang en kat der tog muldvarpe. Den kunne jeg godt bruge lige nu. Vores græsplæne ligner et månelandskab.



Hilsen Mette
;-)
0
0
Svar på denne tråd
 
 Ih hvor
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 21:28

jeg bare kan genkende den følelse.


Vi har 3 katte og 2 hunde. Jo tak, der er hundehår alle vegne og jeg støvsuger troligt hver dag. Jeg synes bare ikke der ser rent ud ret længe.


Jeg ville dog ikke undvære nogen af dem. De har alle deres personligheder som jeg elsker. Men nu ser vi også en del mere til dem, end hvad du tilsyneladende gør med dine.


Vi havde engang en hunkat som strentede. Ad!! lugten er bare næsten ikke til at få væk og det er så flovt når der kommer gæster.


Vi prøvede at få hende steriliseret, men det hjalp ikke. Til sidst gav vi op og fik hende aflivet!


Jeg kan ikke give nogen råd til hvad du kan gøre, andet end af få dem aflivet eller forære dem væk, hvis du virkelig mener du er så træt af dem. Det er jo også en måde at tage ansvar på. Det synes jeg i hvert fald.



Kamilla med hestene


Sylvia - Snuggi - Marquis og Mosegårdens Dante


R.I.P Harbo,* 13/9-07


Absolut rolig lånehest med forkøbsret søges.

0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 21:29

Ja så kan jeg forstå at jeg er heldig med mine kæledyr.Det værste kattene gør ,er at smide halvdøde mus i madskalen for at få den byttes til whiskas.Og hunden har lært selv at rydde op i sine legesager.


Dorte.


Det god stil - at køre æsel med et smil
Har du set Donkey,Frans, Frits , Nellie og Augustas hjemmeside ?
0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg vil
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 21:31

gerne have din hund, det er så tomt uden at have sådan et dejligt, kærligt og taknemmeligt dyr hjemme.. :-) Men kattene, dem må du dælme beholde selv.. Ikke om jeg gider eje de kræ... ;-)



- HeidiZ
***
The trust between horse and rider creates a unique partnership
0
0
Svar på denne tråd
 
 Ingen katte her...
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 21:36

...heller, orker tis og afføring alle steder , jeg er heller ikke til katte...men vores hund er et dydsmønster udi renlighed...jeg kan ikke huske hvornår jeg sidst har måttet tørre op efter ham...og hestene, ja, de kommer ikke indenfor



Hilsen Jeanette.....der helt sikkert ikke er perfekt....er du?







0
0
Svar på denne tråd
 
 Øv... ...
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 22:17

Hvor lyder det bare som noget rigtig møg.


Jeg har også tre katte og ja de sviner, men er heldigvis meget renlige.


Der er ingen kattebakke indendørs de går ud af kiattelemmen osv. så det er dejlige luksuskatte.


Jeg har dog slemkatteallergi, så derfor lægger jeg jo også mærke til hvor meget de alligevel fylder..


Da jeg boede i lejlighed havde jeg to misser. Dene ene var heller kke helt renlig og tissede gerne i dyner, på t-shirts osv.


Jeg tog en beslutning og aflivede den




Med præmietøserne lille limer og lille Lichi - hvor heldig kan man være

Bitches
have more fun
Gelenegle laves - jeg kører også ud..





0
0
Svar på denne tråd
 
 Puh...
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 22:20

Jeg må indrømme, at jeg også godt kan være lidt træt af at have kat på mine 25 m2, når han har dårlig mave





Nå, men alt det herlige opvejer - og jeg skal ALDRIG ikke-have dyr




Tine & Tulle
Det klinger! :D



I think I need sunrise - I'm tired of the sunset...

0
0
Svar på denne tråd
 
 Fandens
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 22:45

Ja, jeg er også lige på nippet til at tage beslutningen.


I efterårsferien bliver vores dagligstue sat i stand, dvs tapetsering og helt nye møbler. Det er kun fladskærmen der bliver. Fanme nej om dyrene skal have lov til at terrorisere den også.


Lille Minus får dog lov at blive. Hende er der aldrig problemer med.


Hvad der skal ske med hunden ved jeg ikke endnu. De eneste problemer med hende er alle de fandens hundehår, men det kan hun jo ikke gøre for...




Nu med Høffedyret i en ny og forbedret udgave!

----------




0
0
Svar på denne tråd
 
 Kender det
Forfatter: 
Dato:  25-09-2007 22:45

Jeg er pt. ved at blive drevet til vanvid af hunden, som konstant kræver opmærksomhed og aktivering.


Den gør, bider ting i stykker, og efterlader KÆMPESTORE hundehømhømmer i køkkenet.


Den er ellers normalt renlig, men er pludselig begyndt at besørge indendørs igen.


Det er en skilsmisse hund, som vi har overtaget, vi vidste at den krævede aktivering - masser af aktivering - men lige nu ærgrer jeg mig over at vi påtog os ansvaret for den hund, for hold fast han er noget af en mund fuld.


0
0
Svar på denne tråd
 
 dyr, dyr, dyr
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 00:08

Jeg kan høre jeg er heldig med vores 3 katte...

Vi bor i en 2½ værelses, kattene er udelukkende indekatte, vi har kun en kattebakke og de benytter den flinkt alle 3. Vi har på snart 5 mdr. kun haft ét uheld med dårlig mave lige ved siden af kattebakken samt 2 gange opkast.

Vi har gulvtæppe over det hele hvilket ikke altid er lige fedt, der sidder godt nok mange kattehår!


Vores maine coon har vi mest problemer med, det er pelsen der filtrer konstant fordi vi har så meget statisk elektricitet her på Grønland. Man kan karte hende adskillige gange om dagen, alligevel går der 2 min så er hun filtret til igen.

Og den lille elsker at dykke ind under gardinerne for at kigge ud, så gardinerne er helt bepelsede.


Men ALDRIG vil jeg leve uden dem.


Mvh

Naja

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg føler mig
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 00:26

heldig


Vi har 2 hunde, 2 katte og 6 heste, ingen af dem besørger

uønskede steder, de ødelægger ikke noget og er i det hele taget

søde og nemme at have med at gøre.


Jeg er på ingen måde træt af at have dyr, vil være frygtelig ked af at undvære nogen af dem, de er for mig deres vægt værd i guld


Hilsen Helen.


Flot galla kjole sælges

billeder på præsentation.

HUSK IGÅR

DRØM OM IMORGEN

LEV IDAG.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Lige en tråd for mig...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 02:07

... Om JEG kender det!


Har 2 katte, 3 killinger, min søsters to katte og 2 hunde boende.


Kattene render på køkkenbordet og vælter ting ned og slikker på alt, de render på alle andre borde og reoler, de glemmer en gang i mellem hvor kattebakken er, syns de er blevet bedre men det sker, de to hankatte pisser i brugte håndklæder, de roder i alt, og æder hvad der kan ædes, til trods for de får morgen og aftens mad, og et eller andet som feks kylling i løbet af dagen, og de får og fløde og mælk.


Den ene hund er ikke renlig, når hun er ude og gå laver hun alt muligt andet og det første hun gør når hun kommer ind er at pisse på gulvtæppet og det stinker, udover det bider hun ting i stykker. Og hun er så 7 måneder nu.


Den anden hund stjæler ting fra køkken bordet og alt hvad der kan spises tager den, om den så skal flænse ting for at komme ind til det.


Må indrømme at nogen gange er jeg virkelig på nippet til at sparke dem alle ud, jeg tænker jeg gør alt for dem og de bliver passet og plejet i hoved og røv og det er takken?


Et ødelagt hjem.


Men samtidig ville jeg ikke kunne undvære dem, så det er svært :/


Suk suk.


0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 02:12

Janni ♥Armani:

Katte kan ikke tåle fløde og mælk, de kan få noget så voldsomt dårlig mave af det.


Mvh

Naja

0
0
Svar på denne tråd
 
 Naja..
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 04:43

Det er kattemælk specielt lavet til katte, mine kan godt tåle det. De får dog aldrig almindelig mælk.


Og glemte lige at tilføje der med kattebakken, har hele 3 af dem, så helt skjult kan de ikke være :D

0
0
Svar på denne tråd
 
 jeg vil være 100 % ærlig..
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 05:38

hvis det var her hos mig, var der ryddet godt og grundigt op i den bestand af husdyr.


Jeg har katte i stalden, da jeg ikke vil ha revet i mine møbler, kattepoter på mine køkkenborde og katte hår over det hele.

Jeg har ikke mere hund, efter at vores gamle hund måtte takke af. for jeg gider ikke mere bruge en halv time hverdag på at støvsuge hunde hår op, på at vaske gulve, efter at den har været uden for i møddingen en tur og tilsidst men ikke mindst, at være afhængig af en hund, der skal aktiveres hverdag i flere timer og kræver vores opmærksomhed, i mere end det vi i øjeblikket kan tilbyde en hund.


Det at være ejer af et dyr, skal være noget man har lyst til og ikke en pinefuld handling.


Jeg synes du skal prøve at finde nye hjem til dem, da det lyder til du ikke har det overskud i hverdagen til at ha dem.






MOBBEN IMC.
mobber NEJ. men er bare så bund ærlig i mine meninger.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Inger...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 07:23

Nej, det et desværre også det jeg er kommet frem til.


Jeg vil ikke lige kalde det ikke at have overskud til det. Jeg har bare nået grænsen til hvor meget jeg vil lægge hus til. Det ligner jo en bule når kattene har været hjemme.


Mitzi, den ældste kat, vil ikke kunne omplaceres. Hun har i forvejen ikke haft den store kontakt til mennesker så nogen familiekælekat bliver hun aldrig. Desuden er hun vel nok ved at være 10 år, dvs en ældre dame.


Jessie, den mellemste, vil nok kunne få et andet hjem. Men igen er det kælekat folk søger, er det ikke hende.


Minus, den yngste, er den mest skikkelige. Hun er nok den jeg vil have svært ved at skille mig af med. Hun er den der kalder når hun er tørstig, kalder når hun skal med mig i seng, og gerne ligger og hygger i sofaen istedet for at være ude og fange mus.

Hun har et nervøst sind og kryber sammen lige så snart man rejser sig op. Hun har også altid fået tæv af de andre katte.


Hunden, Zita, er ved at være en ældre dame og er begyndt at døje med knuder i brystet. Hun har haft et godt og langt liv og hvis beslutningen om at skille mig af med hende skulle komme, ville det blive aflivning. Det vil være synd for hende at skulle ud i en fremmed familie...




Nu med Høffedyret i en ny og forbedret udgave!

----------




0
0
Svar på denne tråd
 
 jeg synes...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 08:00

at du skal tage den tunge beslutnig og få aflivet 2 x kat og en hund.


Kattene kan somdu skriver ikke omplaceres og hvis de strinter og besøger indenfor er det bla. et tegn på mistrivsel..


Den gamle hund kan du måske give de sidste år, men igen hvis du gerne vil være dyrefri derhjemme har den som du siger haft et godt langt liv og så er det jo også i orden at stoppe mens legen er god ..


Det er altid en skam når man tager munden for fuld, men man lærer hver gang og en ting er sikkert.. Det skal ihvertfald ikke ødelægge familielivet.




Med præmietøserne lille limer og lille Lichi - hvor heldig kan man være

Bitches
have more fun
Gelenegle laves - jeg kører også ud..





0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 08:54

Hold op hvor er der forskel på hvilken forhold mennesker har til deres kæledyr.Kan godt forstå kattene med deres skiden og strinten i hele huset er til besvær.Nu ved jeg ikke om i bor så de kan nøjes med at være ude,for så tror jeg altså sagtens de kan vænne sig til det,hvis de bare har et udhus eller lign med huler hvor de kan putte sig.

Mht hunden så forstår jeg bare ikke at man kan skille sig af med den bare fordi den fælder i det renoverede hus,og den belejligt nok er ved at være gammel.Jeg tror nu nok jeg ville foretrække at lade den leve(og fælde)de år den mere måtte kunne have tilbage,men nu vil jeg jo godtnok også græde snot når min dør engang om forhåbentlig mange år.Men jeg elsker også min hund,og vidste godt at hunde fælder,inden jeg anskaffede hende .


Dorte.


Det god stil - at køre æsel med et smil
Har du set Donkey,Frans, Frits , Nellie og Augustas hjemmeside ?
0
0
Svar på denne tråd
 
 Harm...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 09:20

Jeg bliver dæleme en smule harm, når jeg læse de indlæg der er i denne tråd .


Her på HN bliver man nærmest hængt hvis hesten har en solskoldning på mulen og man ikke bruger tonsvis af kroner til dyrlægen for at behandle den rigtigt.

Men med hensyn til hunde og katte, så ligger de vist i en knap så høj kurs hos div. hestefolk.

Er der det mindste i vejen med dyret, mentalt eller fysisk, ja så er det bedste at få kræet aflivet.


Hvorfor er i ikke lige så bevidste om hvor meget disse dyr kræver af opdragelse og træning og socialisering osv. som hestene.

At en kat går på bordene, er fordi den ikke er blevet opdraget til at det er forbudt.

At hunden konstant fælder kan bestemt være tegn på mistrivsel, psykisk eller fysisk...osv. osv...


Kig dog på grunden til dyrenes opførsel og gør noget ved det.


Du afliver da ikke bare hesten, fordi den er dum i ridning i en periode, nej her bliver der ofret hver eneste sparkrone på div. specialister, for at få tingene til at fungere igen.


Jeg forstår jer simpelthen ikke - hvis moral er godt må dobbelt moral være dobbelt så godt .






Med venlig hilsen Louise

Roselina & Charell

♣♣


KØBES

BOGEN: TRÆNING AF HESTE af Andrew McLean.


Selv den længste rejse, starter med ét enkelt skridt.



0
0
Svar på denne tråd
 
 Det er sørme
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 09:30

ikke noget at sige til at det er svært at finde gode hjem til hunde hvor de trives med det jeg læser herinde


Hvis de dyr er til så åbenlys gene så gør dog noget ved det og kom af med dem på en ordentlig måde. Find et hjem, der værdsætter dem eller få dem aflivet. Jeg tvivler på at hunden/katten foretrækker at bo et sted hvor den kan mærke den er uønsket og det kan så igen være medvirkende til at eventuelle problemer eksalerer.


Så vidt jeg ved, så er I, menneskene, de kloge, de eneste i det her "spil" (som det åbenbart er at have dyr) man kan forvente løser problemet.


Jeg har selv hunde og katte. Mine katte er renlige og besørger ikke indenfor selvom de ikke har en kattebakke. Mine hunde - tjah, jeg har ofte hvalpe, ofte flere ad gangen og ofte unghunde og hvalpe sammen og det tager tit længere tid at gøre dem renlige end hvis man havde en enkelt, men sådan er vilkårene når man har truffet det valg.


Jeg kan slet ikke forstå hvordan nogen vil være bekendt at brokke sig over ting, som med stor sandsynlighed skyldes mistrivsel og som derfor er folks egen skyld og eget ansvar - og jeg kan endnu mindre forstå hvordan folk seriøst kan brokke sig over løse hundehår. Det kan f... da ikke komme bag på folk at 90% af alle hunde fælder. Nogen gange må jeg bare tage mig til hovedet


Vi kan alle blive irriteret over dyrene, deres svineri, udgifterne osv. men at man helt fundamentalt ikke "holder sine dyr ud", det synes jeg er langt ude og så skal man absolut ikke have dem. Ikke så meget for ens egen skyld, men mere for dyrenes.



Bull terrierhvalpe forventes i begyndelsen af oktober. DKK stambog.

Ingen er både ærlig og fjendeløs

0
0
Svar på denne tråd
 
 sdfrggds
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 09:30

Er der så evt. nogle, der har gode råd til, hvad man skal gøre, når ens kat/te besørger indenfor?

0
0
Svar på denne tråd
 
 Elsker mine dyr
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 09:34

Jeg kan heldigvis ikke nikke genkendende til de scenarier I beskriver. Jeg elsker mine dyr Vi har to katte. De sover hos os om natten. Ja, Mille stjæler sågar min hovedpude hver nat. Men hun får lov at blive liggende. Om morgenen står de op sammen med os, spiser morgenmad og bliver lukket ud. Om aftenen bliver de lukket ind igen, og så er der ellers dømt hygge i sofaen De elsker at ligge og bare flyde og blive nusset for. Så ingen sønderrevne sofaer, ødelagte blomster, kattebakke der ikke bliver brugt eller andre trælse ting hos os. Ja, godt nok skal der støvsuges lidt oftere, men ellers mærker vi ikke noget til de to.


Men jeg synes også, som nogle andre nævner, at du bør finde et andet hjem til dine dyr. Hvis ikke de dejlige stunder med dem opvejer det andet...


- Henriette -


Windsor Greenline 17" fit 3 sælges

Lækkert dybt sæde og god knæstøtte

Inkl. nyt underlag, nye remme, bøjler samt Bucas gjord

Meget fin og velholdt sadel

Kr. 7.000

0
0
Svar på denne tråd
 
 urenlige dyr
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 10:25

Kan have stres - som andre siger..

Problemet med urenlighed er ofte at når de først én gang har besørget et bestemt sted går de tilbage fordi det lugter af tis/afføring - selom området er rengjort...


Nu ved jeg ikke hvad i rengør i men prøv evt. Rodalon eller endnu bedre R10.


Herefter skal området gøres uatraktivt for katten - stil evt. madskålen derhen - de besørger ikke hvor de skal spise (som regel)... eller smør noget citronolie el. pebermynteolie - evt. andre æteriske olier- der ikke er giftige for katten og som i synes dufter godt - (husk lige at tjekke om møbler mv kan tåle olien)


Dette var de råd jeg fik af en adfærdsterapeut v. vores kat .. og det har hjulpet... ikke en gang siden er der røget noget ved siden af...(skal lige siges at vores hunkat gjorde det i ren protest efter vi havde været på ferie...og så fortsatte hun)



Ang. hundens fælderi kommer det jo meget an på hvilken race det er - men ofte kan et foderskift til at godt foder hjælpe på sagen - kan jo også være at hunden pt. mistrives - måske pga manglende opmærksomhed/kærlighed fra jer???



Held og lykke med dyrene...



Hilsen Gitte

Babette, Bonnabell, Bonita, Bella, Belle Fleur & Belle étoile filante....

0
0
Svar på denne tråd
 
 dyr er en gave
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 10:49

Jeg kan altså ikke lade være med at blive stik tosset når jeg læser det er indlæg.

Kæledyr er fandme en gave til os mennesker, og vi har bare at passe godt på dem. Man kan f*** ikke "bare" aflive en kat fordi den ikke er renlig. Så må man sku da lære den at blive det. Som alle ryttere ved så er det ikke hestens skyld når ridningen går i ged, men rytterens. På samme måde er det altså med katte og ikke mindst hunde.

Både katte og hunde kræver RO, REGELMÆSSIGHED og RENLIGHED!!! Forstået på den måde at katte og hunde bliver et spejl på det hjem de lever i, er der travlt i det hjem hvor de bor, så de er meget alene hjemme, og ikke får opmærksomhed når der endelig er nogen hjemme, så bliver dyrerene sku stressede.

Et stresset dyr lever efter junglelovene. Hvis disse junglelove skal ophøre må man sku være hjemme og opdrage og stimulere dyrerne!!

Til alle dem der vil have gode råd til hvordan man gør hunde og katte renlige, vil jeg sige at i hurtigst mmuligt skal finde vej til biblioteket elle rboghandlen og finde en bog om hvordan man har hund/Kat, og så LÆSE bøgerne.

Jeg kunne godt give en masse råd for jeg har rent faktisk sat mig ind i hvordan man har hund inden jeg anskaffede mig en , men det ville blive et meget langt indlæg, for der er ingen gylden regl. Det er HÅRDT ARBEJDE at have dyr i hjemmet. Men når det lykkes så er de en stor gave at have.


0
0
Svar på denne tråd
 
 dyr er en gave
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 10:51

Jeg kan altså ikke lade være med at blive stik tosset når jeg læser det er indlæg.

Kæledyr er fandme en gave til os mennesker, og vi har bare at passe godt på dem. Man kan f*** ikke "bare" aflive en kat fordi den ikke er renlig. Så må man sku da lære den at blive det. Som alle ryttere ved så er det ikke hestens skyld når ridningen går i ged, men rytterens. På samme måde er det altså med katte og ikke mindst hunde.

Både katte og hunde kræver RO, REGELMÆSSIGHED og RENLIGHED!!! Forstået på den måde at katte og hunde bliver et spejl på det hjem de lever i, er der travlt i det hjem hvor de bor, så de er meget alene hjemme, og ikke får opmærksomhed når der endelig er nogen hjemme, så bliver dyrerene sku stressede.

Et stresset dyr lever efter junglelovene. Hvis disse junglelove skal ophøre må man sku være hjemme og opdrage og stimulere dyrerne!!

Til alle dem der vil have gode råd til hvordan man gør hunde og katte renlige, vil jeg sige at i hurtigst mmuligt skal finde vej til biblioteket elle rboghandlen og finde en bog om hvordan man har hund/Kat, og så LÆSE bøgerne.

Jeg kunne godt give en masse råd for jeg har rent faktisk sat mig ind i hvordan man har hund inden jeg anskaffede mig en , men det ville blive et meget langt indlæg, for der er ingen gylden regl. Det er HÅRDT ARBEJDE at have dyr i hjemmet. Men når det lykkes så er de en stor gave at gave.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hold da op...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 10:59

hvor er jeg glad for min kat og mine to hunde. Katten kommer ALDRIG på bordene, det er den opdraget til fra starten, at det er FORBUDT område, og så har den ikke kattebakke, den går til døren, hver gang den vil ud, eller også kommer den og siger til.

Mine hunde kan godt være nogle bullerbasser, når de leger, og det skal de ha`lov til, ville ikke undværer dem for alt i verden. De er velopdragene Tigger ikke ved bordet, siger til når de skal ud, sætter sig pænt på trappen udenfor, hvis vejeret ikke er godt, og de skal ha`tørret poter.

Det hele drejer sig om opdragelse, aktivering og kærlighed, så tror jeg man får det bedste ud af sine dyr


Hilsen Lene

0
0
Svar på denne tråd
 
 www
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 11:04

så kom moralisterne ud af busken -


hvem mærker noget til at dyret får sprøjten ( det være sig ged får hest hund osv), dyret eller omgivelserne?

dyret mærker vel ikke noget til det - men de efterladte/bødlerne gør (alt efter hvems øjne der ser), det er jo dem der mærker det i dagligdagen bagefter.

kan de leve med det er det vel ok.

de hër omtalte husdyr har jo som regel et fint liv ind til dagen de går væk set i forhold til produktionshusdyrene - de har minus livskvalitet frem mod en tidlig død - det må da være lidt træls.

det vigtigste er vel at så længe livet vare - så skal l8ivskvaliteten være i top - det bagefter eller hvornår bagefter kommer er vel sekundært - for der er alt jo ophørt for det den pågældene individ

0
0
Svar på denne tråd
 
 Åh, de dejlige, men
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 11:38

også nogle gange irriterende dyr .


Overtog en 2-årig hunkat fra en familie, der skulle bygge nyt hus og derfor skulle bo i campingvogn i flere måneder. Vi aftalte hun skulle bo i laden (var i forvejen vant til at kunne komme i ly i en kælder), men hun kunne ikke tåle at bo ude i laden hvor der ellers er både hø og halm hun kan gemme sig i. Hun fik lungebetændelse, fik penicillin af dyrlægen og fik lov at flytte ind i vores bryggers og kunne ligge at varme sig ved fyret og det hjalp heldigvis gevaldigt på hendes helbred.


Vores lille søde hunkat bliver passet med vaccination/ormekur, og dyrlægebesøg om nødvendigt. Der er altid adgang til mad og vand. Hvorfor bruger hun så ikke den luksusudgave af en kattebakke hun har fået, men i stedet risten i gulvet i bryggerset??? Hvad skal der til for at hun trives og besørger det rigtige sted??? Hvis der er åbent ind til sadelrummet stryger hun lige der ind og lægger en kage. Vinduerne i huset hopper hun ind af, selvom hun godt ved hun bliver jaget ud igen. Står en dør åben går hun også bare ind, selvom hun godt ved hun ikke må. Katten er sin egen, er det ikke sådan man siger.


Må indrømme, at jeg blev træt af hver morgen at stå op til kattetis- og kager i mit bryggers og den forfærdelige lugt det medfører (det gik ellers godt længe med at der blev besørget i kattebakken) - det endte med at katten flyttede ud i laden igen. Hm, men er jo godt klar over at hun skal ind igen til vinter hvis hun ikke skal blive syg. Når hun engang ikke er mere, ja så nøjes jeg med at holde de vilde katte til ude i laden som også kommer og spiser nu, så har vi stadig katte på gården til at holde musebestanden nede.


Kom fra byen, hvor man var helt hysterisk med at ens dyr skulle til dyrlægen for det mindste - flyttede på landet ind i en landmandsfamilie, hvor man har et helt anderledes forhold til sine dyr; Selvfølgelig sørger jeg for dyrlæge til et sygt dyr, hvis da ikke manden som går på jagt tager sagen i egen hånd - det sker ikke med min lille hunkat, vores hund og heste, men kan sagten forekomme med de vilde katte, hvis de har det skidt.


Min mand går på jagt og har været vant til hund altid og den vil han ikke undvære for noget i verden og sådan er det. Jeg har aldrig haft hund før og vidste ikke hvad det indebar af hundehår osv. osv. (det er jo mig der skal holde huset og har alt arbejdet) - det var noget af en omvæltning, men jeg er ved at acceptere tingenes tilstand omkring det at have hund. Jeg er begyndt at gå ture i naturen og efter vi har fået hund har jeg jo ham med - jeg holder meget af at have ham at følges med og bliver mere og mere glad for den hund.


Jeg holder meget af dyr, men vil ikke have hele mit hjem molestreret af dem. Mine yndlingsdyr står ude i stalden og der gør de ingen skade .


Bare lidt af en smøre tanker her fra.


Mvh.


AnjaR




0
0
Svar på denne tråd
 
 thfdstghr
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 12:08

Charlotte - Sikke en smøre.. Jeg tror nu godt, de fleste i dette indlæg med dyr, har læst sig til eller gjort sig erfaringer med, hvordan dyrene skal behandles bedst muligt.

Jeg tror mere, det er et udtryk for de flestes afmagt, når det bare bliver for meget det hele. Det har man lov til. Det betyder ikke, at dyrene bliver behandlet dårligt eller forkert. At en kat skider indenfor, er ikke nødvendigvis et tegn på stress eller anden form for misbehag. Det kan også bunde i dårlig eller forkert opdragelse, hvilket man jo ikke altid selv er helt herre over, da dyrene har fuld adgang til alt, når de er alene hjemme.

Nu er min mis stadig killing, og har stadig ikke helt forstået begrebet 'kattebakke'. Den går gladeligt i bakken og tisser og lægger en dej, når vi er hjemme vel og mærket. Men så snart vi ikke er der, til at hjælpe på vej, eller give hints til hvor besørgningen foregår, ja, så ryger den altså under sofaen.

Så jeg synes bestemt ikke, du skal dømme mig, og sige jeg skal læse bøger om at have hund/kat, blot fordi jeg spørger efter råd på andres såvel som mine vegne (selvom missen jo ikke er voksen), hvordan man gør katten renlig, når den stadig 'lægger' uden for bakken.

Man skal ikke dømme folk, før man kender deres baggrund til sagen. Så jeg må nok synes, at du var lidt hurtig på aftrækkeren der.


Mvh. en som faktisk HAR læst bøger om katteholdning, men stadig har en forholdsvis urenlig mis.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Underligt
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 14:00

Jeg har 5 katte og 1 hund.


Kender SLET ikke dine problemer.


Mine katte går på bakke eller gør det uden for. Det er sket FÅ gange de ikke har gjort det hvis de har været syge


På Køkkenbordet går de aldrig heller ikke vores andre borde i huset. Det vil jeg dælme ikke have, man kan købe en "dåse" som sprayer koldt vand eller væske hvis de kommer steder man ikke vil have den hedder pppsssttt cat med en censor på.


Jo vist er der hår fra en hund, vi har en hund der fælder 24/7/365. Men det er selv valgt vi har fået hund, det kan hunden jo ikke gøre noget ved at han fælder.




Se vores hjemmeside på www.stald-arthur.dk


Stor lys hestestrailer med lav egenvægt udlejes efter aftale i Sabro eller Tilst ved Århus.


Støtte medlem af Hestenshaab.dk - Det skulle du også prøve.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hold da fast ...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 14:06

Jeg er heldig med mine 2 katte, de har ikke kattebakke men går ud af kattelemmen når de skal besørge. De bliver 5 år næste gang og vi har aldrig haft et uheld.


Bordene er forbudt område og det ved de udemærket godt.


Hestene bor da heldigvis udenfor




There´s a crack in everything, that´s where the light gets in´

(Leonard Cohan)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Altså det er jo dyr...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 14:08

Jeg kender godt til alle de problemer.


Men jeg har dog aldrig nogensinde overvejet at skaffe mig af med dyrene af den grund.

De katte der ikke kan finde ud af at være renlige, bor så vidt muligt udenfor, og kommer kun ind og spiser (og sover lidt foran kaminen... tja lidt blød er man vel...).


Men altså - hvis man ikke lider af rengøringsvanvid og ikke gider bruge 2 timer hver dag på rengøring, støvsugning osv. og alligevel gerne vil have dyr indenfor dørene, så må man leve med et vist svineri.

Selv dyr der er renlige, fælder i perioder en hel del, sviner maden udenfor skålen når de spiser, og spilder kattegrus ud på gulvet efter hvert besøg...


Og de kan også godt finde på at "lege" med tapetet - gulvtæppet - gardinerne - potteplanterne - wc-rullen - ens sko - osv osv osv...


Jeg tror man må vælge, enten har man et klinisk smukt hjem uden dyr, eller også lever man side om side med dyrene - og har et knapt så perfekt hjem.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Urenlige katte
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 14:10

Mht katte der tisser uden for bakker: Det kan være en urinvejsinfektion. Min kastratkat tissede en overgang i vores dyner. Han kom til dyrlægen som konstaterede urinvejsinfektion. Efter en gang pencilin var problemet løst 100%, og er ikke vendt tilbage.

Mht katte der klatter uden for kassen: Er der flere katte om een bakke kan nogle katte have svært ved at bruge bakken - de vil helst ikke dele. Få flere bakker

Og er bakken ikke tilstrækkelig ren vil mange katte heller ikke bruge den. Fjern klatter dagligt.


Fælder kat/hund ualmideligt meget kan man prøve at skrifte fodder, og ellers strigle godt hver dag - evt. ude




Hilsen

Askepot



0
0
Svar på denne tråd
 
 Askepot...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 14:40

Hvis den sidste sætning var til mig, har vi prøvet ALT foder. Nu er vi På Henne pet foods med ekstra olie i.


Men resultatet er det samme, han har en fin blank pels og vejer lige præsis det han skal. Så der er ingen forklaringer på problemet siger vores dyrlæge. Heller ikke på dyrlægens bliver det bedre så vi har bare en dejlig fældende hund.




Se vores hjemmeside på www.stald-arthur.dk


Stor lys hestestrailer med lav egenvægt udlejes efter aftale i Sabro eller Tilst ved Århus.


Støtte medlem af Hestenshaab.dk - Det skulle du også prøve.

0
0
Svar på denne tråd
 
 var måske lidt grov
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 14:43

Var måske lidt grov.. men jeg synes bare man møder så mange mennesker der bestemt ikke sætter sig ind i hvordan mar har en hund/kat inden de anskaffer sig en.

Cfølig skal der være plads til at brokke sig, men man skal jo se på begge sider af sagen. Og det kunne jo meget vel være at der var nogle stykker herinde der ville have godt af at læse lidt om hvordan en kat/hund egentlig fungerer.

jeg har selv haft en del AHA- oplevelser ved at gå lidt mere i dybden med adfærden hos dyr. For der som oftest en årsag til det de gør. Og nej det behøver ikke være stress, men det er det OFTE, og jeg skrev det jo også for at få folk lidt op på dupperne, og få lidt andre holdninger på bordet. Og det virkede jo

I bund og grund vil vi jo alle sammen bare vores firbenede det bedste, og jeg har nu en gang, på trods af at jeg kommer fra landet, svært ved at affinde mig med at dyr bliver aflivet fordi de ikke er opdraget/passet ordentligt.



0
0
Svar på denne tråd
 
 hold da op
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 15:11

Hvis man har problemer med sine husdyr, så afliv dog dyret. Bare fordi den missen eller vovhunden har været en klappe nusse hund, er aflivningen for den ikke anderledes end for slagtesvinet eller kvæget.

I øvrigt kan jeg slet ikke forstå at man har de problemer. Men jeg kan selvfølgelig heller ikke sætte mig ind i, at man på tv vil erkende at det er vigtigere at have sin lille tæppetisser med i seng, end manden man deler udgifter med. Men sådan er jeg. Mine dyr er ikke verdens bedst opdragede dyr, men de er trods alt så opdraget, at der ikke er nogen af dem der er et problem. Hestene løber ikke hjemmefra, koster ikke en formue på hverken det ene eller ander pt, (7-9-13, bank under bordet osv), hunden sviner ikke mere indenfor, end den altid har gjort. Kattene er udenfor, er godt nok ikke blivet de vilde musefanger endnu, men de er heller ikke så gamle endnu, og mus ser vi ikke rigtigt nogle af. Hønsene ja de er jo bare høns, og sørger for at vi ikke har noget gammel frugt,grønt olign liggende. De æder jo alt. At de så ikke helt giver de antalt æg som jeg håbede på, er jo så bare en detalje. De giver jo allerede flere end jeg kan æde.

Til forskel for mange andre i denne tråd, så nyder jeg faktisk at nusse om alle mine kære dyr, hver afte når alt andet er gjort. Det er min afstressning, og for dyrene deres bonus. Andre vil kalde det min pligt, og jo det er det også. Men jeg kan jo ligeså godt nyde det når nu jeg skal gøre det alligevel. Så alle I triste og trætte dyreejer, ser nu positivt på tilværelsen, man bliver så glad af det. Og opdrag nu jeres dyr, så er problemerne jo væk. Og det og smile, bliver igen nemt som ingen ting..


0
0
Svar på denne tråd
 
 StaldArthur
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 15:20

Næ, det var ikke specielt til nogen - bare et godt råd jeg selv har haft glæde af til mine misser



Hilsen

Askepot



0
0
Svar på denne tråd
 
 Nu har jeg
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 15:32

ikk læst alle indlæggene da tråden egentlig ikk "interesserer" mig så at sige. jeg undrer mig bare lidt over alle de problemer der lyder til at være med katte der ikk bruger deres kattebakke som de skal.


Skal jeg være ærlig (og kan ligeså godt sige jeg sikkert ikk tjekker tråden igen in case nogle nu blir utilfredse og sys jeg skal ha en sviner )- så forstår jeg ikk alle de problemer. Jeg har selv det meste af livet selv haft kat, det samme gælder min moster og jeg har meget sjældent stødt på disse problemer hvis ikk det ahr været fordi katten ikk ahr været neutraliseret, eller en menneskelig fejl tidligt i kattens liv mht at lære den at bruge kattebakke mv.


Jo det kan ske at de neutraliserede osse mærkeraf osse emd tis- endda hunkatte. Men så må man jo bortskaffe og kun beholde en el. lig.


Mht. mus de bringer ind- så er det faktisk ofte fordi katten vil vise sit menneske at den ahr fanget en mus el. lig. de tager dem med ind. Måske en gave man ikk er glad for, men sådan er det nu engang hvis man har udekat. Det må man jo leve med, og vil man ikk må man enten lade være at ha udekat eller helt at ha kat


Paints er bedst i Quarter forklædning

Breeding stocks for life

Elsket eller hadet, intet midt i mellem

Til dd 10 okt 2007 med hjemmesiden www.123hjemmeside.dk/ qanticopainthorse

0
0
Svar på denne tråd
 
 Øvda...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 16:32

Hvor trist at læse, hvor mange der egentligt bliver irriterede over ting, de ligesom ville kunne forudse eller imødegå med opdragelse, hvis de havde sat sig ind i, hvad et eller flere dyr kræver :-(


Jeg kan faktisk ikke få øje på, at det kan kræve så meget, at det kan gå så galt, at man ikke mere kan holde ud at have sine dyr. Jeg tænker, at der må ligge noget andet bag, og at dyrene så er der, det er nemmest at kanalisere irritationen ud, da de dels ikke kan diskutere, dels bliver de iøvrigt stressede af at bo med stressede mennesker, og dermed endnu mere "irriterende", og dermed er en ond cirkel igang.


Har man det sådan, ville det måske være en ide at analysere sin dagligdag, og på den måde prøve at finde ondets virkelige rod.

For jeg tror ikke, at man, hvis man grundlæggende er glad for sine dyr, pludseligt kan blive SÅ sur på dem, at de skal ud som et par gamle, slidte sokker.


Ærligt talt, hvor svært kan det være lige at tage en støvsuger og gå huset over?


Katte der tisser over alt, fatter jeg ikke? Katte vil som regel være renlige, hvis de har 2 bakker hver fordelt i huset, og disse renses hver dag. Normalt er katte renlige dyr - men de reagerer også på stress i deres familier.





Hilsen May-Britt.



Psykoterapi mv: www.mbneumann.dk/4872971

0
0
Svar på denne tråd
 
 hund og kat...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 16:47

Jeg synes absolut at aflivning er aller, aller sidste udvej. Man afliver ikke bare et dyr, fordi det ikke lige gør som man synes. At man så har større problemer end som så, så var det måske en mulighed at kontakte en dyreadfærdsspecialist,jeg ved at disse findes på flere dyreklinikker og hospitaler...En mulighed for trådstarter var, som før skrevet, at finde et lunt sted udenfor, i stalden, laden eller et tørt udehus, hvor kattene kan sove om natten. Men dette forudsætter selvfølgelig at kattene er udendørskatte eller der er faciliteter til dyrene udenfor.

Mht. hunden, så lad den dog fælde de par år mere. Nu har den gjort det i så mange år og opvejer glæden ved hunden ikke de hår der ligger rundt omkring??

Jeg håber du finder ud af den bedste løsning for dyrene...Det er trods alt os mennesker der anskaffer os vores dyr, så må vi også give dem de bedste betingelser...


Med venlig hilsen Ditte


0
0
Svar på denne tråd
 
 ja det er os mennesker..
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 17:13

der anskaffer os dyrene.


Men jeg giver jo min helt ærlig mening på, hvorfor jeg ikke mere vil ha hund og hvorfor jeg ikke har mine katte inden for i stuehuset.


Jeg kan da ikke se det er forkert, at indrømme at man ikke gider/har lyst til alt det der følger med, når man er hunde og katte ejer.


Jeg har været hunde ejer i mange år og det er først det sidste år vi har prøvet at være hunde løse her i huset. Men jeg vil da indrømme at jeg nyder det i øjeblikket. Ingen af os er ret meget hjemme og ungerne er jo snart voksne og flyvemodne.




Indlægskriveren har et stort problem, som hun gerne vil ha råd til at få løst og i mine øjne, er dyrene da bedre tjent med at komme væk, end at bo under forhold, hvor de er til besvær og ikke mere ønsket. Dyr kan nemt mærke når de er til besvær og så hellere være helt borte end at leve på den måde.




MOBBEN IMC.
mobber NEJ. men er bare så bund ærlig i mine meninger.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Inger...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 17:28

selvfølgelig er det bedste da at skaffe sig af med dyrene end at beholde dem hvis de er uønskede - det giver jeg dig helt ret i. Jeg mener dog ikk man måske i første omgang bare bør sige - Jamen så afliver vi dem bare. Det er trods alt os der anskaffer dem og skal tag var på deres liv mv.


Men nu må jeg være helt ærlig- jeg ved godt jeg sagde at jeg sikkert ikk kiggede ind igen, men kunne så alligevel ikk lade være (øv dumme comp ingen smileyer til jer))


I mine øjne er det at anskaffe sig dyr ski ikk anderledes end det er med børn - man har anskaffet dem og være sikker på man vil ha dem til deres dages ende (mere eller mindre)- ellers skal man kunne finde et godt hjem til dem. Man kan ikk bare smide om sig med dem eller deres liv. Folk blir forargede over mennesker der måske ikk gider deres børn - hvad er forskellen på det og dyrene? Jeg ser ingen forskel. Det er bare nemmere ta skaffe sig af med dyrene desværre.


Igen nej det er heller ikk meget ved for dyrene de kan mærke med det samme at der er et eller andet galt.


Men jeg mener seriøst at der må osse være gået et eller andet galt i opdragelsen af dyrene hvis man har dyr der går og laver indendøre hvis de ellers har bakker der DAGLIGT rengøres o.lig. Selvfølgelige er der nogle tilfælde hvor der er noget galt med katten og det er derfor den gør det. Men det tror jeg ikk det er hvis man har flere der gør det.


Desuden er alle dyr og nok specielt kattene faktisk MEGET påvirkelige i henhold til stress. Der skal ikk ret meget til at gøre en kat stresset.


Paints er bedst i Quarter forklædning

Breeding stocks for life

Elsket eller hadet, intet midt i mellem

Til dd 10 okt 2007 med hjemmesiden www.123hjemmeside.dk/ qanticopainthorse

0
0
Svar på denne tråd
 
 Min mening
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 17:34

Er selv vokset op med 1 hund og så fik de i en ekstra inden jeg flyttede hjemmefra.. Vi har aldrig haft ødelagte ting, pissen idendøres osv. Men jo, de fælder.. Men det er vel logisk nok???


Jeg mener heller ikke, at man bare skal anskaffe sig en masse husdyr, og så skille sig af med dem, fordi de ikke passer ind i ens kram mere. Men det er jo op til folks morale..



- HeidiZ
***
The trust between horse and rider creates a unique partnership
0
0
Svar på denne tråd
 
 fgjgfjjjg
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 17:47

Jeg fælder også, men min mor har ikke aflivet eller placeret mig på anstalt endnu

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hold da ferie
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 18:06

hvis det er ok at aflive på det grundlag altså fældning burde jeg vist heller ikk ha været over jorden længere... Puhhaaa


Paints er bedst i Quarter forklædning

Breeding stocks for life

Elsket eller hadet, intet midt i mellem

Til dd 10 okt 2007 med hjemmesiden www.123hjemmeside.dk/ qanticopainthorse

0
0
Svar på denne tråd
 
 fghgfgfh
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 18:46

Hehe, det skal lige siges, at det ikke var ment på den onde måde. Bare lidt sjov, i det ellers forholdsvis seriøse indlæg:)

0
0
Svar på denne tråd
 
 FlavaBC
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 18:51

Den havde jeg opfanget


Paints er bedst i Quarter forklædning

Breeding stocks for life

Elsket eller hadet, intet midt i mellem

Til dd 10 okt 2007 med hjemmesiden www.123hjemmeside.dk/ qanticopainthorse

0
0
Svar på denne tråd
 
 Stute..
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 18:57

Yes I know, det var bare så 'andre' ikke tog det personligt

Man sku jo nødigt støde.. Hihi

0
0
Svar på denne tråd
 
 FlavaBC
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 19:00

Nej det kan vi virkelig ikk ha


Paints er bedst i Quarter forklædning

Breeding stocks for life

Elsket eller hadet, intet midt i mellem

Til dd 10 okt 2007 med hjemmesiden www.123hjemmeside.dk/ qanticopainthorse

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg har
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 20:32

En fjordhest, 3 katte og en hund...Aldrig ville jeg undvære mine dyr for noget i verden



Hilsen: Heidi med fjordmulen Amanda


EN RIGTIG HEST ER EN FJORDHEST



0
0
Svar på denne tråd
 
 ja det koster
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 21:10

hej hner... ja det koster og ha husdyr, syntes det er syndt for katte. mange ender steder hvor de er uønsket, der er så meget arbejde med dem.

jeg selv vil vælge han kat. og mine bliver kasteret og vacineret og ørerenset, ik øremærket da de er inde katte min 2 røde basser...

jeg har mit hjerte til katte den ald huskat. fik en killing sidste år fra en stald i jyderup. og gud han er skøn. hvis nogle så ham ville i tro han ik var en kat. men et stort hengetre, jeg solgte ham aldrig for penge...

men min lille fyr på 6 md han er godt nok streng, meget kælen og skal kasteres og det hele igennem nu. det er 1200 gav jeg for svendsen hi.

har nogle venner som ik er meget for katte og tar aldrig skoene af når de går ind, st'øvsuger 2.3 gange om dagen. har lukket dør til køkkenet.-og skifter kattebakker hver morgen .,

nu bor jeg i et af min fars huse og han vil ik ha jeg for flere, så det bliver ik her. men når jeg flytter på et tidspunkt skal jeg ha flere røde hankatte. ligge og varme i sengen.

de strinter og laver gerne hvis bakken er for beskidt.

bare lige min viden om huskatten.

syntes i ik os det er syndt og se hvor mange killinger der bare bortgives. og kan desvære ik ha min kat mere.

kig på www.kattehjem.webbyen.dk vil bare gerne ha en mere prof hjemmeside. men kan ik hit ud af det... vh gitte ...katten er mit liv


0
0
Svar på denne tråd
 
 Undrer mig...
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 21:11

Det jeg undrer mig mest over her er at det kan komme som en overraskelse for nogle, at der kan være bøvl med dyr.


Jeg mener, når man køber et dyr, ved man vel om man ikke kan leve med diverse renlighedsproblemer, hår alle vegne samt med dyrets naturlige personlighed?


At katte kommer og går - ja sådan er katte, og kan man ikke lide dem, skal man måske ikke anskaffe dem. Hunde fælder - nogen mere end andre - men hunde fælder.


Det chokerer mig ærligt talt en smule, at folk så alligevel anskaffer dyr som de senere kommer til at hade.


Det er ikke synd for dyret som sådan at skulle aflives, men det er synd at dyret ikke bliver skønnet på mens det lever og siden kasseres.


Vil man have dyr må man jo stille det sådan an at man kan leve med den måde de er på. Kattene skal måske være ude det meste af tiden, ikke have adgang til køkkenet og hunden ikke have adgang til bløde møbler og tæpper indenfor.


Selvom man ikke helt kan sammenligne dyr og børn, så er der dog en del lighedspunkter: Man vælger at tage vare på noget levende.


Af en eller anden grund var der blevet ramaskrig hvis nogen skrev: "Jeg er bare så træt af at have børn - de tisser og skider hele tiden, og den ældste er begyndt at tisse i sengen. De vil bare have mad og skønner slet ikke på alt det jeg gør for dem. Jeg gider det bare ikke mere - Jeg tror jeg bliver skilt og lader manden få dem - og så skal jeg ikke have flere en anden gang..."


Den er grov, men i mine ører virker det lidt på samme måde når man siger sådan om sine kæledyr.




"It's not why you're weak, but what will make you strong"
U2

Søger rytter til vores ponyer

Gamle lakerede træmøbler købes
0
0
Svar på denne tråd
 
 123456
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 21:17

Elsker min hest. Virkelig! Men hun har haft dyrlæge 9 gange i år!! Og sidste år brugte vi over 100.000 på dyrlægeregninger. Og jeg passer og plejer hende perfekt (samtidig med at hun får lov til at være hest).


Så må indrømme, at hvis jeg ikke havde andre problemer med mine dyr end @!#$ alle steder i huset og hundehår, ja, så ville jeg være et lykkeligere menneske...


Men man skal da have lov til at brokke sig, og forstår godt din irritation.




Mvh.


Kristina og Mademoiselle

Du kan også hjælpe: www.wspa.dk

0
0
Svar på denne tråd
 
 hej tina
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 21:20

hey tina...

vil gerne give dig rat i dit indlæg , der er meget og passe når man har dyr, jeg har valgt katten og elsker dem så.

vil nu rigtig gerne ha hest, em mener ik jeg kan leve op til dens forventninger og så hellere købe en time i ny og næ. meget det samme. sidder og læser hvor meget det kraver og ha hest. har haft en pony og jeg måtte ha en passer på hende med min sygdom øv. men elsker heste så vildt os vh gitte

0
0
Svar på denne tråd
 
 når man
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 21:31

anskaffer sig et dyr så har man fandme et ansvar! Og det er ligegyldigt hvad det er for et dyr! Hvad f... er det for noget at skrive at man afliver dyr pga dårlig opdragelse, alderdom, og et "jeg håber snart den dør"?! I mine øjne er der en del af jer de ikke er egnet til at have dyr!

I har selv skaffet dyrene så tag jer af dem, på godt og ondt! Ellers er der sikkert andre der gerne vil. Måske er det pga af mennesker som jer at katteinternaterne er overfyldte og der aflives sunde og raske dyr som aldrig før..

Jeg får kvalme af jeres brok ! SKAM JER!


Fjordhest er bedst!
0
0
Svar på denne tråd
 
 Smede og irriterende katte
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 21:32

Annemette hvem har du som smed?? Der burde være en klageside om smede, man hører ikke om andet end ynk og det har jo sin rigtighed, mange smede er enten frække eller svigter. Jeg tror, at de tager for meget ind og stresser rundt i sidste ende.Og med hensyn til Tina U og dumme katte, deres adfærd er temmelig dominerende. Men den arme hund, skriver du ikke noget om. Har den lavet ballade, eller er du bare træt i al almindelighed, for det er noget hårdt at sige, at hunden er jo en gammel dage, så den holder ikke så længe. Du skulle ikke have hund! Den kan da ikke føle sig elsket.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Lidt sjovt
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 21:38

Det er lidt sjovt at efterhånden som indlæggene er strømmet ind så er det nået dertil hvor dyrene bare ikke har det godt, er hadet, lider under at de er til besvær og lign udtalelser.


Lidt ligesom fjeren og hønen ;-)


Helt ærligt!! Det er katte! De får mad og drikke. Ofte får de en gang rejer, lidt kylling eller en smule leverpostej bare som forkælelse. De får lov til at rende ude og være kat, fange fugle, kradse kløer og sove i en solstribe på terrassen. Der er vist ingen der kan komme og sige at mine katte lider fordi de ikke ligger lunt under min dyne mens jeg fodrer dem med deres livret og aer dem bag øret...


Jeg har på intet tidspunkt i tråden skrevet at hunden bliver aflivet fordi hun fælder.


Ja, hun fælder! Det har hun gjort de sidste 7 år, vi har haft hende. Nu er sagen den at hun er over ti år gammel, har knude i brystet og har ikke så meget energi længere. Hvorfor ikke stoppe mens legen er god?

Jeg har ikke besluttet mig mht hende endnu. Sidst jeg troede at nu var det ved at være slut pga sygdom, gik det mig meget på og det var ikke nogle ret sjove dage. Så at skulle tage beslutningen nu, vil nok ikke være meget nemmere...


Men den kat der pisser op af komfuret. Ja, hende bliver jeg helt sikkert nødt til at skille mig af med!


Jeres udtalelser generer mig som sådan ikke. Jeg kan sagtens leve med mig selv, til trods for at jeg ikke længere kan acceptere at min "logerende" terroriserer mig hjem



Nu med Høffedyret i en ny og forbedret udgave!

----------




0
0
Svar på denne tråd
 
 jeg kan udmærket følge dig..
Forfatter: 
Dato:  26-09-2007 22:07

her bliver dyrene også passet og plejet i begge ender.

er de først kommet ind, ja så bliver de indtil de ikke kan mere.


Men alligevel er jeg dog 100 % ærlig, når jeg skriver at jeg ikke mere har lyst til igen at bruge så meget tid og energi på at være hunde ejer. også selv om det da er hyggeligt med sådan en vovse.






MOBBEN IMC.
mobber NEJ. men er bare så bund ærlig i mine meninger.
0
0
Svar på denne tråd
 
 De kære kæledyr.
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 11:58

Synes altså også denne debat efterhånden har taget en drejning til at dyrene ikke har det godt og er uønskede osv. osv.


Anskaffer man sig et dyr har man også et ansvar, men jeg vælger nu at tro, at de fleste mennesker er glade for deres dyr og sørger for dem og giver dem en god tilværelse. Nogle mennesker tager dyrene med helt ind under dynen og det er fint, bare det ikke er min dyne .


Vores hunkat har lige fået et stort stykke laks fra den fisk jeg havde i ovnen i går til aftensmaden. Kom efterfølgende ud til vaskemaskinen for at hænge tøj op og lugtede og så straks, at hun havde kvitteret med at tisse på risten til afløbet , inden hun gik ud igen, af den på grund af udluftning åbentstående bryggersdør - så igang med rodalon og klorin igen, igen. Ja, jeg tænkte altså lidt "utaknemmelige kat", men det er jo selvfølgelig ikke sådan det er - hun føler sig bare hjemme tror jeg, og har bare dømt toilet på risten til vaskemaskinens afløb - hun så i hvert tilfælde temmelig tilfreds ud, da hun gik og satte sig på trappestenen og slikkede pels og poter inden hun fortsatte ud i haven.


At min lille "Findus" bliver ved med at tisse og lave kager på min rist kan godt gøre mig irriteret, men det er faktisk ikke katten jeg er irriteret på, det er det ekstra arbejde jeg får ud af det, ud over at det er noget griseri. Jeg har så meget at se til i forvejen, at jeg er havnet i en depresion, fordi hele mit liv er pligter, pligter. Jeg har fået familie, børn og villa og vovse i løbet af nogle få år,og føler jeg drukner i pligter, og pludselig befinder jeg mig i en situation, hvor jeg har en depresion, og er ulykkelig og er igang med at få coaching til at få rettet op på mit liv, så jeg igen kan blive et helt menneske og det hele ikke ender i en omgang skilsmisse. Det der blandt andet er min opgave er, at jeg skal sørge for tid til mig selv og gøre noget jeg virkelig brænder for, men det er dælen dusme sværere sagt end gjort synes jeg med en mand, der altid arbejder, to små børn og villa og vovse og hvad der dertil hører.


Jeg kom til at tænke på om dem der er forarget i denne tråd over dyrernes forhold rundt omkring, selv har små børn, en udearbejdende mand og er ved at gå til af stress som mig? Jeg kunne enormt godt tænke mig et anderledes bedre liv, et liv hvor jeg har tid og overskud til bare at sidde og nusse med katten f.eks. eller om min mand, så vi kan bevare et godt ægteskab..


Tankefuld hilsen fra en der ikke føler sig som en dårlig kattemor.


AnjaR




0
0
Svar på denne tråd
 
 Hehe...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 12:20

Stute - du kom da herre meget og kiggede igen ;D


Nårh, anyway... jeg skal være glad for min ekstremt velopdragne kat, kan jeg se ;D Faktisk har jeg tålmodigt måttet lære ham at sove i sengen, efter jeg flyttede hjemmefra - for det var han vant til var "forbudt" ;) Han ku ALDRIG drømme om at hoppe op på borde/reoler/køkkenborde :-@ Og han bruger sin kasse, men venter helst til han kommer ud (TAK kat). Ja og så kommer han når man fløjter, tigger ikke ved bordet, og forstår faktisk udemærket et nej :P





Tine & Tulle
Det klinger! :D



I think I need sunrise - I'm tired of the sunset...

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja lad...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 12:34

den kære hund få fred, hvis den er meget syg, så kan den da ikke generer dig mere

Og find et andet og kærligt hjem til kattene, du gør dem, og dig selv en tjeneste


Hilsen Lene

0
0
Svar på denne tråd
 
 Tjah...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 12:44

Sikke delte meninger..


Nu har vi jo både mange hunde og katte i huset, hvilket jeg altid har haft.. Katteproblemet med renligheden, synes jeg nu ikke rigtig, jeg har haft.. Havde en der ikke var renlig, men som der er nævnt længere oppe, så var der en grund.. Hendes nyrer var ved at stå af.. Hun måtte så desværre aflives..

Jeg har dog en imellem nu, der mener, at min kæmpestore potteplante, er verdens bedste kattetoilet.. Men det problem, har jeg tænkt mig at løse, enten med noget net over eller noget i jorden, som planten kan tåle, men katten synes lugter grimt.. Han gør det nu ikke så tit, da han næsten altid render ude..


Til gengæld er vi rendt ind i et hundeproblem, som jeg ikke helt har fundet løsningen på endnu. Den ene hund hader vand og kulde, og vil derfor ikke ret gerne ud i regnvejr(eller sne) Ud kommer han, men han besørger desværre ofte inde alligevel, når det regner.. Hvis ikke vi finder en løsning, inden vinter, hvor problemet altid opstår, så ender han nok med aflivning. Men vi vil jo ikke ret gerne af med ham, da han ellers, er en skøn hund..


Men jeg elsker mine dyr og hver deres små særheder.. Omvendt kan jeg godt se, at kan man ikke løse problemerne, så når man til et punkt, hvor man ofte opgiver..




Argumenterer du for begrænsninger, bliver det DINE begrænsninger!!

Lækker Dunfarvet kat.2 hingst stilles til rådighed .

Afkom kan ses for 2006 og 2007...




Cremellohoppeplag sælges, tjek min præs...


0
0
Svar på denne tråd
 
 træls...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 12:53

Det må godtnok være en træls følelse at nå dertil at man er træt af dyrerne... Kender da godt det at man kan være træt af hundehår alle steder osv... men resten kan jeg ikke rigtig følge!

Mine katte er heldigvis 100% renlige og har altid været der, og det er nu begrænset hvor meget de sviner. Hver eneste aften når jeg kommer ind fra hestene og har spise kommer den en af dem og putter hos mig i sofaen, og hold da op hvor jeg elsker at nusse med de katte! Alle 3 er så dejlige at jeg aldrig kunne finde på at tænke at jegvar træt af dem! I morges kom den ene ind pladder våd, men alligevel ville han op og have en krammer og et morgen kys, så selvfølgelig kom han da det!

Hundene kan jeg være lidt trætte af når de sviner og bider ting i stykker, for det gør de altså! Men alligevel ville jeg for intet i verden undvære det de giver mig igen!!! Af og til tænker jeg at vi ikke skal have hund igen efter de to vi har nu, men så alligevel ville der være for tomt uden... Der er da intet bedre end den glæde hundene viser når man blot har været væk fra dem 10 minutter! Alt den hygge man kan få ved at nusse og alt den kærlighed de giver, nej dælme nej om jeg da kunne undvære det!


Tilbage til dig, så ja giv hunden fred når den ikke kan mere og kig dig om efter et hjem hvor kattene kan få det godt... Det gør jo ikke dig til et dårligt menneske, tvært i mod giver du kattene en chance for at få et hjem hvor de er mere værdsat!


STALD BRATTENSBORG

-Mellem Odder og Skanderborg

0
0
Svar på denne tråd
 
 TinaUhøffe
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 13:41

Jeg synes også at indlægge her har gjort dig til en værre dyrehader, og det er faktisk langt fra det indtryk jeg har af dig ellers. Jeg kan godt forstå at man får nok, af urenlige katte, og af en hund der fælder. Også selvom man har sat sig ind i alle de ting inden man anskaffer sig de kære dyr. At nogle så mener man skal ofre alle sine penge og mere til for at kurer det ene eller det anden de nu fejler. Ja der kan jeg så overhovedet ikke følge med. Jeg vil ikke sige at en dødt dyr er et glad dyr. For jeg har aldrig været i deres sted. Men et dødt dyr, ja de har nu en gang fred. Om så de har været elsket eller hadet. Og nej jeg tror ikke du hader dyr, og jeg tvivler ikke på at de har det som blommet i et æg hos dig. Men derfor kan man jo godt synes de er lidt små trælse, ind i mellem. Og fred være med det. Så længe de opfylder deres alm. behov, ja så kan jeg altså ikke få ondt i den legmesdel der er højest når jeg plukker jordbær. Men jeg mener stadig at en aflivning ikke er synd, for dyret. Det er mere mennesket det gør ondt på. For selvom du er træt af dem, ja så holder du jo sikker af dem, bare lidt.

Men held og lykke med hele. Ogigen, smil og tag det sure med det søde, så bliver livet meget nemmere.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Det der med...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 14:32

..bare at aflive dyr, synes jeg er HELT hen i vejret!

Det er rigtigt, at et dyr ikke fatter hvorfor den får en sprøjte, og hvad der sker efterfølgende - Og helt sikkert er ligeglad, når dyret ligger og er død.

Men at aflive et dyr, fordi det lige pludselig irriterer en, at det fælder, lugter, kommer ind med beskidte poter etc. etc., er efter min mening ikke okay...overhovedet!

Det er da ikke en ting man køber, og så smider væk når den ikke er sjov længere!

Der følger et kæmpe ansvar ved det, at have et dyr i sin varetagt. Vi vælger dem. De har intet at skulle have sagt.


..Det er lige det der med at se 8 år frem i tiden, når man står med en sød lille hundehvalp/kattekilling.


Ellers er det mindste vi kan gøre, da at finde et nyt kærligt hjem til dyret (er klar over, at der kan være situationer, hvor dette ikke er den optimale løsning - Men så har man da TÆNKT tanken først..)



"No man is worth your tears, and the one who is, won´t make you cry"


Aloysius - Elsket og savnet. Hver eneste dag.

0
0
Svar på denne tråd
 
 !!!
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 14:41

Ja da jeg havde marsvin, gad jeg heller ikke mere, de var vildt dejlige, men de var kun kæledyr, og de pissede altid på en(åhh) men nu hvor alle er væk, så savner jeg dem virkelig inderligt, jeg vil ønske jeg kunne få dem igen, men min far kan ikke tåle dem, så får ikke marsvin igen før jeg flytter hjemmefra..

Men flyt kattebakken og se om det hjælper, og ellers tag på ferie, og få nogle andre til og blive vandvittige. så kommer du tilbage med go energi igen.. hihi


Fjordheste er også dressurheste..

0
0
Svar på denne tråd
 
 Tina U ...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:03

Som skerevet længere oppe, er jeg enormt heldig med mine katte, der aldrig laver uheld ...


Og ærlig talt, hvis jeg havde en kat, der trods god pleje, kattebakker osv. blev ved med at tisse op ad komfuret, var jeg også gået totalt i spåner.


Jeg vil gerne have dyr, meget gerne ... jeg vil også gerne sørge godt for dem, jeg er også realistisk, at de grisser med deres sorte fødder og at de fælder, men jeg kunne heller ikke holde ud at have et hjem der stank af kattepis ...


Hvis du mener, at du har gjort, hvad du kunne for at ændre adfærden, uden virkning ... så tror jeg også jeg ville vælge at aflive dyret.





There´s a crack in everything, that´s where the light gets in´

(Leonard Cohan)

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg mener også..
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:08

..at hvis et dyr har en mærkelig opførsel, der trods div. forsøg, ikke bliver bedre, er aflivning en løsning.

- Men lur mig, om der så ikke er en fejl på øverste etage på dyret!





"No man is worth your tears, and the one who is, won´t make you cry"


Aloysius - Elsket og savnet. Hver eneste dag.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Tina U
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:19

Man kan sagtens være en god dyreejer og passe godt på og elske sine dyr - og samtidig havde det som dig.


for et ærligt og modigt indlæg


(rygklappertrøstesmiley) fordi jeg syntes at du bliver misforstået for meget her




Conni


Keltic Maccoy - Valentins Emma - Maggie May - Holms Prinsess Of Picasso - Madicken

Intet er umuligt for den, der ikke behøver at gøre det selv

0
0
Svar på denne tråd
 
 Conni...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:27

Tusind tak :-)


Jeg tager det nu ikke så tungt. Jeg har min ryg fri og har ikke dårlig samvittighed over mine dyrs liv. Jeg ved jo de har det godt.


Og så ved jeg også hvor hellige HN-brugere kan være. Jeg vidste jo godt at der ville komme en lign reaktion




Nu med Høffedyret i en ny og forbedret udgave!

----------




0
0
Svar på denne tråd
 
 Hvis du er træt
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:29

Af dine dyr, syntes jeg du skal sælge/give dem til nogen der godt gider dem...


Dyr er der ikke for at gøre livet mere træls for en, og hvis man syntes dyrene er en byrde syntes jeg ikke man skal beholde dem..


(Og jeg vil pointere at jeg ingen steder skriver dyrene ikke har det godt, for jeg har ikke set dine dyr og kan derfor ikke kommentere det)


------------------------------------ -----------------------------

Læs om mine dyr på http://www.RatsterZoo.dk

------------------------------------ ----

HUSK ikke alle overfylder deres indlæg med smilier

0
0
Svar på denne tråd
 
 overskrift
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:37

Ja hellige kan vist alle Hn-brugere være,både du og jeg og alle de andre.Bare surt når det er en selv der mærker det


Dorte.


Det god stil - at køre æsel med et smil
Har du set Donkey,Frans, Frits , Nellie og Augustas hjemmeside ?
0
0
Svar på denne tråd
 
 Ja vi er jo...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:42

... heldigvis nogen der kender TinaU her og ved at hun hverken mishandlerne dyrene eller andre grumme ting.

Men må sige du er modig at lave sådan et indlæg når du ved hvordan folk er:)

Håber du finder en brugbar løsning. Kan godt sætte mig ind i hvordan det kan gå op i hat og briller når det hele driller:( Og det er kun dig selv der kan finde den løsning der er rigtig for dig...


Tina





Nu med egen hjemmeside:)

www.tb-foto.dk



0
0
Svar på denne tråd
 
 Dorte6
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 15:53

Som du måske kan læse lidt ovenover generer det mig ikke det mindste at høre folks meninger. Så nej det er ikke surt.


Jeg ved stadigvæk bedst selv hvordan mine dyr har det...






Nu med Høffedyret i en ny og forbedret udgave!

----------




0
0
Svar på denne tråd
 
 Hellige HN...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 16:00

brugere er man hellig fordi man elsker sine dyr, og vil dem det godt? Jeg kan bestemt også være træt af hundehår, som fra tid til anden, falder af mine to rotter. Og ja træt af at tørre poter når det siler ned, men når jeg tænker på alle de glæder jeg har med dem, ja så er det vand ved siden af. De er altid glade når man kommer hjem, de brokker sig ikke, og det samme med katten, jeg pifter når jeg vil ha`ham indendøre for natten, og så snakker han hele vejen ind, lille pudsige kræ

Nej...jeg ville ikke undværer dem, selvom jeg har rigeligt andet at tage mig til, så ville huset godt nok føles tomt uden dem.


Hilsen Lene

0
0
Svar på denne tråd
 
 dyrene
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 16:12

TinaU (Høffe)...jeg forstår det kan knibe med overskudet en gang i mellem...det sker vel også for dem der har 6 børn og en doven mand...det gør dem ikke nødvendigvis til dårlige koner.


Jeg selv nyder hver dag med mine dyr...tre hunde,og en hest...hesten "bor" jo så ikke hjemme og sviner på gulvet...men det gør mine hunde...og støvsugeren bliver brugt hver eneste dag...og der bliver vasket gulv flere gange i ugen...


Så skal de til dyrlægen,så skal de til frisøren...så skal de til hundesvømning...så skal de det ene og så skal de det andet...det er lige før mine hunde har en mere travl hverdag end jeg selv har...


Og jeg nyder det...




BIRGER BORTLØBET. Min grå og hvidstribede Birger er forsvundet fra Koglevej. Den har halsbånd på med telefonnummer, og læser Statskundskab på 4. år. Dusør gives

ped@pedogmo.dk







0
0
Svar på denne tråd
 
 Lene...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 16:15

Nu er det jo sådan, hvis du nu læste mine indlæg at der ikke ER nogle glæder ved at have ihvertfald to af de tre katte.


De kommer og går som det passer dem. Det er bestemt ikke kælekatte der gerne ligger på skød og nusser eller vil lege med hvis man svinger en fjer. Det er logerende der kommer og får mad og et varm tæppe og smutter lige så snart de ikke gider være inde længere.


Så hvorfor skulle jeg lægge hjem til det når de kvitterer ved at tisse i et hjørne, strinte op af komfuret og kradse tapetet i stykker?




Nu med Høffedyret i en ny og forbedret udgave!

----------




0
0
Svar på denne tråd
 
 Kan godt forstå TinaU
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 16:56

Jeg har læst dette indlæg og kan også sige at TinaU passer godt på sine dyr.


Men ens liv ændrer sig også og jeg kan godt forstå at du vil af med kattene, jeg var også blevet træt af dem.


Med Zita din hund, ja, så lad hende blive indtil du selv eller hunde syntes det er nok, det er en MEGET svær beslutning at aflive en hund, hvis den ikke RIGTIG er syg, håber ikke at jeg bliver misforstået.


Jeg er sgu også træt af at have hund, også pga. fældningen og overvejer da også om jeg ikke skal have hund igen, selvom det er hyggeligt ;)


Men du træffer bedst den bedste løsning, og pøj pøj med det hele og det bliver da fedt med den nye stue !!!




SusanneJ

smilet er det lys i sjælens vindue, der fortæller om hjertet er hjemme

Mor til den skønneste lærke 18.5.2005

0
0
Svar på denne tråd
 
 Alle de dyr
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 19:50

jep jeg kender det også. jeg er så den "heldige" ejer af en masse dyr (sammen med min far):

1 hund. den fælder kun en lille smule. ellers er den en fornøjelse at have.


1 kat. ikke det store besvær. Den slåsser dog hele tiden, og min far bruger en formue i dyrlægeregninger.


2 sibiriske dværghamstre (i hver deres bur lidt endnu) jeg Vågner somme tider om natten og de begge to drøner rundt i ders hjul og styrter rundt i høet så man næsten har lyst til at stille dem udenfor døren, men man orker ikke at rejse sig fra den varme dyne.


3 super dejlige ponyer (fjordhest, shetterhingst og hoppe)

de er mine små øjesten, men skide uretfærdigt når folingen ikke går som den skal, og når hingsten ikke vil stå stille når den får smed, og fjordhesten som ikke er til at rive væk fra fodertruet.


5 gimmer (hunfår) som alle er ved at vælte en når man kommer ned til dem fordi de håber der ryger en gulerod ud af lommen. og så når de har lam er det ikke til at høre hvad man selv tænker pga alt den larm når man fodrer.


1. vædder (hanfår) Som stanger når man ikke gider klø den bag øret eller under hagen hehe jep. det er skam sandt


10 fugle som smider rundt med tomme frøskaller og er skide hamrende irreterende når deres æg ikke lige bliver til noget.


3 akvarier, hvor fiskene af en eller anden grund vælger at stå under planterne og gemme sig i stedet for at komme frem når man nu har brugt så mange 100 kroner på dem.


ja jeg har skam mange problemer, men elsker alle vores dyr som de er. tror det ville være et tomt liv hvis ikke katten slås, hunden fældede, hamstrene larmede om natten, hestene altid gjorde som man ønskede, fårene aldrig bræede eller stangede, fiskene altid var fremme, fugleæggene altid blev til noget. Så ja jeg fortryder skam intet



Pyrus --> Fjordhesten med et hjerte af guld
Black Bacardi<3 Det perfekte føl
Blackie og Prins --> Strandholmens maskotter

Mit dejlige føl<3 Nåede aldrig at se dig i live

*24-07-07*


0
0
Svar på denne tråd
 
 Tine M...
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 20:19

en anden gang så lad være at tro på mig når jeg siger at jeg ikk kommer igen- sandsynligheden foreligger at har jeg været der og svaret kan jeg sikkert slet ikk lade være at komme igen. Om end ikk andet så for at se om jeg igen skal ha høvl for mine svar


Paints er bedst i Quarter forklædning

Breeding stocks for life

Elsket eller hadet, intet midt i mellem

Til dd 10 okt 2007 med hjemmesiden www.123hjemmeside.dk/ qanticopainthorse

0
0
Svar på denne tråd
 
 www
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 23:05

man kan da tyde to ting ud af denne tråd

1. på hn skal man helst udførligt, ved indrykning af en kontroverciel tråd, godtgøre i stil med en amerikansk brugsanvisning om hvilken ting ens udtalelser dækker over og ikke dækker over.

2. klagesangene eller rygklapper sangene kommer i stimer - som følge af at der helst skal være en der går forrest for at tråden skal tage en ny drejning.

0
0
Svar på denne tråd
 
 Men jeg er nu træt
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 23:21

Af glatte overflader og dyrehår.


I dag fik jeg omsider rengjort fryseren (på trods af min dårlige arm)- og så er der sorte kattehår.



Mvh

xtiny

"There is, incidently, no way of talking about cats
that enables one to come off as a sane person.
"

-Dan Greenberg
0
0
Svar på denne tråd
 
 Tina U!!!
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 23:33

Nu ved jeg ikke om du har en stald, men hvis du har, så lad dog kattene blive staldkatte, og lad vær`med at ta`dem med ind. Hvis du ikke har den mulighed, ja så find et bedre hjem til dem, så de ikke kan irriterer dig mere længere er den vel ikke. Det kan godt være jeg har misforstået dit første indlæg, men for mig lød det som om, du var godt træt, af både hund og katte, og var nærmest lykkelig for, at hunden snart ikke kunne mere. Men som skrevet, det kan godt være jeg har misforstået


Hilsen Lene

0
0
Svar på denne tråd
 
 dyr er søde
Forfatter: 
Dato:  27-09-2007 23:44

...men alt dette i beskriver med at de sviner alle steder, ting der bliver ødelagt, "besøg" div uønsket steder osv...er flere af de ting der afholder mig fra at anskaffe mig dyr pt. og en anden grund er også at jeg ikke orker at have hund eller kat i min lejlighed, og så det med at man er utrolig afhængig af dyret!


I denne uge passer jeg hund og hus for min søster, og jøsses manner hvor det irritere mig at jeg er afhængig hver dag når jeg får fri fra job at skal hjem til hunden og lufte osv og mindst underholde den nogen timer før jeg mener jeg kan tillade mig at lave alt mulig andet og det er heldigvis kun indtil imorgen...ligenu er mit liv bare ikke til den slags da jeg aldrig ved hvad jeg finder på og kan sagtens finde på at "rejse" væk i en weekend eller andre tosset ting og det kan man bare ikke liiige gøre hvis man har dyr for man skal lige finde en til at passe dyret osv...




M.V.H
Tine

***Vær dit eget ikon***

(") (")
('.' )
(")-(")
0
0
Svar på denne tråd
 
 TinaU...
Forfatter: 
Dato:  28-09-2007 01:00

Det er din beslutning og dit ansvar - så op i rygsækken med, hvad andre mener om det - og sådan har du det også, kan jeg læse.


Det lyder også som om du næsten har besluttet dig for, at det er de to ældste katte der "ryger", hunden der måske/måske ikke holder lidt længere end dem og den bette mis, der får lov at blive boende. Jeg tror du gør dig selv og kattene en stor tjeneste og måske du finder glæden ved de to sidste, når de to andre forlader denne verden (med dyrlægens hjælp ;-))


Jeg går sgu også nogen gange og spørger vores kat, som er 14 år - og langt ældre end jeg havde forventet en staldkat ville blive, om ikke snart hun har tænkt sig at rejse over regnbuebroen. På grund af hendes fremskredne alder (og fordi alle udebygningerne er blevet væltet) har hun nu fået adgang til huset og min datter elsker hende over alt på jorden, men det afholder mig da ikke fra at ønske, at huset indenfor en overskuelig fremtid er et husdyr mindre. Og så skal jeg IKKE have kat igen.


Mvh

Line




DV hoppe, 3 år, efter Churchill,kan købes. Forventet stang ca. 162. Er påbegyndt tilridning, som går over al forventning. Skriv for mere info.....


Den som aldrig laver fejl, laver som regel slet ingenti

0
0
Svar på denne tråd
 
 I stil med amerikansk
Forfatter: 
Dato:  28-09-2007 09:07

brugsanvisning og rygklapper- og klagesange - jo, det er jo altid svært at gøre sig forståelig på skrift, især til folk der ikke kender en og ved hvad man står for (smiler).


Jeg fik luft for min frustration, som flere andre i denne tråd - det lettede, og jeg fandt ud af at jeg ikke er alene om at have en kat, der har dømt toilet andre steder end i kattebakken.


Mvh.


AnjaR

0
0
Svar på denne tråd
 
 puha..
Forfatter: 
Dato:  28-09-2007 09:43

ja de kære dyr.


vi har en stor hund på 2 år, vi elsker ham og håber han får et sundt og langt liv, på trods af han fælder, drypper vand over hele køkkengulvet og jokker ind med beskidte poter hvis man ikke lige når at fange ham med håndklædet!


Men jeg er ret sikker på at når han engang ikke er mere, skal jeg ikke have hund igen. Så vil jeg gerne nyde at der ikke er en derhjemme der er afhængig af hvornår jeg kommer hjem, og regner det, kan jeg blive indendøre med god samvittighed.


Maiken

0
0
Svar på denne tråd
 
 Jeg må indrømme
Forfatter: 
Dato:  28-09-2007 15:06

At jeg ikke kan leve uden dyr. De 2 år uden havde jeg fantask flotte potteplanter! ;-D Noget skulle plejeinstinktet gå ud over.


Ja, man kan godt leve uden hundehår i køleskabet- men, jeg synes livet bliver tomt.


Sådan en lille spinde-spinde-jeg-elsker-dig hårtot kan jeg ikke undvære. ;-) Også selvom de har dårlig mave i sofaen.



Mvh

xtiny

"There is, incidently, no way of talking about cats
that enables one to come off as a sane person.
"

-Dan Greenberg
0
0
Svar på denne tråd
 
 Føj siger jeg bare.
Forfatter: 
Dato:  28-09-2007 15:58

Jeg har kun læst de første indlæg og må da lige ligge en kommentar om det er lige til at brække sig over!

Jeg er dybt rystet over at man kan være sådan.

Stakkels dyr!!!



Stald Lindelund tilbyder opstaldning mellem Ribe og Esbjerg (Jernvedlund) Se vores hjemmeside www.stald-lindelund.webbyen.dk

Smuk New Forest pony udlånes til rette rytter se min præsentation for mere info!!

0
0
Svar på denne tråd
 
 TinaU..
Forfatter: 
Dato:  28-09-2007 16:12

Hvis du er så glad for dine dyr, og du derefter brokker dig over dem, så find et andet hjem til dem. Er hunden syg og mærket af det, så lad den få fred. Havde det nu været en hest du havde omtalt så skulle du bare se..


Fjordhest er bedst!
0
0
Svar på denne tråd
 
 Synes nu
Forfatter: 
Dato:  28-09-2007 17:12

ikke folk er stride ved Tina.. ?? Og jeg har nu heller ikke på fornemmelsen af, at hun er en ond og uansvarlig overfor sine dyr.


At aflive et dyr fordi det fælder, det er bare ikke noget som er ok i min verden! De to katte som teorriserer huset, ville jeg nok give sprøjten, eller lade dem blive staldkatte.. det er nok de færreste som gider have 2 asociale katte boende, som dertil ødelægger huset - jeg gad ikke.



- HeidiZ
***
The trust between horse and rider creates a unique partnership
0
0
Svar på denne tråd
 
 dorte6
Forfatter: 
Dato:  30-09-2007 19:10

Hvis den var til mig, så spiller jeg skam ikke hellig, jeg har selv solgt mine dværghamstere fordi jeg var træt af dem..


Tina-tossen - Jeg siger heller ikke hun gør grusomme ting ved dem eller mishandler dem :S


bjarne1525 - Øh jeg hverken holder med nogen, eller er imod nogen..


xtiny - Hvordan hulen bærer man sig ad med at få hundehår i køleskabet? Det er da godt nok ulækkert.. Selv da jeg havde hund var mit kæleskab hår frit, lige som det er nu, selvom jeg har en kat der giver ens trøje pels når man bærer ham..


------------------------------------ -----------------------------

Læs om mine dyr på http://www.RatsterZoo.dk

------------------------------------ ----

HUSK ikke alle overfylder deres indlæg med smilier

0
0
Svar på denne tråd
 
 Ratster- der er også en gåde
Forfatter: 
Dato:  01-10-2007 08:05

Men det handlede vist bare om at have en langhåret hund i fældning. :-D

Det er mange år siden, og vi var ikke klar over, at man kan børste sig ud af problemet. Man skal blot hske at børste hunden dagligt i fældeperioden- og udendørs. ;-)



Mvh

xtiny

"There is, incidently, no way of talking about cats
that enables one to come off as a sane person.
"

-Dan Greenberg
0
0
Svar på denne tråd
 
 til xtiny
Forfatter: 
Dato:  01-10-2007 08:13

okay, blev helt nervøs, så et helt vidt køleskab for mig SYLDT med sorte hår


------------------------------------ -----------------------------

Læs om mine dyr på http://www.RatsterZoo.dk

------------------------------------ ----

HUSK ikke alle overfylder deres indlæg med smilier

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider