Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 HUNDEHVALP!!!
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 08:45

Hej Alle HN'er.

Jeg har brug for jeres hjælp. Vi har købt en lille Westi-hvalp og skal op og hente ham på næste torsdag Det skal lige siges at han er 9 uger gammel.

Men nu er det sådan at jeg ikke har haft hund før. Mine forældre har dog begge som børn, men det er længe siden!! Vi har brugt meget tid på research omkring valg af race osv.. Men jeg har bar et par spørgsmål jeg håber nogle af jer kan svare på!


Hvornår kan jeg begynde til hunde/hvalpetræning med ham?

Hvornår må han begynde at få "godbidder"?

Hvad giver man af foder til en lille hvalp af racen westi, eller generalt små racer?

Hvor længe er han en hvalp?


I må også meget gerne skrive andet/tilføje hvis der er noget I mener jeg skal vide også med racen!


Mie-A

- og Victor...

0
0
Svar på denne tråd
 
 Overskrift
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 08:59

Langt de fleste anbefaler at man først starter til hvalpetræning når den er færdigvaccineret ( 14 uger cirka). Så er den bedst rustet, og mange klubber vil slet ikke have dem før.

Godbidder kan den få med det samme, selvfølgelig i Westi størrelse.

Af foder skal den i det første år have hvalpe/junior foder - spørg efter noget specielt til små racer i foderhandlen, for der er nemlig forskel.

Hunden er færdig med at vokse ca omkring 1 år gammel, men først "voksen" psykisk omkring to års alderen.


Lån nogle bøger om hunde, dem vil I få glæde af og held og lykke med den lille hvalp.




HeidiS




0
0
Svar på denne tråd
 
 Tillykke
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 09:16

med jeres nye hvalp.


Hundetræningen kan starte med det samme. Nogle træningspladser kræver at hunden er færdigvaccineret, men de fleste kræver vist bare at vaccinationsprogram er påbegyndt dvs. hunden skal have sin første vaccine og hvis den ikke allerede har fået den kan den få den med det samme.


Kontakt evt. Dansk Terrier Klub under DKK (hvis hunden har DKK-stamtavle) og hør hvor og hvornår de har træning eller kontakt anden træningsplads.


Godbidder må den få med det samme, men begræns det til når det har mening. Dvs. i træningsøjemed. Normalt bruger jeg meget sjældent godbidder ,men jeg har også en anden type hund, hvor ros og tæt samvær med ejeren er den største belønning i hundens øje. Jeg kan forestille mig at en terrier reagerer ret godt på godbidder , gerne kombineret med legetøj til at bide i/trække i.


Hvilket foder han skal have må bero på flere ting. Hvad har opdrætteren fodret med? I bør altid fodre med det i hvert fald i en overgangsperiode så det at skifte hjem ikke er en omvæltning på alle områder. Derefter kan I så skifte over til andet foder og jeg kan anbefale at I vælger et foder af god kvalitet og beregnet til hvalpe og også helst hvalpe af små racer. Både Hills og Royal Canin har et godt hvalpefoder til små hunde.


Hvor længe en hvalp er hvalp er svært at sige, men I kan være ret sikre på at den er hvalp indtil den går i puberteten. Der vil være perioder hvor den er nem, hører efter, er tillidsfuld og der vil komme perioder hvor den virker som om den har glemt alt det, I har lært den, hvor den virker usikker eller dominerende overfor jer og andre hunde så de første 1½-2 år er en tid med masser af omvæltning og udvikling for hvalpen og først efter omkring 1½-2 år kan I regne med at hunden er voksen.


Held og lykke med hvalpen



Hund søger nyt hjem.

Se præsentation for mere info. Pris: et godt hjem med hundeforståelse.

Ingen er både ærlig og fjendeløs

0
0
Svar på denne tråd
 
 hvalpeejer
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 10:57

Hvornår kan jeg begynde til hunde/hvalpetræning med ham?

Så hurtigt som muligt. Det er som louise E skriver forskelligt fra sted til sted, men det er virkelig vigtigt med socialisering. Du ønsker ikke at blive en af de ejere, der er nødt til at krydse vejen, når man møder en anden hund.


Hvornår må han begynde at få "godbidder"?

Brug det normale foder som godbidder i hjemmet - og til træning kan du blande det normale foder op med noget, der lugter stærkt.


Hvad giver man af foder til en lille hvalp af racen westi, eller generalt små racer?

Start med det samme som opdrætteren


Hvor længe er han en hvalp?

Indtil han løfter ben hver gang


Et par gode råd: Sæt dig ind i hvad racen har behov for, så du dækker hans behov. Husk, det er bedre at forebygge end at reparere (så gem sko og ledninger væk)


og så tillykke med ham





Positive riding, Henrik Johansen

Smykker i godt håndværk, Louise Degn

AT Horsecare, Annette Kolstrup

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hahaha
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 13:13
Anne Marie Brink: den der med at være voksen når man løfter ben hver gang må du vist revidere lidt. Ellers har jeg da haft en hanhund der fik en ret kort barndom, for han løftede ben fra han var 4 måneder gammel Løfte ben har intet at gøre med om den er voksen.


Hund søger nyt hjem.

Se præsentation for mere info. Pris: et godt hjem med hundeforståelse.

Ingen er både ærlig og fjendeløs

0
0
Svar på denne tråd
 
 Kønsmoden
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 20:45

er da ensbetydende med overgang fra hvalp til unghund, ikk? Og jeg kan slå din... Oscar løftede ben for første gang, da han var 11 uger. Men det er først fra 16 uger, at han gjorde det regelmæssigt. Så er man da gået fra hvalp til unghund...?? eller



Positive riding, Henrik Johansen

Smykker i godt håndværk, Louise Degn

AT Horsecare, Annette Kolstrup

0
0
Svar på denne tråd
 
 Tillykke
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 20:59

Tillykke med hunden! Westien er en dejlig race! Jeg vil også sige at du skal begynde med at gå på et hvalpehold, så træner i en gang i ugen, og lærer en masse ting man skal bruge til til en familiehund + i får en masse vejledning om hvordan i skal træne den osv. Og så kommer den ud og møder en masse hunde, det er jo vigtigt!


Royal Canin laver noget rigtig godt foder til små hvalpe, det forhandles i dyrehandlere og ved dyrlæger. Husk at hvis i skal skifte foder skal det ske på en periode over ca. 5-7 dage.


Lad være med at gå lange ture med ham, hellere 5 min ad gangen. For hvis i gå en masse lange ture med ham nu, skal i bare gå MEGET langt når den bliver voksen.


Her er et link til DKK's hvalpetræning: http://dansk-kennel-klub.dk/807







> Kirsten Laursen

Nu uden Edzer:(






0
0
Svar på denne tråd
 
 er det...
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 21:58

mig der er blind (eller bare dårlig til at lede) på det link der, hvor disse kurser sker? Eller skal man melde sig ind i DKK eller hvordan fungerer det?

Skal ud og kigge på hvalp i morgen *jubii*




Lizamuhtella
Jeg har ik sort humor, men farvet humør ;-D
Den glade ejer af:
Þrymur, Gufa og Litfari
0
0
Svar på denne tråd
 
 Tillykke med den nye hund
Forfatter: 
Dato:  01-09-2007 23:44

Stort tillykke, jeg ved selv hvilken glæde det giver, da jeg har haft min lille hvalp i to uger nu Jeg vil svare på de af dine spørgsmål, som jeg kan svare på.


- Hos DKK skal hunden være 3 måneder for at starte til hvalpetræning, og så skal den være vaccineret.


-Godbidder kan du begynde at give med det samme, men begræns det. Min får kun når vi træner, hvilket vi ikke gør ret længe af gangen. Hun er en lille hund (1400 g.), og skal ikke have ret meget ved siden af foderet. Desuden skal træningen være sjov, så det er også en grund til vi kun træner kort tid af gangen, så hun ikke kører træt i det.


- Start med det foder opdrætteren bruger, og hvis du vil skifte over til noget andet foder, skal det gøres langsomt, så dens mave vænner sig langsomt til det. Min hvalp får hvalpefoder fra Royal Canin, hvilket der i øvrigt er smagsgarenti på.


- Hmm, jeg vil mene at hunden er hvalp til den er omkring et år, og derefter er unghund. I Nogle perioder vil du elske den for at være nem og lydig, og i andre perioder vil du bande den væk Sådan er de kære hvalpe og unghunde.


Held & lykke med den, jeg er sikker på du ikke vil fortryde

0
0
Svar på denne tråd
 
 Hej,,,
Forfatter: 
Dato:  02-09-2007 12:14

Tusind Tak for de mange gode indlæg, det hjælper jo en del på det


Jeg vil lige høre om nogen af Jer skulle sidde inde med nogle gode foreslag til "hvalpeleg"?? Altså hvordan jeg kan lege og aktivere ham mentalt og fysisk uden at det bliver for meget for sådan en bette størrelse...


Mie-A

og Victor...

0
0
Svar på denne tråd
 
 hundevalpe
Forfatter: 
Dato:  02-09-2007 20:02

jeg har en valp 9 uger begudte den at få godbider men ik så mange, den er snart ellve uger snart ogden har lige fåget en i dag.

jeg vil tro et år.








jeg søger msn venner eller vindener

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider