Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Hyggesnak

 Uprofessionel dyrlæge - chokeret!
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 17:19

Vi er på jagt efter en springhest til min kusine, da hendes pony er blevet aflivet pga. kræft. Det er derfor lidt akut, da hun meget gerne vil have hest igen med det samme.

Vi har så for en lille uge siden setet par stykker hos en hestehandler. Valget falder på en bette rød hoppe som er ærligheden selv.

Den har dog en ret så stejl forhov, som desuden svejer lidt. Hesten skal naturligvis igennem dyrlægetjek, den koster 30.000 og så skal den sku være i orden!

Vi kunne ikke selv få lov til at vælge dyrlæge, da han ikke ville have Shougaard inden for hans døre. Vi vælger så at det er OK, med sælgers dyrlæge, men vi vil være til stede!

Fint nok, vi kører der op idag til det her tjek.

For det første snakkede dyrlægen knap til os, kommenterede ingenting, ikke engang sådan almindelig smalltalk.

Han tager den ude på en grussti hvor den bliver trukket lidt frem og tilbage i skridt og trav. han lytter på den, mærker den på benene. Så langt så godt. Men så vil han så igang med bøjeprøven... Vi beder om at få bøjeprøven lavet ude på asfalten for at have helt plant underlag. Han kigger mærkeligt på os men trækker dog ud mod vejen, vi spører så "hvad mener du om det stejle forben" hvor efter han ser overrasket ud og siger; "det stejle forben?... nårh ja, men det er nu nok ikke noget alvorligt"

Vi kigger lidt på hinanden og en af os siger så: "den virker lidt stiv under rytter, jeg ved ikke om det er noget, men vil du ikke se den redet". Det er for meget for dyrlægen. Han siger og mumler en masse om at det er for kompliceret, besværligt og en masse andet hvorefter han sur og fornærmet sætter sig ind i sin bil og kører.


Ja så står man der med hesten i hånden og måber.

Mage til uproffeionel opførsel! Har aldrig været ude for noget lignende...


Efter lidt snakked med sælger blev vi enig om at han kommer med hesten imorgen og vi får den tjekket hjemme af schougaard og hvis den fejler noget kører vi den selv tilbage.


Ville bare lige dele min overraskelse over mandens opførsel...


Helle

0
0
Svar på denne tråd
 
 ja så er det
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 17:25

jo nemt at få krikken dyrlæge chekket, hvis det er sådan en dyrlæge, kan gost forstå du er chokeret.


Held og lykke, håber den går igennem hos en "rigtig" dyrlæge



Medlem af klubben for manipulerende, hjernevaskende, talentløse ponymødre

Frisk bl. fuldfoder fra www.kirstinedal.dk leveret direkte til døren, vil du høre mere kontakt mig via besked el. 30 31 58 01

0
0
Svar på denne tråd
 
 1213456
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 17:36

Var det hos hestehandler Per Thybo?



Mvh Kit



Bedækning tilbydes af super lækker hingst efter "Olympic Ferro" (vundet OL sølv for hold til Holland med højeste point) og med "Castro" som morfar (elite hingst i DV)


0
0
Svar på denne tråd
 
 hmm...
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 17:42
Det lyder jo lidt som om at jeres dyrlæge er for grundig set med hestehandlerens øjne...Måske er der noget omkring ponyen's helbred som han håber bliver overset af jer. Jeg er bare generelt mistænksom overfor hestehandlere og mener at i de fleste tilfælde skal man kun tro på 1/4 af hvad de siger.
0
0
Svar på denne tråd
 
 Det er da
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 19:55

en mærkelig sælger, der skal bestemme, om I må bruge jeres egen dyrlæge!?!


Jeg skulle da godt nok ikke handle hest et sted, hvor jeg ikke måtte bruge min egen dyrlæge, som jeg stoler på.


Godt, I alligevel fik kringlet jer til at bruge egen dyrlæge.


14-årig hoppe på 165 i stang udlånes til rutineret rytter. Se præsentation eller skriv en besked.


Bøger til lærerstudiet sælges. Skriv for titler.


Nu med hundepension...

0
0
Svar på denne tråd
 
 ej altså
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 20:45

.. det lyder næsten som om at dyrlægen godt viste, at der var noget galt med den stejle forhov, når han reagerer på den måde. Han ville da ikke blandes ind i noget.

Spændende at høre hvad jeres egen dyrlæge siger til hesten.

0
0
Svar på denne tråd
 
 hej...
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 20:57

Det vat da en mærkelig opførsel. Har da aldrig hørt en dyrlæge opføre sig sådan.


Det er vist godt, at jeres egen skal se den i mogen. Så må vi håbe den lige igennem.


Rønnebjerggård...Det er os.

0
0
Svar på denne tråd
 
 ikke hestehandleren
Forfatter: 
Dato:  31-07-2006 23:13

Det var nu ikke så meget hestehandleren der var problemet, han var faktisk ikke engang ude sammen med os da hesten blev "tjekket". Han var inde i stalden med smeden...

Nej, hestehandleren var nu ok og rimelig ærlig.


Jeg tror det var specifikt lige Schougaard han ikke ville have i hans stald... han bryder sig åbenbart ikke om ham, hvad ved jeg.


Nej det var ikke Thybo... vil ikke hænge hestehandleren ud her, da han faktisk er reel nok. Fik DESVÆRRE ikke fat i dyrlægens navn. han skyndte sig jo at køre. Han sagde ikke engang farvel til hestehandleren...


Mystisk fyr.

Tror egentlig det mest grundede i at han ikke anede hvad han havde gang i den her dyrlæge...han var nok mest til kreaturer (havde lige tilset en ko på samme gård).

Men det er også en ærlig sag. Men så kan man da stille sig op og sige, ja så må i nok have fat i en heste-specialist, for jeg er ikke så meget inde i lige heste, eller noget. I stedet for at blive fornærmet/sur og så bare køre. MEGET Uproffesionelt


Helle

0
0
Svar på denne tråd
 



Svar på denne tråd (Kræver login)
(Oprettelse og logind på Heste-Nettet foregår via Peercraft)


Fora og Emner | Museum | Vejledning | Adfærdsregler | Opsætning | Kontakt Heste-Nettet


Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider