"Hest I Balance"
´ved Eva Tirstrup
Søndag 12 maj Kl 09:00 - 17:00
Borupvej 34 4700 Næstved
Hest i balance er et ud af tre delelementer i Eva Tirstrups koncept "ridning i balance".
På dette kursus lære du at tolke hestens signaler når den viser dig hvor der sidder en spænding, du lærer også at hjælpe hesten til spænde af, blive løsgjort og du lærer at se hvornår den giver efter.
Hele dagen vil være "hands on", altså skal vi ud og arbejde med forskellige øvelser til hestene, og øve os i at løsgøre hestene og se hvornår de løsner op for spændingerne.
Dette er et kraftfuldt stykke værktøj som giver dig mulighed for selv at kunne supplere eventuel fysioterapi eller kiropraktik til din hest, eller du kan bruge det i det daglige for at vedligeholde den løsgjorte hestekrop.
Metoden er blid og er ikke manipulation af skelettet.
I løbet af dagen vil vi blandt andet gennemgå:
Meriadianbaner
Nakken
Tungen
Korsbenet
Knæ
Haser.
Pris:
Uden hest: 400,-
Med hest: 500,-
For mere info og tilmelding kontakt Tabita:
Hestekurser@gmail.com
TLF: 27 51 46 86
Læs mere om arrangementer, undervisning og kurser i Næstved på facebook gruppen hestekurser næstved ( www.facebook.com/groups/ 328110040618186/ )
og mere om Eva Tirstrup: http://rytteribalance.dk/'
Velmødt til en lærerig kursusdag 