Der er ikke færre end 277 heste af 21 forskellige racer at se og klappe på Landsskuet i Herning. Dertil kommer omkring 50, som deltager i den danske variant af det amerikanske Cattle Penning.
Mange af hestene er involveret i opvisninger i løbet af fredag eftermiddag, hvor der er sammensat et bredt program.
Bl.a. har showudvalget tilrettelagt hestesport i tre kategorier, hvor den lette kategori humoristisk betegnes som ”menneskemotion”, mens den svære kategori kommer under begrebet elitesport. Desuden præsenteres kvadrillekørsel med jydske heste.
Stutteri Stadsevang giver opvisning i Ben Hur-kørsel, derudover er Carlsberg til stede med sit seksspand af tunge heste, ligesom der er mulighed for kaperkørsel.
[Tekst: Erik Poulsen/Landsskuets pressekontor - Foto: Jan Petersen/JP-photo]
Masser af heste
Tilføjet d. 25-06-2004 kl. 18:05 af Jan Petersen i kategorien Nyheder generelt.
Forsidebillede: Ingen titel af Jan Petersen

