Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater

Trailerfirma udvider i Danmark


Fra Bent Neergaard, Böckmann Danmark A/S, har vi modtaget følgende:

Westfalia hestetrailere nu både på Sjælland og i Jylland
Böckmann Danmark A/S, er generalimportør for Westfalia hestetrailere. For at yde bedst mulig service til det stigende behov for kvalitets transport af heste har vi etableret såvel salgs- som servicecentre såvel i Jylland som på Sjælland.

Westfalia er grundlagt i 1844 og producerede i begyndelsen hestevogne. I 1927 blev den første trailer bygget til at hænge bag på en bil. I 1932 opfandt stifteren Franz Knöbel kugleforbindelsen til trailere. Det system bliver i dag brugt over hele verden.

Allerede i 1932 blev det første svingakselsystem udviklet af Westfalia. I 1968 konstruerede Westfalia et system meget lig med den moderne personvogns enkelt hjuls affjedring til brug for trailere. Dette system, med rundfjedersystem og støddæmpere, er monteret på alle Westfalia trailere.

Alle typer kan ses og prøves hos nedennævnte Westfalia Centre.

Jylland:
Berider Mads Larsen, Mesing Østergaard, Præstevejen 11, Mesing, 8660 Skanderborg. Telefon: 8657 2899 Mobil: 2120 2899

Mads Larsen er uddannet Berider og har et indgående kendskab til heste og transport af heste. Han har siden 2000 haft sin egen forretning med opstaldning af heste, undervisning og tilridning på Mesing Østergaard sammen med Malene Black.

Sjælland:
John Hansen, Toftevej 3, 3660 Stenløse. Telefon: 4717 3089, Mobil: 2078 4243

John Hansen er uddannet automekaniker og har ved siden af en stor interesse for heste. Hos John Hansen kan også både serviceres og repareres Böckmann trailere.

Yderligere oplysninger kan fås hos importøren pr. telefon: 8793 3715 eller pr. mail jb@tophorse.dk.

 

Tilføjet d. 17-05-2004 kl. 16:50 af i kategorien Produktnyt.
Forsidebillede: Ingen titel af Henrik (HN)

Billede
Billede



Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider