Kæmpe distriktsstævne i Ikast 15-18 maj
Efter et vellykket landsstævne for ponyer for 14 dage siden, lægger Ikast Rideklub endnu en gang faciliteter til et nyt stort stævne. Denne gang er det distriktsstævne for heste som vil foregå i dagene fra den 15.-18. maj.
Som nævnt kommer stævnet til at strække sig over 4 dage startende torsdag aften med springning fra kl. 17 og så går det ellers løs fra fredag morgen kl. 8 til søndag sidst på eftermiddagen med både dressur og spring.
Der er i dressur over 360 starter fordelt på klasser fra LA0 til MB3 og i springning er der over 580 starter fordelt på klasserne LC til MA, hvor højdepunkterne bliver distriktsmesterskab for hold i springning, samt Rider Sport Cup.
I en lang årrække har de indendørs stævner i Ikast været meget velbesøgt, da rigtig mange ryttere benytter sig af at de gode forhold rideklubben kan byde på, så mon ikke lige så mange vil besøge klubben for at afprøve det store udendørs ridestadion, som har lagt græs til internationale CSIO-stævner. Rideklubbens mange frivillige og trofaste hjælpere står klar til at give både ryttere og publikum et godt stævne.
Ikast Rideklub glæder sig rigtig meget til at få et godt publikumsbesøg, og i skrivende stund er der som sagt over 950 starter ved stævnet, alle interesserede inviteres derfor til en interessante weekend med forhåbentlig masser af spændende og god ridning.
Besøg også Ikast Rideklubs hjemmeside www.ikast-rideklub.dk
[Kilde: Eva Ulsø, Ikast Rideklub]
Tilføjet d. 12-05-2003 kl. 21:41 af C Henrik Biering i kategorien Nyheder generelt.

