Det koster at være Dyreværnsforkæmper
Dyreværnsforkæmper, Anne-Mette Iversen, Bryrup er dømt til at betale 20.000 kroner plus 10 dagbøder a 500 kroner plus sagens omkostninger på 22.000 kroner i en injuriesag anlagt af Fort Østerlund, Silkeborg, ifølge dom afsagt torsdag den 24. april.
Domsudskriften i injuriesagen er endnu i dag ikke afsendt fra Silkeborg Ret, men sagen drejer sig om udtalelser, der er faldet til pressen i forbindelse med frikøbet af en pony ”Lucky” fra Ridelejren Fort Østerlund sidste efterår. Ponyen blev anbragt på Internat Engholm på Sjælland, hvor internatets faste dyrlæge konstaterede: "at ponyen var tydeligt underernæret, havde en kraftig øjenbetændelse i begge øjne, sur stråle i begge baghove, særdeles uplejede hove, 2 store skrammer på højre bagpart samt et utal af mindre skrammer på den resterende del af kroppen , en kræftknude ved endetarmen, og så var den fyldt med lus. En gødningsprøve afslørede orm/parasitter, og der blev derfor behandlet med Eqvalan. Ponyen var i for ringe stand til at blive vaccineret."
Sagen blev belyst i DR TV-avisen den 10. august 2001. En specialist i hestetænder har med stor nøjagtighed fastslået, at ponyen ikke som annonceret var 9, men 22 år gammel. Ikke desto mindre blev den med alle sine skavanker og dårlige øjne brugt som ridedyr i ridelejren for børn.
Den ubehandlede kroniske øjenbetændelse kom ponyen aldrig over, den blev aflivet den 6. august 2002.
Under retssagen udtalte den daglige leder, Trine Kristensen, under vidneansvar, at omtalte klage over behandlingen af stedets heste var den eneste, der var modtaget gennem de 30 år, der havde været ridelejr på Fort Østerlund. En udtalelse, som Hesteinternatet af 1999 venter rigtig mange reaktioner på i fagpressen og via internettets hesteportaler.
Anne-Mette Iversens advokat, Mona Melberg, København har endnu ikke modtaget domsudskriften, men det er på forhånd besluttet at anke dommen til Landsretten.
Tæskeholdet
Jens Svendsen også kaldet Låsby Svendsen har torsdag den 3. oktober 2002 telefonisk truet Anne-Mette Iversen med korporlig afstraffelse, og at han lørdag ville stille med en bus med 20-30 hestehandlere på hendes adresse i Bryrup for at fuldbyrde truslen. En gæst, der tilfældigvis opholdt sig hos Anne-Mette Iversen, overhørte truslerne fremsat på telefonens medhør, så der er ingen vanskeligheder med at bevidne indholdet af samtalen. Derfor skal Anne-Mette Iversen igen møde i Silkeborg Ret, men denne gang som den forurettede part.
- Det står i forvejen dårligt til med dyrevelfærd i Danmark, men får jeg ikke medhold i begge sager, er det blot et tegn på, at det står endnu værre til, end både jeg selv og de fleste andre regner med, udtaler Anne-Mette Iversen.
Per Høst-Madsen, Hesteinternatet af 1999
Tilføjet d. 04-05-2003 kl. 15:43 af C Henrik Biering i kategorien Nyheder generelt.

