Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater

Søren Knudsen joker i jokerspringning


I alt 17 ekvipager var på banen i jokerspringningen ved Olympia International Show Jumping i London her til aften. Igen er Søren Knudsen en af de bedste denne gang på den kun 7-årige hingst Ilion Kilen, og som i højdespringningen i går aftes gav Søren Knudsen engelske Michael Whitaker og tyske Marcus Ehning baghjul.

"Min taktik var at ride en stille og rolig runde og helst få jokerne, der målte 1.70m, to gange så jeg ku få de point hjem. Resten af springene var mellem 1.30m og 1.40m. Vi havde en rigtig god runde og jeg er godt tilfreds med resultatet", sagde Søren Knudsen efter sit ridt.

Resultat af Jokerspringningen
1. John Whitaker, Lactic 2, England, 1230 point i tiden 50,06 sek.
2. Tim Stockdale, Fresh Direct Glenwood Springs, England, 1100 point i tiden 54,81 sek.
3. Otto Becker, Filias, Tyskland, 1030 point i tiden 51,24 sek.
4. Søren Knudsen, Ilion Kilen, Danmark, 1030 point i tiden 51,30 sek.



... men uheldig i World Cup kvalifikationsfinalen

Tre ærgerlige nedrivninger til Søren Knudsen i lørdagens World Cup finale betød at han måtte tage til takke med en placering som nummer 28. En svær bane med forhindringer på mellem 1.40m. og 1.60m. var opgaven der lå for fødderne af Søren Knudsen og den 9-årige vallak Tropical. Ud over de 12 fejl for tre nedrivninger fik ekvipagen også tillagt 2 fejl for overskredet tid.

"Det var en meget svær bane hvor en erfaren hest helt klart har større chancer for at gå fejlfri. Der var også kun 6 fejlfrie ekvipager ud af de i alt 36 startende. Tropical river to bomme ned i trekombinationen og det giver så meget uro, at han også river den første efterfølgende forhindring ned. Det er helt klart fejl der sker pga. manglende rutine", sagde Søren Knudsen her til eftermiddag.

Resultat af World Cup Kvalifikationen
1. Robert Smith, Marius Claudius, England, 0 + 0 fejl i tiden 50,53 sek.
2. Lars Nieberg, Adlantus AS FRH, Tyskland, 0 + 0 fejl i tiden 53,55 sek.
3. Markus Merschformann, Camirez B, Tyskland 0 + 0 fejl i tiden 41,75
28. Søren Knudsen, Tropical, Danmark, 14 fejl i tiden 76,54 sek.


[Kilde: Sanne Flod, Dansk Ride Forbund]

 

Tilføjet d. 21-12-2002 kl. 19:58 af i kategorien Ridesport.




Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider