Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater

Røntgenbilleder genopstået


Røntgenbillederne der ifølge to dyrlægers udsagn var gået tabt er nu tilsyneladende dukket op igen - og nu viser de angiveligt igen at hesten var skadet. Men man kan jo glæde sig over at det nu skulle være muligt at få gennemført en uvildig blindtest for at afgøre om der er hold i DR's rygter.

Ellers kunne man ved at sammenholde dyrlægernes egne udtalelser på TV med pressemeddelelsen nedenfor let få det indtryk at ordet "røntgenforandringer" dækker over at billederne forandrer sig med tiden.

Her er pressemeddelelsen fra Den Danske Dyrlægeforening, der sammenholdt med udsagnene i gårsdagens udsendendelse på DR1 viser dette:

6. nov 2002
Grove beskyldninger mod hestedyrlæger
- men dokumentationen mangler


- Vi tager klart afstand fra ulovligheder og uetisk dyrlægeadfærd, siger formanden for Den Danske Dyrlægeforening Per Thorup som reaktion på DR-Dokumentar udsendelsen ”Dyrekøbte drømme”, der blev sendt onsdag d. 6/11 2002.

Udsendelsen lister et par sager op, hvor der rettes angreb på nogle danske hestedyrlæger. Den ene er en gammel sag, hvor der ér afsagt dom. Her havde en dyrlæge underskrevet en falsk dødsattest.

- En sådan adfærd tager vi kraftigt afstand fra, og sagen har naturligvis fået konsekvenser for den pågældende, siger Per Thorup.

Imidlertid rejses der en række udokumenterede beskyldninger i udsendelsen. Den Danske Dyrlægeforening opfordrer DR-Dokumentar til at fremlægge de nødvendige beviser, således at disse sager kan politimæssigt efterforskes.

- Ingen har som vi interesse i at få renset ud, hvis der er brådne kar i vores branche, siger Per Thorup. Han fortsætter:

- Man peger på, at norske dyrlæger taler om ”korruption” i danske dyrlægekredse. På det grundlag har vi bedt den pågældende norske dyrlæge om at dokumentere dette. Det har han ikke formået.

Endelig bliver der rejst beskyldninger mod hestedyrlæge Jørgen Falk-Rønne. Han ”anklages” for at have erklæret en hest for skadet, uden at det ved en efterfølgende undersøgelse har kunnet påvises på røntgen, at den pågældende hest var skadet.

Det er vigtigt at slå fast, at Jørgen Falk-Rønne i den pågældende retssag var syns- og skønsmand udpeget af retten. Røntgenbillederne, der blandt andet ligger til grund for vurderingen, findes stadig som dokumentation, og de viser, at den pågældende hest var skadet på tidspunktet for retssagen.

Sidst men ikke mindst er det vigtigt at slå fast, at heste er omfattet af biologiens regler, hvor tingene ændrer sig løbende. Det betyder, at skader opstår, og skader forsvinder. Desuden er det altid væsentligt med en samlet vurdering af hesten, hvor brug af røntgenbilleder kun indgår som en del af helheden. I vurderingen tages der også hensyn til, hvad hesten skal bruges til. Der er således stor forskel på, om en hest skal bruges til topdressur eller den skal trække en ponyvogn.

[Kilde: Den Danske Dyrlægeforening]

 

Tilføjet d. 07-11-2002 kl. 10:36 af i kategorien Nyheder generelt.




Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider