Rikke Laumann fik sølv ved VM
For første gang nogensinde har en dansk kvinde fået medalje ved VM i voltigering. Det skete ikke desto mindre lørdag i Spanien, hvor 19-årige Rikke Laumann fik en helt fantastisk sølvmedalje.
Rikke Laumann var ikke selv helt tilfreds med den sidste runde i finalen, hvor hun viste sin kür, men hun var til gengæld lykkelig over medaljesejren:
- Jeg har stadig ikke helt forstået det, og det ærgrer mig utrolig meget, at jeg ikke var helt optimal, men jeg er helt vildt glad selvfølgelig, sagde Rikke Laumann umiddelbart efter sejren.
Fejlene var dog absolut i finesse-afdelingen, og det skyldes ifølge Rikke Laumann selv nerver før den afgørende finalerunde, som blev overværet af et meget levende og stemningsgivende publikum i et tætpakket stadion.
Vinder af finalen blev ikke overraskende Nadia Zülow fra Tyskland, som nu kan kalde sig tre-dobbelt verdensmester.
På tredjepladsen kom endnu en tysker, Nicola Stroh, som lavede en fatal fejl, og det kostede adskillige point.
Anden danske kvinde i finalen blev 19-årige Charlotte Slagelse fra Silkeborg, som blev nummer 10.
- Jeg lavede et par fejl i küren, men jeg er utrolig glad for min placering, sagde Charlotte Slagelse, som har haft en enorm fremgang, siden hun deltog ved VM sidste gang i 2000, hvor hun blev nummer 24.
Rikke Laumanns tidligere medaljer
Rikke Laumann fik guld ved DM i 2002, og ved hendes sidste VM i Tyskland i 2002 blev hun nummer 5. Året før blev hun nummer 7 ved EM .
Tidligere medaljer ved VM i voltigering
Danmark har tidligere fået guld ved VM nemlig i 1994, hvor Thomas Fiskbæk vandt finalen i Tyskland. I 1992 fik Thomas Fiskbæk bronze ved VM i Holland.
Resultat af finalen
1. Nadia Zülow, Ty,
2. Rikke Laumann, DK
3. Nicola Stroh, Ty
[Kilde:Birgitte Wulff,Dansk Ride Forbund]
Tilføjet d. 14-09-2002 kl. 18:20 af Annette Søndergaard i kategorien Ridesport.

