Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater

Danske kuske til VM i Tyskland

Danmark er med, når verdens bedste 2-spandskuske konkurrerer ved verdensmesterskabet i Riesenbeck, Tyskland i næste uge fra den 15.-19. august. Det er ikke mange sportsgrene der kan bryste sig af at være et gammelt, uundværligt erhverv. For mindre end 100 år siden var kørsel med hest og vogn den eneste måde, man kunne blive transporteret og få fragtet varer på. I den nu afdøde Erik Kjersgaards beretning om 'Kristian Kusk' på Gunderslevholm ved Næstved kan man læse, at kusken vidste på fingrene, hvor længe en tur ville vare og hvad der var kendetegnede for et godt spand heste. Ligeledes fortælles, at tonen mellem kuskene, når de mødtes på de store godser, til selskabelighed for herskabet, var præget af en god og venskabelig tone. Man kunne være sit fornavn bekendt. Det var først da bilen og de forkrøbne chauffører kom, at det blev til 'Hansen' og 'Petersen'.

Mange af disse dyder har køresporten beholdt. At man skal kunne vide hvor hurtigt ens heste kan gå, er i dag en del af konkurrencen. I maratonen, der er på ca. 20 km, skal man komme i mål mellem en minimum tid og en maksimum tid, ellers giver det strafpoint. Maratonen er delt op i 5 etaper - 3 i trav og 2 i skridt. På den hurtigste etape kan hastigheden komme op på mere end 20 km/t. På et enkelt punkt er den moderne kørestil dog ikke enige med Kristian Kusk, for efter hans opfattelse skal en god kørehest blive 'hårdmundet'. Det var nemlig et vidensbyrd om energi. Energien vil vi også gerne vise i dag, men 'hårdmundethed' kan vi godt undvære. Vi vil hellere havde en hest, der er smidig, lydig og nem at køre, men som samtidig har en udstråling af energi. Det kalder man i dag dressur. Dressuren bedømmes af 5 dommere, som ved hjælp af 15 øvelser og 20 point skal give en bedømmelse af kusken og hestene.

Det med at være på fornavn, er også bibeholdt i køresporten. Ved et kørestævne høres ikke andet, end fornavne mellem kuske og hjælper. Selv prins Phillip, den engelske Dronnings mand, brugte fornavne, når han skulle råbe en eller anden kommentar til sine konkurrenter, da han deltog aktiv i køresporten. Ved de rigtigt store stævner, hvor der er speaker, nævnes godt nok både fornavn og efternavn, men aldrig stilling. Al tale mellem kørefolk går på heste og sport, så i de fleste tilfælde ved man ikke, hvad man arbejder med for at tjene til livets ophold.

I dag skal man også være en rank kusk, hvis man vil havde høje point, det kan ikke hjælpe noget, at man ligner en chauffør, der sider foroverbøjet over et rat.

23 nationer med næsten 70 spand vil konkurrere om at blive verdens bedste kuske. Danmark er repræsenteret med 3 ekvipager:

Danmarksmesteren fra 2000, Poul-Erik Petersen, Gennem Bakkerne 52, 9310 Vodskov tlf. 9828 6322
Nr. 3 ved DM 2000, Lars Monk, Åbakkevej 7, 4130 Viby Sj. tlf. 4619 5329
Peter Christian Jespersen, Revsø Mark, 6560 Sommersted, tlf. 7455 1258.

Kuskene er udtaget efter vurdering i perioden fra Danmarksmesterskabet sidste år til de første stævner i år, og blev endelig udtaget den 15. juli som var sidste tilmeldingsfrist til VM. Det vil være en stor overraskelse, hvis en dansker bliver samlet verdensmester. Men i forhindringskørslen, som er den sidste af de 3 discipliner, ekvipagerne skal igennem, har Peter Chr. Jespersen ved et stævne i Sverige for nyligt vist, at han kan slå nogle af de bedste kuske i Europa. Et tilfredsstillende resultat for de danske deltagere vil være i den bedste halvdel.

Yderlige oplysninger fås ved henvendelse enten til kuskene, som rejser til Tyskland tirsdag den 14. august eller til en af følgende:

Formanden for Dansk Køre Forbunds køreudvalg: Jens Svenningsen, tlf. 5682 2052, jepi@get2net.dk
Holdleder Marianne Seidenfaden, Dansk Køre Forbund, tlf. 59273123
Jørgen Konge, tlf. 3811 5466 (under stævnet 23262466), jkonge@post.tele.dk

Venlig hilsen
Dansk Køre Forbund
Jørgen Konge


 

Tilføjet d. 09-08-2001 kl. 09:18 af i kategorien Nyheder generelt.




Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider