Aida er simpelthen bare verdens sødeste pony. Hun møder os hver evig eneste dag med begejstrede vrinsk! Der findes ingen som hende. Hun er god som dagen er lang, og elsker at blive nusset om. Vi har haft mange fantastiske minder med hende, og ser frem til endnu flere! Hun har gennem hele sit liv været en dygtig ridehest, men bliver nu ikke længere brugt til dette. Nu er hun i stedet med som håndhest når vi er på ture, og hun elsker simpelthen livet.
Her på hendes ældre dage er hun blevet en del mere bestemt - og vi er ikke i tvivl om hvem der bestemmer i stalden! Aida sætter dagsordenen, og vi andre makker ret ;-) Lidt særbehandling har man vel fortjent, når man snart fylder 21!
Aida er ponyen hvor det hele startede. Vi købte hende tilbage i 2006, og solgte hende efter nogle år da Laura skulle opgradere til en 1'er pony. Aida var dog ikke så let at glemme - hun havde sat sine spor hos os med hendes fantastiske væsen. Efter næsten 10 års adskillelse, var vi så heldige at få muligheden for at få hende hjem igen.