Opfølgningsdag ved Pernille Roager Thiesen fra Dyremosegaard center for bevægelses terapi.
Efter et vellykket kursus den 12-13 maj har der været stemning for en opfølgningsdag.
Pernille kommer til Hjallerup den 24 juni. Der vil være mulighed for træning og for at nye heste kan få lavet en diagnose af bevægelses mønsteret.
Teori:
Alle heste er fra naturens side skæve, de er højre/venstre håndede og lægger vægten frem i forparten. For at undgå skader og for at få det optimale ud af hesten er det derfor vigtigt at rette hestens bevægemønster således at den fordeler vægten korrekt.
Alle heste er forskellige og derfor forudsættes det at hestens naturlige bevægemønster bliver undersøgt og karakteriseret inden opstart af træning.
Diagnose:
Diagnosen tager 1-1½ time. Først bliver hesten gennemgået på staldgangen for eksteriør, muskeltonus, beskæring/beslag, evt. sadel. Her testes også første gang for højre-/venstrehåndethed og forpartsbelastning. Derefter får hesten en kapsun på og bliver longeret i en rondel, hvor der bliver optaget video i trav på begge volte. I bevægelse testes igen for højre-/venstre-håndethed og graden af forpartsbelastning. Derefter analyseres hestens bevægelsesmønster udfra videooptagelsen og derigennem synliggøres (for ejeren), hvori dens problemer eller udfordringer består.
Træningens forløb:
Træningsforløbet er altid individuelt, men generelt vil det begynde med at strække hestens overlinie, således at blodet flyder lettere gennem muskulaturen og transporterer mere ilt gennem systemet. Det får muskulaturen til at bløde op, således at skelettet kan bevæge sig som det er designet til, og det starter en positiv proces i stofskiftet. Når hestens overlinie er afspændt opbygges ny bærende muskulatur. Det sker gennem en diagonal forskydning af vægt fra indvendig skulder til udvendige bagben, således at indvendige bagben kan træde ind i hestens tyngdepunkt og løfte ryg og forpart. Når den diagonale forskydning er stabil på begge volter, og hesten bærer sig selv på bagparten uden rytter, skal den lære at bære sig på samme måde med rytter på, og rytteren skal lære at sidde på den opadsvingende ryg.
læs mere på
www.dyremosegaard.dk/terapi.html
Priser:
Diagnose 800 kr
Træning 400 kr
Tilmelding og evt. spørgsmål
Pernille Lühdorf 26256615
luhdorf@hotmail.com