Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Handlinger

Tilføj til gemte annoncer

High Hopes

Billede
Billede
Billede
Billede
 Ridehest, typeavl
 Vallak
 26 år 
 170 cm
 Mørkebrun
High Hopes blev tirsdag d. 16. januar 2007 og igen torsdag opereret for tarmslyng på Ansager Dyrehospital. 6. februar fik jeg Hopes hjem, men desværre fik han tilbagefald den 14. februar.
High Hopes fik den 15. februar 2007 fred for sine smerter.

Vi tog afsked på Ansager Dyrehospital.
Aldrig glemt og altid savnet...
----------------------...----------
Jeg er den heldige ejer af den dejlige vallak High Hopes, DV.
Hopes blev tilredet som 5 års. Vi får undervisning af Ulla Nielsen og Lene Langsig. I 2006 fik vi "trailer"-undervisning af Torben Andersen, med stor succes. Vi nåede at starte LB og LA og er aldrig kommet hjem uden en roset :o)
...................................
Kl et i nat på Ansager Dyrehospital tog jeg valget om at lade High Hopes slippe for sine smerter.
Han fik onsdag aften smerter hjemme i stalden og vi kørte derop med det samme, dyrlægen prøvede hvad han kunne, men der var intet at stille op.
Jeg var hos ham da han blev aflivet. Jeg glemmer aldrig det sidste vrinsk fra ham da vi gik ud af stalddøren, det sidste suk han gav, det sidste blik inden øjnene blev stive, det sidste klap han fik og det sidste kærlige stryg og kys på mulen. Min smukke hest der bare lå livløs på asfalten, jeg glemmer det aldrig..
Aldrig i mit liv har jeg følt så stor smerte indeni. Jeg finder aldrig en ven som Hopes igen. Han har fulgt mig gennem tykt og tyndt. Jeg har været hos ham nat og dag under hele forløbet der startede 15. januar 2007.
Jeg glemmer aldrig alle de gode timer vi havde sammen
Tak for de gode minder vi fik :o)
Glemmer dig aldrig!
 
 
 
 
 
 
Stamtavle Google
ID: 9901472
208333199901472
F:
DVE 411
(DV DK)
M: Hot-Line
RDS 12872
(DV DK)
MF:
DVH 550
(DV DK)
Dressur: LA-klasser
 
Temperament: Opmærksom
Trafiksikker: Nogenlunde
Transport:
Stamtavle
Senest rettet 10 juni 2007 kl. 09:08, og har været vist 355 gange.
Stamtavle

Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider