Woodie som han kaldes i daglig tale er en skøn rød connemare kat 1 pony fra 2016.
Han er tilredet i oktober-november 2020 og har stået stille det meste af december for lige at vænne sig til det at være ridehest og er i december derfor næsten kun trænet fra jorden. Han er genoptaget ridningen her i januar og viser gode tegn på at ville lære og arbejde med den rigtig vejleder.
Han har kapacitet indenfor både spring og dressur og er nem i alt håndtering men kræves at der ligges nogle timer i hans ridning, da han jo er unghest og skal guides på hans vej da han ikke ved så meget om hvad ridning går ud på endnu. Men eventuelt en måned hos en berider eller med undervisning vil gøre underværker da han er godt på vej til at blive en stjerne.
Han er et rigtig nusse hoved og elsker selskab og kommer straks over til en så snart han høre en eller man går ud på folden, kommer også når jeg kalder.
Her og nu pris som han står er 55.000 kr
Prisen stiger i takt med uddannelse.
Billeder og videoer er fra december og her start Januar.
Flere billeder og videoer kan sendes hvis i skriver en sms eller kontakter mig på whatsapp på mobil.
Der er en video fra idag 13 januar 2021 hvor det er første gang han får smed, som han klarede super godt.
Sidste billede af en sort/brun connemare er hans far Westside Mirah meget velanset connemare hingst.
[Salg] Kat 1 Connemare til rytteren der vil forme sin egen kommende stjerne