Flower er en billedskøn pony, der kan håndteres af børn i alle henseender.
Flower er en kåret welsh sec. B på 129 cm. Hun er 12 år. Hun er efter Cennen Shubert som har produceret adskellige fantastiske afkom her iblandt Bjerregårds Witek. Flower er ud af Bjerregårds Madonna.
Flower kan rides på LC-niveau i dressur, hun kræver dog en rytter med en smule rutine. Hun har prøvet at starte stævne. Hun er nem at have med i byen og kan læsses af én person. I naturen er hun ikke bange for noget, hun er trafikvant og hun kan rides alene på tur.
Flower bliver p.t redet af en 10 årig pige flere gange ugentligt - og uddannes af lille voksenrytter.
Alt i alt er Flower en skøn pony, hvor man altid får en dejlig ridetur.
Flower fik i 2010 sit andet føl (det første her hos mig) et skønt hoppeføl som stod nr. 3 til jysk plagskue. Hendes første føl, også en hoppe, blev bedste plag på Bornholm.
Flower går i pt løsdrift men har også stået i boks hun trives fint med begge former for opstaldning.