Milos er en dejlig fjordheste vallak, som fylder 7år til maj. Han er ca 147cm høj, men virker større når man mærker hans gang.
Han kan sine grundøvelser, og har ekstrem stor kapicitet til at komme langt indefor dressur. Jeg har ikke startet Milos særlig meget da jeg ingen interesse for dressur har. Har dog startet nogen få stævner, og han er utrolig nem at have med i byen.
Milos har redet dressur mesterskab hvor han red til 58,67% og kom på en 12plads ud af 35 dansk varmblods heste. Dommerens kommentar var: Utrolig smuk og velgående fjordhest, man kan på ingen måde se på dens gang at dne er fjordhest, fortsæt det gode arbejde)
Milos har absolut ingen tung gang, og det skal fremhæves at flere undevisere og beridere der har set ham gå eller redet ham udtrykker at han har en gang som en Dansk varmblob på 175cm. Han går med stor gang og viser interesse for læring. Han bærer sig flot over springene og er på ingen måde tung.
Milos tror stadig han er en baby, så dette kræver at han til tider skal sættes på plads.
Milos er jordens største nusse hoved, han tror han kan ligge i ens lomme, han elsker at kysse og nusse.
Milos kan rides alene og sammen med andre, både på tur, på bane og i ridehus.