Dalí er en fantastisk ven, og han vil gøre alt for at tilfredstille sin rytter, derfor er det hårdt at indse at jeg ikke har interessen eller overskuddet der kræver til at give Dalí den opmærksom han behøver og fortjener, og derfor vælger jeg at sælge Dalí,
Dalí er en frisk pony, og han er altid klar på lidt sjov og ballade, men gør aldrig noget for at være ond.
Dalí har rigtig nemt ved dressur, og lærer hurtigt nye øvelser.
øvelser som schenkelvigninger, versader, øgninger og samlinger sidder lige i skabet vi har leget lidt med traversader og bagpartsvendinger, som han også fangede utroligt hurtigt, og forsøger at udfører så godt som han kan. han er let både for tøjle og ben, og af ryttere som han kender kan han rides for meget lette signaler.
Dali elsker at springe, og han gør det også godt,
for 7 år siden fik vi springundervisning af Karl Johan Krabbe, og det gik rigtig godt.
han er en ivrig pony på springbanen, men han er nem og styrbar.
Dalí er i sit rette element ude i Hedeland. han ved intet bedre end en hurtig galop med vind i håret.han kan både rides alene og med andre, ved vej og ved vand samt over broer.
Dali er P.t. udlånt til en 15 årig pige, og han bruges til springning på konkurrenceplan.
Han har haft problemer med trailer, men hos hans låner kører han en del, og er derved også blevet bedre til det.
|
ID: |
208333SP0400690 |
F: |
Bolero ESPH 86 (SP DK) |
M: |
Holmgaards Donna BSDH 70 (SP DK) |
MF: |
Sacket Østervang SPH 44 (SP DK) |
|