Logo used for printing

HN afstemning
Rider du i din lokale skov?

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater
Handlinger

Tilføj til gemte annoncer

May Lantana

Billede
Billede
Billede
Billede
 Ridehest, typeavl
 Hoppe
 20 år 
 168 cm
 Brun
May Lantana er føl efter min oprindelig indkøbte dressurhest, som desværre døde oktober 2006 i en alder af kun 9 år.
Vi er startet med tilridningen her i vinteren 2007. Egentlig har hun været på Klosterheden med henblik på at blive startet til egnethedstest, men desværre blev hun syg allerede den første dag hun var der, så det blev ikke til noget. (skal lige tilføjes, at de lidt ekstra deller der sidder på maven nu skyldes ekstra foder for at komme ovenpå igen ;-) )
Det var jo meningen hun skulle have været solgt som føl, det er jeg dog rogtog glad for jeg ikke nænnede nu. Vi glæder os meget til at komme videre i dressuren, hvor hun allerede er godt på vej og til flere fantastiske ture i naturen.
Desuden også til når vi begynder på lidt springning, hvilket hun allerede som føl viste stor kapacitet indenfor - i hvert fald når det gjalt fold-hegnet ;-)

Vi har i løbet af foråret startet et par stævner rundt omkring med ganske fine resultater, blandt andet regionsmester dressur hest LB 2008. Hun er forholdsvis nem at have med i byen så det er dejligt :-) Derudover blev vi klubmester 2008 samt mest startende rytter 2008 i december 2008.
Vi har været til et par enkelte distriktsstævner, og håber at komme endnu længere i det nye år.
 
 
 
 
 
 
Stamtavle Google
ID: 208333200303726
F:
DVH 695
(DV DK)
M: May
DS 13656
(DV DK)
MF:
DVE 250
(DV DK)
Dressur: LA-klasser
Spring: LC-klasser
Terræn: Terrænvant
 
Temperament: Opmærksom
Trafiksikker: Nogenlunde
Transport:
Stamtavle
Senest rettet 19 november 2014 kl. 10:29, og har været vist 263 gange.
Stamtavle

Informationer om HN


Annoncering


Mest populære sider