Logo used for printing

HN afstemning
Hvis du selv kunne vælge/drømme, hvilken type stævne ville du så starte? (Forslag: showjumper ♥me and my crew♥)

Log ind for at deltage i afstemningen

Tidligere resultater

Resultater fra ISICUP 2012 i Eichenhof

Mange af vores danske ryttere kom hjem fra ISICUP i Eichenhof, Tyskland, med nogle flotte resultater.

Bl.a. kan nævnes:

T1 A finale - Dennis Hedebo Johansen - Kolfaxi fra Lilleheden 7,78 - nr. 4

T1 A finale - Christina Johansen - Tjörvi frá Sunnuhvoli 7,50 - nr. 5

 

T2 A finale - Julie Christiansen - Straumur frá Seljabrekku 7,75 - nr. 2

T2 A finale - Anne Sofie Nielsen - Nökkvi fra Ryethøj 7,05 - nr. 5

 

4.1 A finale - Stephanie Nielsen - Vala frá Sólvangi 7,37 - nr. 1

4.1 A finale - Julie Christiansen - Odda fra Gultentorp 7,30 - nr. 2

4.1 A finale - Hans-Christian Løwe - Gandur fra Tindbæk 7,07 - nr. 3

4. 1 A finale - Søren Madsen - Nemó frá Hlemmiskeiði 2 6,77 - nr. 4

 

5.1 A finale - Julie Christiansen - Straumur frá Seljabrekku 7,43 - nr. 1

5.1 A finale - Mille Kyhl - Sjóður frá Galtastöðum 7,29 - nr. 2

5.1 A finale - Dennis Hedebo Johansen - Almar frá Ketilsstöðum 6,81 - nr. 6

 

I pasdisciplinerne sejrede de danske seniorer og juniorer også:

P 1 - Tania Højvang Olsen - Sólon fra Strø 24,26 - 1. plads

P 1 - Søren Madsen - Hárekur frá Hákoti 25,35 - 3. plads

PP1 - Sys Pilegaard [Junior] - Virðing frá Úlfsstöðum 7,46 - 1. plads

P 2 Speedpas - Tania Højvang Olsen - Sólon fra Strø 7,70 - 1. plads

P 2 Speedpas - Søren Madsen - Hárekur frá Hákoti 8,23 - 4. plads

P 2 Speedpas - Thomas Vilain Rørvang [Junior] - Kátína von Faxaból 8,32 - 5. plads

 

De danske ungryttere klarede sig også rigtig godt i den svære tølt klasse samt i den svære 4-gang:

T 1 A finale - Sys Pilegaard - Óskar frá Akureyri 7,72 - nr. 1
T 1 A finale - Thomas Vilain Rørvang - Ylur frá Hvítanesi 6,89 - nr. 3
T 1 A finale - Stine Holmgaard Christensen - Gullfeti frá Árbakka 6,72 - nr. 4
T 1 A finale - Emilie Sofie Ternvalt - Helmingur frá Brattholti 6,67 - nr. 5

 

og i 4.1 A finale fik Sys Pilegaard en 1. plads og Thomas Vilain Rørvang en 2. plads.

 

Alt i alt må man sige, at danskerne virkelig viste deres formåen til den første del af ISICUP og vi ønsker alle de deltagende ryttere stort tillykke med deres flotte præstationer. Vi glæder os til at følge jer til de øvrige dele af ISICUP.

 

Alle de indledende klasser og B- og A-finalernes endelige resultater kan findes på:

www.isicup.com


Tilføjet d. 27-04-2012 kl. 08:19 af i kategorien Islandshest.
Forsidebillede: Ingen titel af Pennymus




Informationer om HN


Pris og vilkår for annoncering



Mest populære sider